JONG IN VOGELWAARDE Het gaat Alex om kwakende kikkers 9 Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten ze op deze plek aan het woord. Vandaag: Marella Joziasse (17) uit Vogelwaarde. „Cultuur en maatschappij met aardrijkskunde, geschiedenis en kunst. Voor mij was dat een logi sche keuze, want ik ben niet goed in exacte vakken. Ik heb meer een talenknobbel, Engels, Frans en Duits zijn geen probleem." ,,Nee, mijn plan is om hbo-ver- pleegkunde te gaan studeren. Vroeger riep ik dat ik basisschool docent wilde worden, maar sinds twee jaar is dat idee gewijzigd. Ik ben erg geïnteresseerd in mentale stoornissen. Mijn moeder heeft een aantal jaar in de psychiatrie gewerkt, wellicht heeft zij mijn fascinatie gestimuleerd. De afgelo pen jaren heb ik zelfstudie gedaan en gezocht of ik een bijpassende studie kon vinden. Toen kwam ik bij hbo-V uit." Wil je dan psychologe worden? „Liefst nog een stapje verder, ik wil graag verpleegkundige specia list worden in de psychiatrie. Om dat te bereiken zijn veel jaren van studie nodig, maar alles begint met een ambitie." ,,Ik ben graag in de natuur om fo to's te maken en te genieten van het buitenleven. Daarnaast heb ik een interesse voor muziek. Zelf speel ik basgitaar en zit al jaren op gitaarles. Ook verzamel ik oude platen, vooral rock en metal zijn mijn favorieten. Eigenlijk luister ik alle soorten muziek van de jaren 50 tot 2000. Ik kan enorm genieten van Queen en Creedence Clearwa ter Revival. Zolang het oude mu ziek is, luister ik er graag naar." ,,Ja, ik heb een zus van 21 en een broer van 20 jaar en we hebben een warme familieband. We heb ben als traditie dat we iedere vrij dag gaan dineren bij mijn grootou ders. Een gezellig familiemo mentje, waarbij wekelijks iemand mag uitkiezen wat we eten. Ik kies vaak voor kip cordon bleu of zalm. Mijn broer kiest altijd stamppot, m'n vader houdt van bami en zo heeft ieder zijn eigen voorkeur. Mijn grootouders zijn gek op ko ken en elke vrijdag in de weer om iets lekkers te bereiden." ,,Ik ben een trotse Zeeuwse en hou enorm van Zeeland. Het is hier zo mooi en Zeeuws-Vlaanderen is heerlijk om te wonen. Mijn vader komt van Walcheren, daar is het ook prachtig. Ik kan genieten van oude gebouwen en uitgestrekte landschappen. Dagelijks fiets ik 12 kilometer heen en 12 kilometer te rug van Vogelwaarde naar school in Terneuzen en iedere keer kijk ik mijn ogen uit naar de prachtige natuur." ,,Een trein in Zeeuws-Vlaanderen. In het algemeen zou het openbaar vervoer beter kunnen. Als ik op za terdag wil winkelen in Hulst is het haast onmogelijk daar te komen met de bus. Nu ga ik zelf op de fiets, maar ik snap dat niet ieder een dat ziet zitten." ,,Heel graag, ik hou van deze pro vincie. Ook de mentaliteit vind ik heerlijk, lekker nuchter. Als ik in stad zou wonen word ik volgens mij zwaar ongelukkig. Geef mij maar een mooi dorp als Vogel waarde." Alex Hijgenaar zocht kikkerdril. De legale manier om aan groene kikkers te komen. Het (ver)kopen van levende kikkers mag niet. De oproep van de Bruënaar leidde al tot resultaat in Westkapelle, Sluis, Koudekerke en Oost-Souburg. Toen Alex in 1993 aan het Greve- lingenhout kwam wonen, maakte hij als eerste een vijver in zijn tuin. Een proces van vallen en opstaan. Uitgraven, vormen en de bodem bedekken. ,,Twee keer in de afgelo pen jaren brak de vijver. Moest ik opnieuw beginnen. Alles eruit ha len, scheuren maken, waterdichte laag aanbrengen en weer opnieuw inrichten. En iedere keer natuur- Lezers helpen lezers lijk voor nieuwe kikkers zorgen." Dat wordt steeds lastiger. Kik kers zijn beschermd. Wat mag zijn kikkervisjes en kikkers overbren gen van de ene tuinvijver naar de andere. Groene kikkers horen er voor Alex echt bij. ,,Ze kwaken en daar gaat het om. 's Avonds in je tuin zitten, zon onder zien gaan en de kikkers die zingen hun lied." ,,De allereerste keer ging ik kik kervisjes vangen in een sloot. Nu moet je ze weer terugzetten. De eerste lading die ik ooit ving ble ken salamanders te zijn. Ook heel leuk. Ze hebben voor veel nage slacht gezorgd. Helaas gaan kik kers en salamanders er veel van door. Er zitten vissen in de vijver en daar houden ze niet van. Be houden is de uitdaging. Het beste is de vissen weg doen. Maar wat ik heb met groene kikkers, heb ik ook met vissen. Eén kikker heeft lang in de vijver van de buren gezeten. De buurman heeft er jarenlang achterheen gejaagd. Hij vond hem te veel herrie maken. Ik heb hem nooit verteld dat de kikker bij mij vandaan kwam." GO WOENSDAG 12 JANUARI 2022 'Geef mij maar een mooi dorp als Vogelwaarde' Hans Puik Welk profiel doe je? Wil je later iets met talen gaan doen? Wat doe je graag in je vrije tijd? Marella Joziasse a Geboren: 16 juli 2004 Woont met: Vader, moeder en broer in Vogelwaarde. Zus zit op kamers in Vlissingen. Huisdieren: Drie katten en een paard. School: havo 5 op het Lode- wijk College in Terneuzen m Hobby's Gitaar spelen en fo tograferen in de natuur. Bijbaantje: Winkelmedewer- ker bij de Scapino in Hulst. Verliefd: Nee. Kom je uit een hecht gezin? Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Wat mis je in Zeeland? Marella Joziasse is een trots Zeeuws meisje. Blijf je later in Zeeland wonen? Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal achter deze op roepjes? Vandaag: Alex Hij- genaar uit Bruinisse. - Gerrit van Loon Alex uit Bruinisse is altijd in de weer met zijn vijver.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41