Topvrouwen van LyondellBasell en stichting Urgenda over verduurzaming 8 Wat krijg je als je een topvrouw uit de chemische industrie en een voorvrouw van de duurzaamheidsbeweging laat terugkijken op het jaar van overstromingen in Limburg en van de klimaattop in Glasgow? illemien Terpstra is directeur bij chemiereus LyondellBa sell. Marjan Minnesma is directeur van Urgenda, de stichting voor innovatie en duurzaamheid die via een rechtszaak het kabinet tot een strenger klimaatbeleid wist te dwin gen. Je zou vooral tegenstellingen verwachten. LyondellBasell is één van de grootste chemiebedrijven ter wereld en een grote uitstoter van CO2, het broeikasgas dat de opwar ming van de aarde veroorzaakt. Het bedrijf maakt grondstoffen voor uit eenlopende zaken als shampoo- fles jes, infuuszakken en dashboards van auto's. Maar het opende afgelopen oktober óók een innovatieve installa tie op de Maasvlakte om het eigen af val te verwerken dat voorheen altijd met vrachtwagens en een pijpleiding naar elders werd weggebracht. De warmte die bij dit proces vrijkomt, wordt hergebruikt om stoom op te wekken. Dat levert een flinke ener giebesparing op. ,,Denk aan de hoe veelheid stroom van een stad als Breda, met 90.000 inwoners, zegt Terpstra. Er worden nu ook zo'n dui zend vrachtwagenritten per jaar be spaard. Marjan Minnesma liep in de aan loop naar de klimaattop van de Eemshaven naar Glasgow, om aan dacht te vragen voor de klimaatcrisis. Maar noem Urgenda vooral niet een milieubeweging. ,,Dat denken men sen door die rechtszaak. Maar wij zijn een organisatie voor innovatie en duurzaamheid. We komen voort uit de wetenschap.'' Specialisten van Urgenda adviseren gemeenten en bedrijven. ,,95 procent van ons werk is oplossingen bedenken.'' En dat zoeken naar oplossingen hebben Terpstra en Minnesma ge meen. Net als Friese wortels, zo blijkt tijdens een gesprek bij Terpstra thuis. En kinderen die scheikunde stude ren. ,,Voorheen hadden mijn kinde ren geen belangstelling voor mijn werk. Totdat ik begon aan het Circu lar Steam Project - die afvalinstallatie op de Maasvlakte. Toen begonnen ze ineens vragen te stellen'', vertelt Terpstra. ,,Dat zegt veel. Onze jeugd kijkt op een heel andere, betere ma nier naar de wereld.'' En niet alleen de jeugd, ook aandeelhouders en fi nanciers. ,,Het is in heel korte tijd enorm veranderd. De maatschappij, of de markt, hoe je het ook wilt noe men, zet bedrijven aan het goede te doen. Klimaat is een thema dat bin- Onze jeugd kijkt op een heel andere, betere manier naar de wereld nen LyondellBasell nu bij elk onder werp, elke dag terugkomt.'' Minnesma: ,,Je ziet dat het op veel fronten ineens sneller gaat dan ex perts hadden voorspeld. Toen wij als Urgenda in 2009 de eerste elektrische auto's naar Nederland haalden en stelden dat elektrisch rijden heel nor maal zou worden, lachte iedereen ons uit. Toen we in 2010 met een col lectieve inkoopactie 50.000 zonnepa nelen importeerden en zeiden dat er straks een miljoen zouden liggen, geloofde niemand ons. Maar het is gewoon wel heel snel gebeurd!'' Sneller Anderhalf miljoen huishoudens heb ben inmiddels zonnepanelen, daar naast liggen er nog op bedrijven en in speciaal aangelegde zonneparken. In 2020 is het aantal stekkerauto's met 38 procent gegroeid tot een totaal van 273.000. ,,Mensen denken lineair, maar groei gaat vaak exponentieel", zegt Minnesma. Dat is het verschil tussen 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128. Uit stapels rapporten weten we al dat klimaatverandering sneller gaat dan verwacht. Maar het zoeken naar oplossingen gaat dat dus ook. Dat geeft wel weer nieuwe proble men, en die vliegen al snel over tafel. 2021 was namelijk ook het jaar waarin de productie en de vraag naar duur zame energie zo toenam dat net werkbedrijven - die verantwoorde lijk zijn voor de elektriciteitskabels - het niet aankonden. Bedrijven die wilden overstappen van fossiele brandstoffen op zonne- en wind energie moesten wachten. ,,Wij wil len bij onze fabriek onder Rotterdam van onze gasboiler een elektrische boiler maken, maar op dit moment is het netwerk in de Rotterdamse ha ven overbelast'', vertelt Terpstra. Het voert te ver om hier uit te leggen wat LyondellBasell precies met die gas- boiler doet, van belang is dat-ie wat groter is dan die bij ons thuis en dat zo'n overstap heel veel CO2-uitstoot zou schelen. Hoe kan dit? Te laat begonnen is een belangrijke factor. ,,Er is lang ge dacht dat we tot het jaar 2100 hadden om de uitstoot van broeikasgassen terug te brengen'', zegt Minnesma. ,,En er is te lang gedacht dat er nog andere oplossingen waren.'' Niet bij te benen Nu blijkt dat elektrificering overal bij komt kijken: bij autorijden, bij het aandrijven van warmtepompen, bij het maken van waterstof. De bedrij ven die de kabels leggen kunnen het gewoon niet bijbenen. Ze moeten ja ren wachten op vergunningen, ze hebben een groot tekort aan mensen en ze moeten geld lospeuteren om te investeren. ,,Ik vind dat de centrale overheid moet zeggen: we verkorten de procedures en zetten miljarden in, want dit moet als een dolle worden opgeschaald", zegt Minnesma. ,,Haal desnoods maar mensen uit Spanje, daar is veel werkloosheid. Het is voor een deel ook gewoon straten open gooien en leidingen leggen, het is niet allemaal hogeschoolwerk.'' Klimaatbeleid is geen kwestie van idealisme, maar van pragmatisme, zegt Terpstra. ,,Je ziet in allerlei tra jecten voor vergunningen en subsi dies dat steeds wordt gezocht naar de WOENSDAG 12 JANUARI 2022 GO 'Eerst lachten ze ons uit, nu moet de vaart in vergroenen Hans Nijenhuis Rotterdam W - Willemien Terpstra, vicepresident LyondellBasell

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8