H 9 „Voordat we voldoende waterstof hebben geproduceerd voor alleen de industrie zijn we tien jaar verder. Toch denken veel mensen dat er door hun aardgasnet straks waterstof loopt om hun huis te verwarmen. En die wachten daarom met andere maatre gelen. Huizen verwarmen kan ook anders, voor de industrie is waterstof de énige oplossing. Overheid, zeg dat dan! Alle staal- en kunstmestfabrie- ken, dat scheelt samen 17 megaton CO2-uitstoot per jaar. Als we hon derdduizend woningen energieneu traal maken, hebben we een 0,4 me gaton gewonnen, terwijl daar de na druk op heeft gelegen.'' Samenwerking, visie en regie, het blijkt ook cruciaal als Terpstra spreekt over haar grote passie: recy cling. Want producten maken met duurzame energie is voor haar de helft van het verhaal. De andere helft is: producten maken van de resten van oude producten. Niet alle broei kasgassen uit de chemische industrie vliegen namelijk door de fabrieks schoorsteen. De meeste komen pas vrij als de producten eindigen in de afvalverbranding. ,,Neem een was machine. Dat is eigenlijk een vorm van koolstofopslag. Want hij is ge maakt met fossiele brandstoffen. Als hij na vijftien jaar aan het eind van zijn levenscyclus is, en hij wordt ver brand, dan komt CO2 vrij. Maar als je het plastic en het metaal nou op nieuw weet te gebruiken...'' Dus stel nou eens dat een wasmachine zo in elkaar wordt gezet dat-ie ook weer makkelijk uit elkaar te halen is. Dat bij een shampooflesje het harde dopje van hetzelfde soort plastic is als het zachtere flesje. Puurdere afval stromen, dat zou echt helpen. ,,Als je hergebruikt, zie je altijd dat de kwali teit iets gaat afnemen. Hoe schoner de stromen, hoe vaker je materialen opnieuw kunt gebruiken.'' Als dit al ingewikkeld klinkt, dan klinkt het toch nog makkelijker dan het is. ,,Als jij nu vleeswaren koopt, dan zit er zo'n schaaltje onder. Dat is ook een vorm van plastic, maar met zoveel troep door elkaar heen dat dit totaal niet gerecycled kan worden'', zegt Minnesma. ,,Afvalverwerkers vragen nu aan de mensen die vlees waren maken: kun je dat niet op een ander soort schaaltje doen, zodat wij het wel kunnen verwerken? Maar ja, dan moet de supermarkt wel een duurder schaaltje willen accepteren. En de klant.'' Toch zijn Marjan Minnesma en Willemien Terpstra optimistisch. Terpstra: ,,Weet je, chemie is een wat afstandelijk woord. Ik gebruik graag het Engelse woord chemistry: che mie tussen mensen. Wij brengen niet alleen moleculen bij elkaar. Wij staan als chemisch bedrijf aan het begin van de productieketen. Nu we eenmaal zijn begonnen, gaat het snel.'' Ombouwen Minnesma: ,,We weten al hoe we waterstof maken met windenergie en elektrolyse, je moet alleen steeds meer waterstof maken. We weten al hoe je ijzer uit ijzererts haalt met wa terstof in plaats van met steenkool. Je moet alleen die fabriek gaan ombou wen. Dat geldt ook voor die circulaire economie waar jij je zo voor inzet, Willemien. Dat moeten we met z'n allen gaan willen en de overheid moet het in een aantal gevallen ook gaan eisen.'' perfecte wereld. Die dan helaas nog onbereikbaar is. In plaats van te gaan voor de pragmatische tussenoplos sing. Je moet gewoon beginnen.'' Subsidies? Waarom krijgt een goedlopend internationaal bedrijf als LyondellBasell subsidies? ,,Dat is alleen maar goed'', zegt Minnesma meteen. Minnesma - in derdaad de directeur van Urgenda - en de topvrouw van het chemiebe drijf zitten met hun verwachtingen van de overheid vrijwel op één lijn. Het grote verschil is nog dat het voor Minnesma allemaal sneller moet, voor 2030 liefst, omdat anders de aarde toch gewoon met 2 graden op warmt, met alle rampzalige gevolgen van dien. ,,Bedrijven die schoner pro duceren, zijn goed voor ons allemaal. De vraag is: welk bedrijf gaat er voor oplopen? Dat heeft daardoor name lijk hogere kosten, zeker in het begin. En dan werkt ons economische sys teem helaas zo dat afnemers meteen naar de goedkopere concurrent gaan. Overheden moeten dus die koplo pers helpen om te overleven. Als zij eenmaal 'om' zijn, kan de rest met regelgeving worden gedwongen om het net zo goed te gaan doen als de koploper'', zegt Minnesma. ,,Bedrij- ven willen echt wel omgaan, ze wil len alleen niet omvallen.'' De nieuwe installatie op de Maas vlakte kostte LyondellBasell honder den miljoenen euro's. Het kreeg 11 miljoen euro subsidie bij de start van het project. Terpstra: ,,Dat relatief kleine deel van het totaalbedrag was voor ons management heel belang rijk, om te zien dat de overheid dit steunde. In Nederland konden wij wel zeggen: het is the right thing to do, maar het gesprek hierover begon tien jaar geleden en toen was het thema nog lang niet zo aanwezig als nu. En met het geld konden we een deel van de risico's afdekken.'' Het probleem bij reuzen als Lyon- dellBasell is dat de nieuwe technolo gie moet worden ingebouwd in be staande fabrieken. En die draaien volcontinu. ,,We kunnen alleen iets doen tijdens groot onderhoud, dat is eens in de zes jaar. En dan heb je zes tot acht weken. Dus dan moet de ver gunning er zijn, dan moet het geld er zijn, dan moeten de projectplannen klaarliggen. Bij ons project liepen nog allerlei procedures toen we al grote beslissingen moesten nemen. Dat zijn risico's.'' Waterstof En dat brengt het gesprek bij visie en regie. Of het gebrek daaraan. 2021 was ook het jaar waarin Tata Steel aan kondigde van steenkool over te wil len stappen op waterstof. Mooi, maar waterstof is pas echt groen als die wordt opgewekt met wind- of zon- ne-energie. Dat kan, maar niet voor alles en iedereen tegelijk. Minnesma: Bedrijven willen echt wel omgaan, ze willen alleen niet omvallen GO WOENSDAG 12 JANUARI 2022 Willemien Terpstra (l), di recteur van LyondellBasell en Marjan Minnesma, directeur van Urgenda. FOTO ROBIN UTRECHT - Marjan Minnesma, directeur Urgenda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9