Plannen voor zomerfeest Tatyana begint stripboekenwinkel in oud veilinghuis: ,,Ik vind strips gewoon geniaal'' 'Wasbare luiers: goedkoper, mooier, zachter én beter voor het milieu' 6 Wordt er nog carnaval gevierd eind februari? Zeeuwse carnavalsverenigingen hebben er een heel hard hoofd in. De hoop op een normaal leutfeest verdampt. Officieel is er nog geen streep gezet door het feest. Coronamaatregelen komen en gaan. Net als veel andere carnavalsverenigingen wachten ook de carnavalsverenigingen op Tholen en de Bevelanden nog op duidelijkheid. ,,Maar we zien het somber in", zegt Jeroen van Sabben van De Pikpot in Kwadendamme. ,,Ik denk dat we het antwoord wel weten." Dat kan Wim de Kok van de Kraaiepikkers in Lewedorp eigen- Aan echt grote wagens wordt op dit moment niet gebouwd lijk alleen maar beamen. ,,Wij zijn niet optimistisch", zegt hij. ,,We zien het somber in." En in Oud-Vos- semeer is de stemming al niet beter. ,,Een goed carnavalsfeest bestaat uit live dweilmuziek, polonaise lopen en samen een biertje drinken. Al deze onderdelen zijn niet tegelij kertijd toegestaan", zegt Niels Ha- vermans van de Vlööientrappers. ,,We leggen onze focus daarom op buitenactiviteiten, evenementen samen met de basisscholen en on- line." Ton Oosthoek, de voorman van de Koenkelpot in 's-Heeren- hoek blijft hoop houden. ,,Als het doorgaat zijn we er klaar voor." Maar als hij realistisch is, ziet ook hij dat het vrij onwaarschijnlijk is dat de carnaval inclusief een op tocht dit jaar nog door kan gaan. ,,De natte horeca is denk ik het laat ste wat open kan en daar moeten wij het wel van hebben." Want car naval zonder het biertje met je groep, vrienden en familie in het café? Dat kan gewoon niet, zeggen alle voorzitters. Alle verenigingen organiseren wel iets voor de kinde ren. Waarschijnlijk in de buiten lucht, misschien zelfs online. Zorgen over de bouwers De kans is groot dat er dus voor het tweede jaar geen carnaval is met optocht en wagens. Dat vinden de verenigingen best zorgelijk. ,,Wat gaan de komende jaren brengen?", zegt De Kok van de Kraaiepikkers. ,,Wat houden we over aan wagen bouwers? Aan echt grote wagens wordt op dit moment in Lewedorp nog niet gebouwd." Daarom wordt hardop nagedacht over een alterna tieve datum. ,,Wij zijn al aan het na denken over een soort zomercarna val", zegt De Kok. Ook Kwaden- damme speelt met deze gedachte. Oosthoek van 's-Heerenhoek ziet dat om praktische redenen nog niet zo zitten. ,,Stel je voor dat je het naar juni gaat halen. Dan zit je ook met andere organisatoren. Je past niet in die tijd. Je kan wel oliebollen bak ken maar je moet ook afzet heb ben." In Oud-Vossemeer overheer sen meer principiële bezwaren. ,,Het lijkt een perfecte oplossing maar carnaval hoort bij de winter, 40 dagen voor Pasen. We worstelen met het maken van de j uiste keuze", aldus Niels Havermans. Van Lucky Luke tot Kamagurka; de stripboekencollectie die Tatyana Riethoven straks in het voormalige Middelburgse veilinghuis aanbiedt is heel breed. ,,Het erfgoed van mijn vader is de basis." In een vrolijk gekleurde stripboe kentrui met Minnie Mouse ver telt Tatyana Riethoven (31) gepas sioneerd over haar plannen voor een stripboekenwinkel in het fraaie pand aan de Herengracht waar Zeeuwse Gronden nu zit. Lachend: ,,Die trui heb ik van mijn moeder gekregen. Past hier wel heel mooi bij. Ik loop sinds voorjaar 2021 rond met plannen voor een stripboekenwinkel. Eerst had ik grootse ideeën, maar dat was niet realistisch.'' ,,Ik kon een hoek voor een win keltje krijgen in de kringloop winkel van Zeeuwse Gronden in Terneuzen, maar dat zag ik toch niet zo zitten. Ik woon in Koude- kerke, dus Terneuzen was me te ver weg. Ik wilde ook heel graag een eigen plek. Zelfstandig zijn.'' De grote klus Na overleg met Zeeuwse Gron den, waar Tatyana ook cliënte is, ging de kogel door kerk. Ze kreeg haar eigen ruimte en die is ze nu druk aan het inrichten. De inge bouwde kastplanken staan al vol. Kartonnen dozen en een plastic tas met strips wachten nog op een plek. ,,Er komen nog een hou ten kast en kisten. Die worden gemaakt op de dagbesteding van Zeeuwse Gronden in Terneu- zen.'' En dan is er ook de grote klus van het inventariseren en prijzen. ,,Ik heb de hele collectie van mijn vader gekregen, ik denk wel drieduizend stripboeken. Hij is 82 en leest ze niet meer. Zijn erfgoed is nu de basis voor de winkel. Ik heb zelf een paar honderd strip boeken. Maar als ik 82 ben, heb ik er vast ook duizenden. Stripboe ken zijn echt mijn passie. Ik vind strips gewoon geniaal. De manier van schrijven, de combinatie met de illustraties. Als je dat toch kan. Ik kan best mooi schrijven hoor ik wel. Maar ja, tekenen is weer wat anders.'' ,,Ik ben even aan het kijken of ik nog luiers kan vouwen", zegt Kees Weststrate terwijl hij met een pa piertje wappert. ,,Want ik heb ook gewoon wasbare luiers gebruikt vroeger, van die vierkante katoenen doeken. Was een vreselijk werk, ze ker dat uitwassen maar daar heb ben ze gelukkig wat anders op ge vonden", zegt de ervaren vader en opa. ,,Het zijn nu van die leuke, mooie dingetjes." Weststrate is overduidelijk fan van de moderne variant van de ka toenen lap. Om een heleboel rede nen, legt hij uit. „Allereerst natuur lijk de beperking van het afval. Daarnaast is het duurzamer, goed koper, mooier, zachter én, daar is veel onderzoek naar gedaan, de kindjes die wasbare luiers dragen zijn eerder zindelijk. Dit is zo'n on derwerp dat snijdt aan vijf kanten. Ik verwacht daar veel van." Poepluiers Om maar met de beperking van af val te beginnen. Hij rekent voor dat het Borsele zo'n 460 kinderen heeft in de leeftijd van 0 tot 2 jaar. En per kind betekent dat zo'n 260 kilo afval Kinderen zijn sneller zindelijk dankzij wasbare luiers aan gewone luiers per jaar. Dat is als je alles bij elkaar op gaat tellen on geveer 120.000 kilo." Ervan uit gaande dat je gemiddeld genomen maximaal 70 kilo in een container mag stoppen zit je dan al snel aan 1700 containers vol poeplui- ers. „Natuurlijk komen ook was- bare luiers een keer aan hun eind, maar dan gaat het maar om 11.000 kilo afval." Maar hoe duurzaam zijn wasbare luiers eigenlijk? Je moet ze uitein delijk wel wassen in een sopje en dat kost water. ,,Als je kijkt naar de productie, dan is voor een weg- werpluier ongeveer 35 liter water nodig. Voor een wasbare luier wordt maar 11 liter gebruikt en dat is inclusief de wasbeurten. Dat is een derde van het waterverbruik", zegt Weststrate. Natte luier En hoe zit het dan met die zachte billetjes en eerder zindelijk wor den? Dat laatste moet veel ouders toch wel aanspreken. Het blijkt alles te maken te hebben met die ouder wetse katoenen lappen van vroeger. ,,Die werden nat en dat voelde niet prettig aan. In de wegwerpluier kan een kind 9 kilo aan urine depone ren en dan nog snapt het niet dat het op een andere manier kan. In de wasbare luier voelt een kind eerder dat de broek nat is." Om alle kersverse ouders te sti muleren over te stappen heeft Bor- sele een folder gemaakt. ,,Dat stop pen we in het geboortepakket dat de ouders krijgen." Alleen een fol der? ,,Ik ga nadenken of er ook een wasbare luier in kan." - Melita Lanting Tatyana Riethoven in haar stripboekenwinkel in wording in het voormalig veilinghuis aan de Heren gracht in Middelburg. foto lex de meester WOENSDAG 12 JANUARI 2022 BE Carnaval tussen hoop en vrees MIDDELBURG Melita Lanting Kwadendamme - Wim de Kok, de Kraaiepikkers - Annemarie Zevenbergen HEINKENSZAND Iedere baby een wasbare luier om de billetjes. Dat is voor Kees Weststrate, wethouder van afval in Borsele, het ideaalbeeld. Want wassen is een stuk duurzamer dan weggooien. - Kees Weststrate, wethouder afval in Borsele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51