13 ACHTERGROND GEMIDDELDE PRIJS PER GRAM LAG AFGELOPEN MAAND OP 455 EURO Storing legt treinverkeer plat Overal zonder afspraak prikken Vermiste vliegers teruggevonden De prijs van rodium is zo extreem gestegen, dat dieven alles doen om het spul te pakken te krijgen. Deze week kreeg er eentje een auto op zich en overleed. Hij wilde vermoedelijk de katalysator stelen waar een paar gram van het spul in zit. kans alleen maar groter dat ze zelf worden bestolen. En daar zitten ze uiteraard niet op te wachten. Dat het directielid anoniem wil blijven is tekenend voor de gekte in de markt op dit moment. Die ven hebben er werkelijk alles voor over om het spul in handen te krij gen. Vooral autobezitters zijn daarvan de dupe. Rodium - maar ook palladium en platinum - zijn belangrijke stoffen in katalysato ren waarmee schadelijke uitlaat gassen kunnen worden gefilterd. Bendes Volgens de politie zijn het met name rondreizende bendes uit Oost-Europa die in het hele land katalysatoren plunderen. De die ven tillen de auto's op met een krik, kruipen eronder en zagen de uitlaat in luttele minuten met een pijpsnijder door. Sommige bendes gingen afgelopen maanden om slachtiger te werk. Die huurden via deelplatforms gewilde auto's van nietsvermoedende eigenaren en lieten de uitlaat eronder van daan halen. Afgelopen jaar zijn zo 3400 ka talysatoren gestolen. Deze week liep dat voor het eerst verkeerd af. Een crimineel kreeg in Rotter- dam een auto op zijn lichaam, waarschijnlijk toen hij bezig was met de diefstal en het voertuig van de krik viel. Was zijn actie wel ge lukt, dan had hij er bij opkopers of sloopbedrijven minimaal een paar honderd euro tot 1200 euro voor kunnen krijgen, afhankelijk van het type. Die betalen vaak contant uit, controle op gestolen spullen is er niet. Slopers verkopen hun ingeza melde katalysatoren door aan be drijven die de edelmetalen er weer uit kunnen halen. Zij knippen de katalysator open met een speciale machine en halen het monolith (keramische gedeelte met de edel metalen) eruit en vermalen dat tot een poeder dat naar de raffinage gaat. Voor duizend kilo keramiek zijn 900 tot 1100 uitlaten gestript. Na raffinage levert dat in het beste geval zo'n 300 gram rodium op, rond de 1000 gram palladium en 1200 gram pla tinum. Totale waarde meer dan 200.000 euro. ,,Dan praat je over serieus geld'', zegt het directielid. Recycling speelt een cruciale rol om de auto-industrie van genoeg rodium te voorzien voor hun uit laten. Het is namelijk bijzonder moeilijk te winnen en er zijn maar weinig plekken waar het wordt gevonden, eigenlijk alleen in Zuid-Afrika en in mindere mate in Rusland. De wereldproductie ligt slechts op zo'n 30.000 kilo per jaar. Ter vergelijking: elk jaar wordt er zo'n 3,5 miljoen kilo goud gewonnen. Chiptekort Dat de prijs per gram rodium nu zoveel lager ligt dan vorig jaar maart heeft vooral te maken met corona en het chiptekort dat daar door in de auto-industrie is ont staan. Er worden daardoor veel minder auto's gemaakt. Maar ook met de opkomst van de elektri sche auto zou de prijs van rodium komende decennia weleens flink kunnen gaan dalen, verwachten kenners. Elektrische auto's stoten geen schadelijke gassen uit die ge filterd moeten worden. Rodium is straks dus niet meer nodig. Ze hebben de tijd nog meegemaakt dat rodium niet meer opbracht dan een paar tientjes per gram. Het moet zo'n vijf tien jaar geleden zijn geweest, schat een directielid van een re- cyclebedrijf voor edelmetalen die anoniem wil blijven. Maar wie nu naar de prijzen kijkt, kan zich dat bijna niet voorstel len. Afgelopen maand lag de ge middelde prijs op 455 euro per gram. En dat is alweer fors lager dan vorig jaar maart toen er 800 euro per gram voor de zeer zeldzame grondstof werd neer geteld. Maar ook met die lagere prijs is rodium nog altijd het duurste edelmetaal ter wereld. Op voorwaarde dat dit recy- clebedrijf niet met naam en toenaam wordt genoemd, wil een directielid best een inkijkje geven in de wondere wereld van het rodium en waarom die criminelen zo aantrekt. Alleen wil het bedrijf hen niet wijzer maken dan ze al zijn. Ze halen elke maand duizenden kataly satoren op bij slopers om te recyclen. Als dieven er achter komen waar dit bedrijf de lucratieve auto-onderdelen ver werkt, maakt dat de GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 De lichamen van vijf sinds de Tweede Wereldoorlog ver miste Tsjechische vliegers zijn teruggevonden. De stof felijke overschotten bevon den zich in een wrak dat in juni vorig jaar is opgegraven in een weiland in het Noord-Hollandse Nieuwe Nie- dorp. De mannen krijgen dit jaar een laatste rustplaats op een militair ereveld van het Britse Gemenebest in Neder land. Het toestel met de Tsje chen bombardeerde Bremen in de nacht van 22 op 23 juni 1941. Op de terugweg werd het vliegtuig door een Duitse nachtjager neergeschoten. UTRECHT Het treinverkeer in Noord-Ne derland heeft gisteren 1,5 uur stilgelegen door een storing in de systemen van de ver keersleiding in Groningen. Even voor 12.30 uur vielen in de verkeersleidingspost de bediensystemen uit. Iets voor 14.00 uur waren de systemen weer hersteld. De oorzaak van de storing is nog onbe kend. Voor een cyberaanval zijn echter geen aanwijzin gen, aldus een woordvoerder van ProRail. Volgens de NS konden er geen seinen en wissels worden bediend. Uit veiligheidsoverwegingen werd besloten het treinver keer stil te leggen. UTRECHT Ook de GGD Utrecht heeft aangekondigd boosterprikken zonder afspraak aan te gaan bieden. Dat betekent dat in alle twaalf provincies mensen nu of binnenkort zonder af spraak terechtkunnen voor een boosterprik. In de Utrechtse Jaarbeurs werd gistermiddag direct begon nen met het prikken zonder afspraak. Vanaf vandaag kun nen mensen ook bij alle an dere locaties in de provincie terecht voor een boostervac cinatie zonder afspraak, met uitzondering van de Rijtuigen- loods in Amersfoort. Die prik- plek verdwijnt maandag. NIEUWE NIEDORP Dieven wagen zelfs leven voor peperduur rodium Deze week kwam een vermoedelijke katalysatordief om (r). De katalysatoren worden gestript voor het edelmetaal. videostills Raymond Boere Voor 300 gram rodium moeten 900 tot 1100 uitlaten worden ge stript. Dat levert ook palladium en platinum op. Rodium is een belang rijke stof in katalysa toren. Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13