Carnavallers rekenen nergens meer op 7 Tatyana Riethoven begint stripboekenwinkel in oud-veilinghuis Middelburg Van Lucky Luke tot Kamagurkade stripboekencollectie die Tatyana Riethoven straks in het voormalige Middelburgse veilinghuis aanbiedt is heel breed. ,,Het erfgoed van mijn vader is de basis." In een vrolijk gekleurde stripboe kentrui met Minnie Mouse vertelt Tatyana Riethoven (31) gepassio neerd over haar plannen voor een stripboekenwinkel in het fraaie pand aan de Herengracht waar Zeeuwse Gronden nu zit. Lachend: ,,Die trui heb ik van mijn moeder gekregen. Past hier nu wel heel mooi bij. Ik loop sinds voorjaar 2021 rond met plannen voor een strip boekenwinkel. Eerst had ik grootse ideeën, maar dat was niet realis tisch.'' ,,Ik kon een hoek voor een win keltje krijgen in de kringloopwin kel van Zeeuwse Gronden in Ter- neuzen, maar dat zag ik toch niet zo zitten. Ik woon in Koudekerke, dus Terneuzen was me te ver weg. Ik wilde ook heel graag een eigen plek. Zelfstandig zijn.'' De grote klus Na overleg met Zeeuwse Gronden, waar Tatyana ook cliënte is, ging de kogel door kerk. Ze kreeg haar eigen ruimte en die is ze nu druk aan het inrichten. De ingebouwde kast planken staan al vol. Kartonnen do zen en een plastic tas met strips wachten nog op een plek. ,,Er komt nog een houten kast en kisten. Die worden gemaakt op de dagbeste ding van Zeeuwse Gronden in Ter- neuzen.'' En dan is er ook de grote klus van het inventariseren en prij zen. ,,Ik heb de hele collectie van mijn vader gekregen, ik denk wel drie duizend stripboeken. Hij is 82 en leest ze niet meer. Zijn erfgoed is nu de basis voor de winkel. Ik heb zelf een paar honderd stripboeken. Maar als ik 82 ben, heb ik er vast ook duizenden. Stripboeken zijn echt mijn passie.'' De vader van Tatyana, Jack Riethoven, is voormalig kapitein op de grote vaart en oud-arts. Hij ver zamelde decennialang stripboeken: ,,Ik ben begonnen in de vierde klas van de lagere school. Ik was een jaar of tien denk ik. Dat begon met Lucky Luke enzo. Ik heb er nu niet meer zo'n behoefte aan en heb de strips allemaal aan Tatyana gege ven. Vroeg las ik ze graag. Eenmaal kapitein kocht ik ze trouwens niet veel overzees. Die uit Amerika bij voorbeeld spreken mij niet aan. Al die superwomen en supermen. Ik heb niet echt een voorkeur voor een be paalde stijl, maar daily life vind ik wel interessant.'' Op de tafel in de ruimte waar Ta- tyana Riethoven straks haar strip boeken gaat verkopen, staat een ko peren scheepsklok. ,,Dat vind ik wel een mooie symboliek. Een link naar mijn vader die kapitein was. En in veel strips gaat het over piraterij en zeeslagen.'' Stripboeken zijn echt mijn passie ,,Ik heb veel geleerd van Hans van de stripboekenwinkel in de Sint Janstraat. Hij is eigenlijk een beetje mijn mentor.'' Hans Stoel kent het klappen van de zweep, hij runt al 37 jaar zijn winkel in het pittoreske Middelburgse straatje. ,,Ik zou ei genlijk al met pensioen moeten, maar ik weiger daar aan toe geven'', zegt hij grinnikend. Niet te donker Tatyana kijkt tevreden rond in haar domein. ,,Ik heb mijn eerste strip boek net verkocht. ,,Aan een me de-cliënt. Ik koop mijn strips zelf vaak op Internet of via Marktplaats en ik hoop dat ik straks van de op- brengst van de verkoop de collectie steeds verder kan uitbreiden. Geen biebboeken of weekbladen trou wens. Alle stijlen staan hier. Zelf hou ik veel van fantasy, maar ik lees ook wel andere genres. Maar het moet niet te donker of te duister zijn. Geen voodoo of black magic. Het moet voor mij zelfwel goed ge luimd zijn, positief. ,,Ik vind strips gewoon geniaal. De manier van schrijven, de combi natie met de illustraties. Als je dat toch kan. Ik kan best mooi schrij ven hoor ik wel. Maar ja, tekenen is weer wat anders. Hoewel, ik ken wel iemand die dat weer goed kan. Dus wie weet...?'' Officieel is er nog geen streep gezet door het feest. Corona maatregelen komen en gaan. Net als veel andere carna valsverenigingen wachten de Vossen in Hulst op duide lijkheid van de gemeente. ,,Ja, natuurlijk zijn we er nu volop mee bezig maar maan dag weten we pas waarvoor we het doen", reageert Joost Sarneel, secretaris van de Vossen. ,,Dan hebben we een gesprek met de gemeente en horen we wat er dit jaar wel en niet mogelijk zal zijn." Breekpunt wat betreft Sarneel is de horeca. ,,Zonder horeca willen we er eigenlijk niet aan beginnen. In het op tochtreglement hebben we opgenomen dat we niet de coronadiscussie verder wil len opvoeren, niet zorgen voor een verdere splitsing in de maatschappij." Niet dat er wagens zullen rijden naar zijn verwachting. Ook Germen Modde van de Nachtuuln rekent niet op een gewoon carnaval. ,,Het gaat terug naar hoe het ooit begonnen is. Als een feest voor kinderen die zich verk leden en op straat vieren, veel kleinschaliger in ieder geval." Ook in Aardenburg is er een digitale variant van het feest. In Sas van Gent is de stem ming niet veel beter. ,,Als je realistisch bent en je kijkt hoe het nu gaat, dan stemt dat niet vrolijk." Ook Michel Noët, voorzitter van de Bete koppen ziet het feest ander maal aan zijn neus voorbij gaan. ,,Ik durf niks meer te voorspellen." - Guido van der Heijden Tatyana Riethoven in haar stripboekenwinkel in wording in het voormalig veilinghuis aan de Herengracht in Middelburg. foto lex de meester WA WOENSDAG 12 JANUARI 2022 'Ik vind strips geniaal' Annemarie Zevenbergen - Tatyana Riethoven TERNEUZEN Stiekem schrijven de Zeeuws-Viaamse carna valsverenigingen Carnaval 2022 weer op hun buik. De hoop op een normaal leut- feest verdampt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39