Hoop op een normaal carnavalsfeest lijkt vervlogen 7 c Theo Buijsse: 'Met extra natuurakkers, komen er nog meer' m De patrijs is na twintig jaar teruggekeerd naar Draaibrug. Op de natuurakker van Theo Buijsse. Hij wil boeren verleiden ook zo'n kleinschalig natuurgebied aan te leggen. Het was aan het einde van de zomer dat Theo Buijsse ze zag. Vier patrijzen, op zijn natuurgebiedje net buiten Draai brug. De bedreigde vogel in de West-Zeeuws-Vlaamse polder? ,,Voor mijn gevoel was dat zeker twintig jaar geleden", zegt Theo. „Misschien zie ik ze nu omdat ik er extra op let, maar dat de patrijs hier weer rondvliegt, is bijzonder. Ik zie ze verder alleen bij Ijzen- dijke." Theo heeft een paar jaar geleden een natuurgebiedje van 2,5 hectare aangelegd. Op een stuk land dat bekendstaat als De Beuteroek. Hij zaaide bloemen in voor de bijen en vlinders en liet de natuur verder zijn gang gaan. De akker trok di rect allerlei vogels, muizen en an dere dieren aan. ,,De akker heeft zich prima ontwikkeld. Ik heb aangetoond dat je met weinig middelen veel kunt bereiken." Theo hoopt dat Draaibrugse boe ren ook zo'n natuurakker willen aanleggen. Hoe hij ze wil verlei den? Simpel. Met geld. Zijn ideaalbeeld is een keten van aaneengesloten natuurakkers. ,,Zo kunnen patrijzen, insecten en muizen uitwijken naar andere ge bieden. Zo overleven ze. Nu wij ken ze uit naar akkers die worden omgeploegd." Om zijn plan te kunnen uitvoeren, moeten de boeren wel meewerken. Theo hoopt hen te kunnen verleiden met geld. ,,Als ze een natuurakker aanleggen, mag daar een vergoe ding tegenover staan. Er is maar één gek die alles zelf betaalt. Dat ben ikzelf." Donateurs moeten dat geld bij elkaar krijgen. De respons is groot. ,,Ik heb al van vijf man de toezegging dat ze willen investe- MS t 4'< ml 1 M <a*®»585 ren. De meesten betalen honderd euro per jaar. Het bedrag dat er nu ligt, zou genoeg moeten zijn voor één natuurakker. Ik had het bin nen twee dagen bij elkaar." Theo, die zelf uit een boerenge zin komt, heeft wel bekeken of provinciale subsidie aantrekkelijk is voor boeren, maar dat schoot niet op. ,,Die subsidieregelingen zijn maar voor een paar gebieden interessant. Hier in West-Zeeuws- Vlaanderen is nauwelijks iets mo gelijk. Je kunt alleen akkerranden inzaaien, meer niet. Bovendien zitten daar allerlei regels aan vast en de meeste boeren zijn daar een beetje allergisch voor. Logisch, ze worden onterecht aangekeken als veroorzaker van allerlei natuurel- lende." Zijn plan is juist kleinscha lig en wars van ingewikkelde re gels en bureaucratische romp- Boeren zijn heus natuurliefhebbers, maar ook 'portemon neeliefhebbers' slomp. Zo heeft Theo zijn eigen natuurakker ook ingericht. ,,We kunnen dit gewoon samen doen." De inwoner van Draaibrug heeft nog niet met boeren om de tafel gezeten. ,,Er stonden gesprekken gepland, maar door corona staan ze op een lager pitje." Desondanks heeft hij goede hoop dat boeren enthousiast zijn. „Boeren zijn heus natuurliefhebbers, maar ook 'portemonneeliefhebbers'. Voor een redelijke vergoeding zijn ze vast te paaien." Een natuurge biedje van drie tot vijf hectare vol staat al, verzekert Theo. ,,Dan heb je een robuust gebied, met genoeg beschutting. Dan kunnen dieren altijd voedsel vinden. Als twee of drie boeren willen meewerken, ben ik al dik tevreden." Theo is er inmiddels van over tuigd dat kleine natuurakkers wer ken als booster voor de biodiversi teit. ,,Een zwerm zangvogels over wintert hier in de buurt en schar relt iedere dag een kostje bij elkaar op mijn natuurakker. Ik zie steeds meer buizerds en torenvalken op jacht naar muizen. Ik heb extra takken gelegd zodat ze daar op kunnen rusten. Die haal ik natuur lijk weer weg als de patrijzen gaan broeden." Officieel is er nog geen streep gezet door het feest. Coronamaatregelen komen en gaan. Net als veel andere carnavalsverenigingen wachten de Vossen in Hulst op duidelijkheid van de gemeente. ,,Ja, natuurlijk zijn we er nu volop mee bezig maar maandag weten we pas waarvoor we het doen", rea geert Joost Sarneel, secretaris van de Vossen. ,,Dan hebben we een ge sprek met de gemeente en horen we wat er dit jaar wel en niet moge lijk zal zijn." Breekpunt wat betreft Sarneel is de horeca. ,,Als de horeca niet open kan, missen wij een be langrijke partner. Zonder horeca willen we er eigenlijk niet aan be ginnen." Komend carnaval bestaan de Vossen 55 jaar, een mijlpaal in de carnavalswereld. ,,We hebben mooie activiteiten op het oog. Maar zonder de kaders van de gemeente is het moeilijk. We kunnen wel wat dingen digitaal presenteren. Digi taal is wel onze uitwijk. Al vrees ik dat dat het wel zal gaan worden dit jaar. In het optochtreglement heb ben we opgenomen dat we niet de coronadiscussie verder willen op voeren, niet zorgen voor een ver- dere splitsing in de maatschappij." Niet dat er wagens zullen rijden naar zijn verwachting. Digitale variant ,,We wachten af wat van de ge meente Sluis mag en die reageert op haar beurt natuurlijk weer op wat we bij de komende persconferentie gaan horen." Ook Germen Modde van de Nachtuuln rekent niet op een gewoon carnaval. ,,De horeca zal nog wel dicht blijven en zonder is het geen volledig feest. Het gaat weer terug naar hoe het ooit begon nen is. Als een feest voor kinderen die zich verkleden en op straat vie ren, veel kleinschalige. Ook in Aar denburg is er een digitale variant Zonder horeca willen we er eigenlijk niet aan beginnen van het feest. ,,Je wilt je toch laten zien, ook voor de toekomst. Uitstel nu betekent echter nog geen afstel voor de voorzitter. ,,Misschien dat we het rond de kermis van Aarden burg nog eens proberen. In Sas van Gent is de stemming niet veel beter. ,,Als je realistisch bent en je kijkt hoe het nu gaat, dan stemt dat niet vrolijk." Ook Michel Noët, voorzitter van de Betekoppen ziet het feest andermaal aan zijn neus voorbijgaan. ,,We hebben wel over alternatie ven nagedacht. Over een stilstaande optocht zelfs, waar de wagens stil staan en de mensen er voorbij lo pen. We kunnen ook nog denken aan het verplaatsen van de optocht. Ik durf niks meer te voorspellen. Ik maak me wel zorgen. Kijk ik naar de wagenbouwers, die staan al twee jaar stil. Het zou heel erg zijn als die gaan lopen omdat ze wel iets anders met hun tijd willen doen." VL WOENSDAG 12 JANUARI 2022 Patrijs vliegt weer in Draaibrug Bob Maes Draaibrug St - Theo Buijsse in zijn eigen natuurgebied bij Draaibrug, kijkt en wijst. Zangvogels, een haas, zwanen. Er beweegt van alles. In de zomer volop bloemen waar vlinders, insecten en patrijzen op af komen. foto anne hana - Theo Buijsse TERNEUZEN Stiekem schrijven de Zeeuws- Vlaamse carnavalsverenigingen carnaval 2022 weer op hun buik. De hoop op een normaal leut- feest verdampt. - Joost Sarneel, secretaris carnavalsvereniging de Vossen - Guido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 54