:1 STOP KILLING FREEDOM 1 IN POLAND' coum tR.PKE Müfc NI V 11 c Mensenrechtenorganisatie hoopvoi over toekomst van de democratie Het lijkt alsof de democratie almaar meer terrein verliest. Maar dat is niet zo, stelt Ken Roth van Human Rights Watch: „Juist de autocraten zijn op hun retour." ensen voor wie het glas halfleeg is, hoe ven niet lang om zich heen te kijken voor bevestiging: op veel plekken in de wereld is het op dit moment geen pretje. Mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch (HRW) heeft in haar jaarlijkse World Report, dat vandaag verschijnt, dan ook geen moeite om een overzicht te maken van alle ellende die we het af gelopen jaar links en rechts voorbij zagen komen. Het lijstj e brengt ons via bloedige aanvallen op leden van de oppositie in Rusland, China en Belarus naar militaire staatsgrepen in Myanmar, Soedan en Mali, plus dubi euze machtsoverdrachten in Tunesië en Tsjaad, uiteindelijk naar de hard nekkige aanwezigheid van autocrati sche leiders (heersers die jagen op zo veel mogelijk persoonlijke macht) in onder meer Hongarije, Polen, Brazi lië en de Filipijnen. Niks om vrolijk van te worden, dus. Dat erkent ook Ken Roth, directeur van HRW. Hij ziet echter een glas dat halfvol is. ,,Ondanks alles ben ik een optimist. Ik zie vooral leiders die in de problemen zijn. En dat is geen verrassing. Je kunt wel de hemel be loven, maar als je die uiteindelijk niet kunt leveren, gaan de mensen zich tegen je keren. Zeker als ze zien dat je er alleen maar zit om je eigen belan gen te dienen in plaats van die van het volk. Zo zien de Hongaren hoe hun premier Orban Europese subsi dies gebruikt om voetbalstadions te bouwen. En de Egyptenaren zien hun gezondheidszorg achteruitgaan, terwijl president Sisi niet alleen het leger gigantische winsten laat ma ken, maar ook nog eens miljarden uitgeeft aan de bouw van een nieuwe hoofdstad." Aantrekkingskracht Kijk maar naar al die mensen die overal ter wereld de straat op zijn gegaan om te protesteren tegen het bewind, zegt hij. ,,Dat is toch een hoopvol teken? In steeds meer lan den, van Cuba tot Hongkong tot Po len, hebben mensen er genoeg van. Ze nemen op de koop toe dat ze wor den gearresteerd of zelfs doodgescho ten. In Myanmar en Soedan is het le vensgevaarlijk om te gaan demon- streren, maar toch doen mensen het. Het laat zien dat de aantrekkings kracht van de democratie nog steeds heel groot is." Een ander signaal dat autocratische leiders het steeds moeilijker krijgen, is dat oppositiepartijen zich gaan ver enigen. En dat ondanks hun vaak te gengestelde belangen, zo signaleert HRW. In Tsjechië verloor de omstre den premier Andrej Babis vorig jaar van een onwaarschijnlijke coalitie van christendemocraten, liberalen en eurosceptici. ,,En kijk wat er in Israël is gebeurd met Benjamin Neta nyahu'', zegt Roth. ,,Die verloor van een nog vreemdere coalitie. Ook in Hongarije en Turkije wordt het span nend bij komende verkiezingen. Vik tor Orban en Recep Tayyip Erdogan zijn duidelijk in het defensief ge drongen. Ze kunnen zomaar eens verliezen.'' Autocraten zijn dan ook vaak heel bang, schrijft Roth in een essay dat het rapport begeleidt. „Uiteindelijk hebben ze niet echt een positie om jaloers op te worden.'' Ze moeten steeds meer doen om aan de macht te blijven. En door het almaar strakker aanhalen van de teugels wordt de 'electorale poppenkast' steeds groter, waardoor er vervolgens weer meer onvrede komt, enzovoort. Wegkijken Ken Roth wijst tegelijkertijd ook op een ander fenomeen. Volgens hem hebben autocratische leiders zo veel macht kunnen krijgen, en houden, dankzij het wegkijken van hun meer democratische collega's. ,,Het is na tuurlijk niet de enige oorzaak. We kunnen er inmiddels niet meer om heen dat veel burgers zich in de steek gelaten voelen, boos zijn op de elites en hun stem daarom liever aan de populisten geven. Wat dat betreft hebben zeker de Westerse democra tieën het niet goed gedaan. Maar wat we nu zien, is dat er onder de demo cratische leiders niemand is die echt een vuist maakt." Roth wijst erop dat de Ameri kaanse president Joe Biden aan de ene kant hoog opgeeft over het be lang van mensenrechten, maar tege lijkertijd gewoon wapens blijft ver kopen aan bijvoorbeeld Egypte, Saoe- di-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten en Israël. Hetzelfde geldt wat hem betreft voor Duitsland: voormalig kanselier Angela Merkel ging voorop in het veroordelen van Chinese misdaden tegen de Oeigoe- ren, maar promootte als EU-voorzit- ter vervolgens wel een grote handels deal met China. ,,En als we binnen Europa kijken: waarom draalt de Eu ropese Unie zo met het straffen van Hongarije en Polen voor het uithol len van de rechtsstaat? Het stoppen van subsidies is echt een heel effec tief instrument. Zolang dat niet ge beurt, financiert de EU dus eigenlijk simpelweg haar eigen ondergang." Voorbeeld Het succes en de aantrekkingskracht van democratieën hangen samen met het voorbeeld dat ze stellen, meent Roth. ,,Natuurlijk is het ingewikkeld, en gaan de dingen vaak langzaam. Kijk maar naar Nederland, met al jul lie verschillende partijen. Maar dat is de prijs als je tirannie wilt vermijden. Zaak is om te blijven hameren op het belang van onafhankelijke recht spraak, vrije media en het maat schappelijk middenveld. In veel lan den zijn politici echter alleen maar bezig met zichzelf en de korte ter mijn, en niet met grote problemen als het klimaat, armoede, ongelijk heid en de gevaren van moderne technologie. Ze praten er wel over, maar ze doen niks. Er is grote be hoefte aan visionair leiderschap. Van de kant van Rusland en China moe ten we het niet hebben: die landen kwamen niet eens opdagen bij de kli maattop in Glasgow.'' GO DONDERDAG 13 JANUARI 2022 Machtsbeluste leiders in opmars? Integendeel Mark van Assen New York Protesten tegen het bewind in (van boven naar bene den) Myan mar, Soe dan en Po len. FOTO'S AP, AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11