H Recordaantal positieve tests in een week 7 CORONA OMT-LID KAROLY ILLY SCHETST VOORDELEN VACCINATIE 5 TOT 11-JARIGEN Ouders die de kans op schoolsluiting willen verkleinen, moeten hun kinderen laten vaccineren. Dat zegt Karoly Illy, OMT-lid en voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde. Vanaf volgende week dinsdag ploffen er 1,3 miljoen brieven op de mat bij de ouders van 5 tot en met 11 ja rigen. Daarin staat dat zij telefo nisch een afspraak kunnen maken bij de GGD voor het laten vacci neren van de kinderen. De week erop worden dan de eerste prik ken gezet. Het coronavaccin is het effec tiefste middel ter voorkoming van ernstige ziekte bij corona. Bij kin deren is de kans heel klein dat die ernstig ziek worden, zegt OMT- lid Karoly Illy. Inenten helpt ook tegen overdracht van corona. De kans dat klasgenoten of de juf of meester ziek wordt, is volgens hem dan kleiner. ,,Met het vacci neren van kinderen maak je de kans op schoolsluiting zo klein mogelijk'', geeft hij aan. Ouders met kinderen van 5 tot en met 11 jaar kunnen zelf bepa len of zij hun kroost laten vacci neren. Bij 12 tot en met 17-jarigen adviseren zowel de Gezondheids raad als de Nederlandse Vereni ging voor Kindergeneeskunde (NVK) wél nadrukkelijk om de prik te nemen. ,,Dit is een klein nuanceverschil'', benadrukt Illy. ,,We doen dit omdat bij de tieners de voordelen van het vaccineren duidelijk groter zijn dan de nade len die een vaccinatie mogelijk met zich meebrengt'', betoogt NVK-voorman Illy. Of Karoly Illy - die zelf kinderen heeft van 22, 24 en 26 die alle drie gevaccineerd zijn - een advies heeft aan ouders van 5 tot 12-jari- gen? ,,Beste ouders, informeer je goed. U heeft echt keuzevrijheid. Bij jonge kinderen is de kans op heel erg ziek worden door corona heel erg klein en heel erg zeld zaam, maar de kans op een ern stige bijwerking is nóg kleiner en De kans dat kinderen ziek worden is klein, maar kans op bijwer kingen is ook klein nóg zeldzamer.'' Onlangs advi seerde de Gezondheidsraad posi tief over het laten vaccineren van kinderen van 5 tot en met 11 jaar. In 2021 belandden in Neder land 130 kinderen uit die leeftijds groep met corona in het zieken huis. Daarnaast schat de raad in dat bij zo'n 150 kinderen van 0 tot 19 jaar, enkele weken na Covid-19, een ernstige ontstekingsziekte is ontstaan genaamd: MIS-C. Dat staat voor Multisystem Inflam matory Syndrome in Children. Deze kinderen krijgen weken na hun besmetting ineens hoge koorts en ongeveer 90 procent heeft ook last van braken en diar ree. Bij de helft van die kinderen is dat zo ernstig dat zij op de in tensive care belanden. „Gelukkig heeft dit niet geleid tot kinderen die zijn overleden'', aldus Illy. Ouders die hun kind willen la ten vaccineren kunnen 'echt al leen bellen voor een afspraak', al dus GGD-woordvoerder Ernst Moeksis. ,,Niet alle ouders hebben een DigiD voor hun kinderen, maar ook ouders die wél een Di- giD hebben, kunnen dat niet on line doen.'' Bereikbaar Dit komt doordat het systeem momenteel zo is ingericht dat er alleen afspraken gemaakt kunnen worden voor een boosterprik. De GGD-woordvoerder: ,,We ver wachten géén problemen door mogelijke overbelasting van het callcenter en goed bereikbaar te zijn tussen acht uur 's ochtends en acht uur 's avonds.'' De omikronvariant van het co ronavirus raast als een wervelwind door ons land. In de afgelopen ze ven dagen zijn ruim 201.000 posi tieve tests vastgesteld, een stijging van 77 procent ten opzichte van de week ervoor. Vorige week belandden in totaal 873 coronapatiënten in het zieken huis, een daling van 11 procent ten opzichte van een week eerder. In de laatste weken van december rapporteerde het RIVM nog een daling van het aantal nieuwe ziekenhuisopnames van respectie velijk 33 procent en 26 procent. Omikron leidt vooralsnog dus niet tot een explosieve toename van het aantal ziekenhuisopna mes. ,,We zullen goed moeten na denken over hoe we straks rustig aan kunnen versoepelen en op zoek gaan naar maatregelen die in fecties drukken, maar het leven ook gezonde doorgang gunnen", zegt veldepidemioloog Amrish Baidjoe. De Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) houdt er rekening mee dat zeker de helft van de Euro pese bevolking de komende zes tot acht weken besmet kan raken met de omikronvariant. Vorige week meldde het RIVM dat het in zeven dagen tijd al 113.554 meldingen van positieve tests had gekregen. Dat was bijna 35 procent meer dan de C Het aantal opnames in het ziekenhuis vanwege corona blijft dalen week ervoor. Nu is het cijfer in een week dus bijna verdubbeld. Voor het eerst sinds de epidemie bijna twee jaar geleden begon, komt het aantal nu boven de 200.000 uit. Het cijfer betekent dat 1 op elke 88 Nederlanders in de af- gelopen week te horen kreeg dat het virus is vastgesteld. Aanleiding hiervoor is de omikronvariant, sinds eind december dominant in Nederland. Dominant betekent dat het bij meer dan de helft van alle vastgestelde besmettingen om die virusversie gaat. ,,We zien dat het uiteindelijke effect van de besmettingen erg af hangt van de mate van immuniteit in de maatschappij", legt Baidjoe uit. ,,Door natuurlijke infectie en vaccinaties. Hierbij is het voor nu belangrijk hoeveel mensen al een booster hebben gehad. Dat ligt in Nederland nog niet bijster hoog ten opzichte van andere landen." - Sebastiaan Quekel Oceanen verder opgewarmd Dikke Van Dale genderneutraal 'Onderzoek sluiten (kind)hartcentra' GO WOENSDAG 12 JANUARI 2022 'Kans op schoolsluiting kleiner als kind is geprikt' Marcia Nieuwenhuis Den Haag met het vaccineren van jonge kinderen. foto belga In België is al eerder begonnen - Karoly Illy, OMT-lid BILTHOVEN Het aantal ziekenhuisopnames vanwege corona daalt nog al tijd, maar niet meer zo sterk. Het aantal coronabesmettingen schiet wel omhoog. PEKING De temperatuur van de ocea nen is in 2021 voor het zesde achtereenvolgende jaar toe genomen. Dat is ondanks na tuurverschijnsel La Nina, dat een afkoelend effect heeft op het water in de Stille Oceaan door een koude stroming voor de kust van Zuid-Ame- rika. Internationale onderzoe kers, onder meer uit China en de Verenigde Staten, hebben deze bevindingen gisteren gepubliceerd in wetenschap pelijk tijdschrift Advances in Atmospheric Sciences. De oceanen waren in 2021 war mer dan ooit. Metingen vin den plaats sinds 1955. UTRECHT In de nieuwste editie van de Dikke Van Dale, het Groot Woordenboek van de Neder landse Taal, krijgt een groot aantal woorden dat naar mensen verwijst naast een 'm' en 'v' ook een genderneutrale 'x'. De aanduiding m/v/x is vanaf 22 maart te zien in de nieuwe editie en online. Bij bijna 15.000 woorden komt de nieuwe toevoeging te staan. Het gaat om alle 'de-woorden' die een persoon aanduiden, maar die niet per se verwijzen naar een biolo gisch geslacht, aldus Van Dale. „Bijvoorbeeld: de minis ter, de voetballer, de held, de bakker of de crimineel." AMSTERDAM Ouders van kinderen met een aangeboren hartafwijking en volwassenen met een aange boren hartafwijking willen dat het ministerie van Volksge zondheid meer onderzoek doet naar de sluiting van (kind)hartcentra. Ze zijn bang dat de zorg minder bereik baar wordt. Het vorige kabi net besloot deze zorg te con centreren in Rotterdam en Utrecht. De kinderhartchirur- gie verdwijnt uit de academi sche ziekenhuizen in Gronin gen, Amsterdam en Leiden. Minister Ernst Kuipers houdt vast aan het plan van zijn voorganger en noemt de con centratie 'onvermijdelijk'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7