Winkeliers dreigen zaterdag hoe dan ook de deuren open te gooien l Kabinet legt rekening neer bij volgende generaties, becijfert een kritisch CPB Corona maakt kloof tussen arm en rijk een stuk groter Burgemeesters worstelen met handhaving en vragen om versoepeling 3 Eigenaren van niet- essentiële winkels dreigen toch hun zaak te openen als het kabinet vrijdag de lockdown verlengt. Ook nu al zijn midden standers in groeiende mate burgerlijk ongehoorzaam. ,,Die frustratie bij winkeliers groeit met de dag en wordt gevoed door de situatie in België en Duitsland en door de drukte in supermarkten en bij drogisterijen", verklaart Jan Meerman, voorman van de bran cheorganisatie INretail. Hij ver wacht dat de burgerlijke ongehoor zaamheid nog groter wordt, hele maal als het nieuwe kabinet besluit om de lockdown te verlengen. Zo hoort hij nu al van veel winkeliers dat zij zaterdag hoe dan ook open gaan. Volgens de voorzitter neemt ook het draagvlak bij burgemeesters toe om het land van de pauzeknop te halen. Zo hebben onder andere de gemeenten Barneveld, Veenendaal, Nijkerk, Houten en Oudewater het kabinet al opgeroepen om de niet-essentiële sector zo snel moge lijk te openen en met een perspec tiefvoor de ondernemers te komen. ,,Zij zien de pijn bij ondernemers en hebben moeite met handha ving", zegt Meerman. Hij verwacht dat meer gemeenten met een op roep komen. Ook in Klazienaveen, een dorp met amper 12.000 inwoners, zijn alle 140 winkeliers vastbesloten om zaterdag de deuren open te gooien. iedereen. We klimmen net weer uit het dal en dan krijgen we dit om onze oren. We zijn als enige land in een lockdown. De schade staat niet in verhouding tot het aantal zie kenhuisopnames. En dan moeten we toezien hoe ze extra treinen in zetten naar Antwerpen?!" Oogje dicht Net als andere ondernemers knijpt hij heel af en een oogje dicht voor het winkelend publiek. ,,Laatst had ik een vrouw van wie de partner was overleden en zij en haar twee kinderen hadden kleding nodig voor de uitvaart. Tja, moet ik dan nee zeggen?" En zijn klanten die voor click collect komen, staan gewoon in de winkel af te rekenen. ,,Ik kan moeilijk met de hele kassa buiten gaan staan." Meerman van INretail snapt de frustraties van winkeliers, maar heeft goede hoop dat het zaterdag niet tot een massale burgerlijke on gehoorzaamheid komt. Hij ver wacht dat het kabinet de niet- essentiële winkels toestaat om de deuren onder voorwaarden te ope nen, zegt hij wijzend op het advies van het OMT dat mensen medische mondkapjes moeten dragen in drukke winkelstraten. ,,Ik ga ervan uit dat er in de winkels extra regels gaan gelden, zoals een maximum aantal klanten per vierkante meter of wellicht alleen de mogelijkheid van private shopping." De brancheorganisatie heeft wel de indruk dat er bij het winkelend publiek nu veel meer draagvlak is om de lockdown op te heffen dan vorig jaar deze tijd. Zo blijkt vol gens Meerman uit een recente en quête onder consumenten. Waar zij vorig jaar terughoudend waren en veiligheid belangrijker vonden dan de heropening van de winkels ge ven consumenten nu nadrukkelijk aan dat ze hun vrijheid terug wil len. Meerman: ,,Ze willen weer vrij zijn en kunnen kopen, maar wel met inachtneming van de regels." Volgens winkelier Harrie van der Velde van Niezing-Heijes Mode en tevens voorzitter van de winke liersvereniging zijn de onderne mers het beu. En het blijft niet bij een dreigement, stelt hij. ,,We zijn al bezig met voorbereidingen, zoals het plaatsen van hekken en het ma ken van extra instructies voor het publiek." Voet bij stuk Vorig jaar gingen ondernemers uit Klazienaveen ook open uit protest tegen de lockdown, maar toen handhavers na ruim een uur op de stoep stonden en dreigden met boetes, sloten de winkeliers als de wiedeweerga de deuren. Van der Velde denkt dat nu meer winkeliers voet bij stuk houden. Hijzelf in cluis. ,,Een boete van 4000 euro is veel geld, maar veel ondernemers zeggen 'we gaan toch naar de klote, dus fuck you'." Van der Velde heeft met zijn mo dezaak een goed najaar achter de rug en de verkoop via Facebook loopt aardig, dus voor hem is de fi nanciële nood niet heel hoog. Toch is de frustratie over de gedwongen sluiting groot. ,,De rek is eruit, bij De schade staat niet in verhouding tot aantal opnames in het ziekenhuis Na doorrekening van het coalitie akkoord concludeert het CPB dat 'de financiële lasten voor toe komstige generaties fors toene men'. Steen des aanstoots zijn de tientallen miljarden die het kabinet van plan is extra uit te geven. Zo komen er twee fondsen van in totaal 60 miljard euro om de kli maat- en stikstofproblematiek aan te pakken. Volgens het coalitie akkoord zijn dit eenmalige investe ringen. Maar het CPB waarschuwt dat het 'dit niet in alle gevallen plausibel' vindt en 'neemt aan dat beleid dat naar de aard niet inciden teel is, structureel moet worden ge financierd'. Het CPB rekent voor dat als de ge plande uitgaven ook op lange ter mijn nodig zullen blijven, de staats schuld automatisch doorstijgt naar 92 procent van het bbp in 2060. Dat is maar liefst bijna 64 procent hoger dan zonder kabi- netsingrijpen het geval zou zijn. Te gelijkertijd erkent het CPB ook: als de regering er toch in slaagt de extra uitgaven eenmalig te laten zijn, dan valt het wel weer mee met de oplo pende staatsschuld en komt die on der de Europese begrotingsnormen uit. De uitgaven aan bijvoorbeeld on derwijs, sociale zekerheid en defen sie worden flink opgeschroefd. Het Centraal Planbureau waarschuwt daarbij dat door de krappe arbeids markt niet al het geld ook kan wor den besteed. Ergo: zijn er wel ge noeg werknemers om alle plannen te verwezenlijken? Alleen in de Verenigde Staten is de vermogensongelijkheid nog groter, stelt econoom Simon Toussaint van de Universiteit Utrecht. De rijkste 1 procent van Nederland bezit ongeveer een derde van het vermogen, meer dan 480 miljard euro. Binnen die groep rijken is er weer sprake van grote ongelijkheid: de top 0,1 procent heeft een zesde van het vermogen in Nederland in han den, blijkt uit onderzoek van Toussaint. De komende weken besteedt deze krant aandacht aan extreme rijkdom in Nederland. Bij de dis cussie over de kloof tussen arm en rijk ligt de focus vaak op ar moede. Hoe kun je armoede en schulden bestrijden? Maar daar waar een diepte moet worden overbrugd, is het ook interessant om naar de overkant te kijken. Hoe ziet extreme rijkdom eruit in Nederland? En waarom zijn het gouden tijden voor de rijken? c Economie GO WOENSDAG 12 JANUARI 2022 Natasja de Groot Klazienaveen Protest gisteren in Bar neveld tegen de gedwon gen winkelsluiting. Volgens de ondernemers kunnen hun zaken op een veilige manier weer open. fotos anp - Harrie van der Velde, middenstander DEN HAAG Het Centraal Planbureau (CPB) is niet mals in zijn kritiek op de spendeerdrift van Rutte IV. De rekenmeesters waarschuwen dat de staatsschuld flink kan op lopen. - Tobias den Hartog UTRECHT De coronacrisis heeft de kloof tussen arm en rijk in Nederland flink vergroot. Met name de al lerrijkste Nederlanders zijn er flink op vooruitgegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3