De mooiste vakantieherinneringen maak je zelf m m. m Sunweb /C/rsfón en Bewoner jeugdinrichting had twee medewerkers gegijzeld Geen akkoord, wel hoop na overleg Navo en Rusland Sunweb.nl 12 Bij het Belgische dorpje Sint-Lenaarts is gistermiddag een Nederlandse man (21) doodgeschoten door de Belgische politie. De Nederlander zat vast in jeugdinrichting Den Hey- Acker in Breda. Aan de schietpartij ging een ern stig incident vooraf. De 21-jarige Nederlander gijzelde eerder op de dag twee medewerkers van de Bra bantse inrichting. Hij was in het bezit van een pistool. Dat gebeurde op zijn werk, net buiten de muren van de instelling. De jongen dwong de personeelsleden in een auto te stappen en reed daarmee in volle vaart naar België. De gijzelaars werden in het centrum van Hoog straten vrijgelaten, zo'n 25 kilome ter verderop. In Den Hey-Acker zitten jon- gens die om strafrechtelijke rede nen zijn opgenomen in de jeugdin richting. Ze zitten een straf van maximaal twee jaar uit. ,,Het gaat om jongens die uiteindelijk terug moeten keren in de samenleving", legt een woordvoerder uit. ,,Dat betekent ze weleens naar buiten mogen, om in de buurt te werken." Wat er precies is gebeurd en hoe de Nederlander aan het pistool kwam, moet verder onderzoek uit wijzen. Eenmaal over de grens konden de twee gijzelaars uitstap pen. ,,Zij bleven ongedeerd, maar zijn wel enorm aangeslagen'', al dus de woordvoerder. De achtervolging van de Neder lander begon in Breda, waarna de bestuurder via Hoogstraten en Rij- kevorsel uiteindelijk in Sint-Le- naarts terechtkwam. Daar zette de Belgische politie een wegversper ring op en werd de Nederlander tot stoppen gedwongen. Op video beelden is te zien dat de jonge be stuurder over de auto hangt en het vuur opent op politieagenten, die vervolgens terugschieten. Schoten ,,Eenmaal buiten hoorde ik geroep en gebrul", aldus ooggetuige Rob. ,,Wat er gezegd werd, kon ik niet verstaan. Toen ineens vielen er schoten. Kort na elkaar. Zeven, acht schoten binnen enkele minu ten tijd. Na vijf minuten werd het stil. Daarna kwamen overal extra politiewagens en ambulances aan gereden." Een andere ooggetuige vertelt ook enkele 'ploffen' te heb ben gehoord. ,,Ik liep achter het huis door en hoorde duidelijk de schoten. Een tiental toch wel. Ik bleef staan, want ik durfde niet verder te gaan. Pas toen het schie ten stopte, ben ik voorzichtig van achter de schuur gaan kijken. Toen zag ik die jongeman op het fietspad liggen vlak voor mijn boerderij. Er stonden verschillende politiemen sen. Zij begonnen met de reanima tie die enkele minuten later werd overgenomen door ambulance broeders. Ze deden wat ze konden maar moesten het na een kwartier opgeven. De jongeman was dood." Burgemeester Sven Deckers van de gemeente Brecht, waar Sint-Le- naarts onder valt, is trots op de Bel gische agenten die betrokken wa ren bij het schietincident. ,,Dit was voor onze politiediensten een job in zeer moeilijke omstandigheden. Ze mogen hier dan wel voor opge leid zijn, gelukkig is dit geen dage lijkse kost", zei hij. Geen enkel akkoord, wel nieuwe gesprekken: dat is de magere maar tegelijk hoopvolle uitkomst van het met spanning tegemoet geziene overleg tussen de Navo en Rusland gisteren in Brussel. De afspraak om door te praten, neemt hopelijk de acute dreiging weg van een nieuwe inval in Oekra- ine, dat al wekenlang angstig toe ziet hoe Rusland aan zijn oostgrens tanks, artillerie en ruim 100.000 strijdklare troepen samentrekt. ,,De grote verschillen tussen ons zijn niet eenvoudig te overbruggen, maar juist daarom is het positiefdat iedereen vandaag aan tafel zat. Bijna drie jaar lang was dat niet mo gelijk'', aldus Navo-topman Jens Stoltenberg gisteren. Ook VS-on- derminister van Buitenlandse Za ken Wendy Sherman, die eerder al bilateraal met de Russen sprak, was positief: ,,Ze hebben nergens ja op gezegd, maar ook niks verworpen. Iedereen moet nu terug naar huis voor overleg. Ik hoop dat de Russi sche president begrijpt, dat diplo matie de juiste weg is, en hij voor de-escalatie kiest.'' Boek zorgeloos je ideale vakantie naar Spanje met flexibele omruilgarantie, geldteruggarantie en repatriëringsgarantie DONDERDAG 13 JANUARI 2022 GO Nederlandse gevangene doodgeschoten in België Sebastiaan Quekel Toon Verheijen Brecht G Bij een vuurgevecht met de Bel gische poli tie overleed een 21-jarige man. foto pho- tonews Frans Boogaard Brussel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 12