'Niet alle stroom naar datacentra elders in het land' 7 Nieuw schoolgebouw Pieter Zeeman Lyceum in Zierikzee geopend Lekker doen wat je een half jaar geleden écht niet hoefde te proberen. Los gaan in de gangen en lokalen van het Pieter Zeeman Lyceum in Zierikzee. Leerlingen en docenten namen gisteren afscheid van het oude schoolge bouw dat binnenkort wordt gesloopt. Ze scheurden met skateboards door de gangen, schoten met verfkogels op klasgenoten en er werd ge danst, graffity gespoten, archery tag beoefend en gelasergamed. ,,Dit is een droom." Docent geschiedenis en Engels (en decaan vmbo) Martin Steeg- mans maakte een vreugdedansje toen hij hoorde dat de school na de kerstvakantie weer open zou gaan. En dit keer niet alleen omdat dat het beste is voor zijn leerlingen, maar ook omdat hij het 'supervet' vindt om op zo'n bijzondere ma nier afscheid van zijn oude school te nemen. Eeuwig zonde Van het gebouw waar hij 6 jaar lang als leerling rondsjouwde, waar hij stage liep en waar hij in middels al 11 jaar zelf voor de klas staat. ,,Als docent ga je waarschijn lijk maar één keer in je carrière naar een nieuw gebouw. Ofje moet heel vaak wisselen, maar daar ben ik niet zo van. Het zou eeuwig zonde zijn als dit niet door had kunnen gaan." Dat vinden ook eerstejaars Tabesh Gerami en Sjors de Jong (allebei 12). Zij hebben nog niet zoveel uren op de Zierikzeese middelbare school gemaakt, maar staan toch te trappelen om aan te schuiven bij de skate- en stunt- fietsclinic die de gasten van de stichting Wat Te Doen?! geven. Buiten skateboarden ze vaker. Dat het nu voor één keer in de school mag is goud. ,,Dit is een droom. Je hebt hier zo veel plek- ken waarvan je denkt: daar zou ik weleens willen skateboarden. Het is een mooie vloer hier, lekker glad." Hun reactie is precies wat de ou derraad en een stel leerlingen in gedachten hadden toen ze dit af scheid op poten zetten, vertelt Monica van der Pluijm van de ou derraad. ,,Wat kun je doen in een gebouw dat met de grond gelijk gemaakt gaat worden wat je daar normaal niet kunt doen?" Het waren in eerste instantie haar oudste zoon Mats en zijn klasgenoten Boaz en Joost (alle drie vierdejaars kader) die het plan opperden om op een spraakma kende manier afscheid te nemen van de oude gebouwen. Paintbal- len en graffity waren de eerste plannen die opborrelden. Later kwamen daar nog heel veel andere activiteiten bij. ,,Voor ieder wat wils. Ik vind het ongelooflijk dat het is gelukt, want er waren zoveel drempels en ook zoveel onzekere factoren." School, gemeente, sloper: er wa ren nogal wat partijen die met het plan moesten instemmen. En dan was er nog de timing. Oplevering, verhuizing en start van de sloop zijn strak gepland en corona dreigde tot de persconferentie van vorige week een streep door alle plannen te halen. ,,We hebben tot gisteravond keihard gewerkt om alles af te krijgen. Die jongens hebben zich ook helemaal te bar sten gewerkt." Niets voor niets. Genoten werd er volop van het afscheidsritueel van dat gebouw dat in de loop van z'n bestaan heel wat verbouwin gen en uitbreidingen doormaakte. De indeling was daardoor lang niet altijd logisch meer, vertelt Steegmans. En er waren ook wel wat mankementen. ,,Als het re gende moesten er op de bovenste verdieping zes emmertjes worden neergezet." Maar toch: ,,Voor veel docenten is het ook slikken om afscheid te nemen. Het is nostalgie. Of ik er zelf emotioneel door ben? Nee, dat niet. De herinneringen blijven toch wel. En sinds ik hier werk, is er al zo veel veranderd. Ik ben in middels toe aan wat nieuws in plaats van, om het oneerbiedig te zeggen, die oude meuk." Met deze afscheidsdag is ook de nieuwe school in gebruik genomen. De coöperaties Zeeuwind en Delta- wind willen bij het sluizencomplex achter Bruinisse voor zo'n dertig hectare aan zonnepanelen op het water leggen. Dat is ruim twee keer zo groot als het bestaande zonne- park bij Zierikzee, waar 41.000 pa- nelen voorzien in de energie van zo'n 4200 huishoudens. De Krammer is een prima plek voor zo'n enorm park vinden college en gemeenteraad in principe. In com binatie met de 34 windturbines ontstaat daar zo een 'energieland schap', is het idee achter dat plan. Groene stroom Maar daar zit gelijk ook de twijfel bij sommige fracties. De elektrici teit van die windmolens gaat gro tendeels rechtstreeks naar Ak- zoNobel, DSM, Google Nederland en Philips. Net als de opbrengst van de negen turbines op Neeltje Jans. Zou deze energie het openbare net op gaan, dan kunnen van beide windparken samen zo'n 142.000 huishoudens op groene stroom draaien. Dat moeten we ons niet nog een keer laten gebeuren, vin den CDA, LSD en GroenLinks. De drie fracties maakten maandag in de raadscommissie een duidelijk voorbehoud voor hun goedkeuring aan het plan. Schouwen-Duiveland wil in 2040 volledig energieneutraal zijn. Dat houdt in dat er binnen de regio net zoveel energie uit natuurlijke bronnen wordt opgewekt dan wat er hier voor iedereen nodig is. ,,Maar als we doorgaan met het weggeven van onze ruimte en mid delen, draagt dat niet bepaald bij aan onze eigen doeleinden", zegt Voor wie wordt dit zonnepark bij de Krammersluizen nu eigenlijk? CDA-fractievoorzitter Rutger Punt. ,,Voor wie wordt dit zonne- park nu eigenlijk", vraagt ook Ruud van de Laar van GroenLinks zich af. Rijksprogramma Wethouder Jacqueline van Burg kan in dit stadium nog niet zeggen ofen in welke mate Schouwen-Dui- veland ook kan profiteren van het 45 voetbalvelden grote zonnepark. ,,De aanleg is onderdeel van een Rijksprogramma. Wat het college betreft een prima plan: zon op wa ter. We hebben ontzettend veel wa ter in Nederland en voor onze lan delijke klimaatdoeleinden zijn er gewoon ook ontzettend veel zon nepanelen nodig. Dit project wordt op Rijkswater gerealiseerd. Dat het dan toevallig binnen onze gemeen tegrenzen ligt..." D66 en PvdA vin den dat de drie Schouwse coalitie partijen verder moeten kijken dan hun neus lang is. SD WOENSDAG 12 JANUARI 2022 Lasergamend de school uit Lasergamen op de allerlaatste dag in het oude schoolgebouw van het Pieter Zeeman Lyceum. foto marieke mandemaker Esme Soesman Zierikzee Kijk op de site bij /video BRUINISSE/ZIERIKZEE De Schouwse coalitiepartijen CDA, LSD en GroenLinks drei gen de aanleg van een drijvend zonnepark in de Krammerslui zen te blokkeren. Ze vinden dat het eiland een belangrijk deel van de opgewekte energie moet krijgen en dat straks niet alle elektriciteit moet worden ge bruikt voor datacentra en grote industrieën elders in het land. - Ruud van de Laar, GroenLinks - Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50