P» Politie over steekpartij: stop met aan schandpaal nagelen van personen "Wij zoeken de dominosteentjes aan het begin van de rij..." 5 Een MS-laesie begint met een opeenhoping van afweercellen winkel. Laatst ben ik daarom ook eens een dagje naar Gent ge weest. Weet je, ik werk zelf op de intensive care. Ik maak alle el lende die corona veroorzaakt dus van dichtbij mee. Maar hier zie je dat het ook op een andere manier kan. We zijn allemaal mensen, ook de mensen van de ic willen het liefst zo snel mogelijk hun gewone leventje weer terug.'' Sporten over de grens Jesse van Hoecke en Maik Gauwe hebben daar iets op gevonden. Normaal sporten zij bij fitness centra in Terneuzen en Axel. Nu hangen ze aan de gewichten bij Oxygen Fitness, naast tanksta tion Gabriëls. ,,Toen de sport scholen in Nederland dicht moesten, heb ik hier een maan dabonnement afgesloten. Ik woon in Sas van Gent, dus de af stand speelt geen rol. Ik heb het écht nodig om met sporten mijn hoofd leeg te maken. Thuis lukt dat mij niet.'' Zijn maat Maik denkt er net zo over. ,,Ik ben nu een jaar aan het sporten. Als ik nu zou stoppen, zou dat echt zonde zijn van alle moeite. Op deze ma nier blijf ik progressie maken. Dat kost me overigens wel wat, want een maandabonnementje hier is met 60 euro niet goed koop.'' Van Hoecke en Gauwe zijn niet de enige Zeeuws-Vlamingen die hun heil hebben gezocht bij Oxygen. In de afgelopen maand kregen ze er daar een kleine der- tig nieuwe klanten bij. Ook iets verderop, bij bouwmarkt Gamma, houden sinds een maand meer Nederlanders halt. Zo ook Mario Gaelens uit West- dorpe, die een aantal houten pa len in zijn kofferbak laadt. Wie aan het klussen is, kan of wil vaak niet wachten; materiaal moet het liefst meteen voorhan den zijn. Gaelens: ,,Wij hebben sinds kort een puppy thuis. Daar moet ik een omheining voor maken, want anders rent ie weg. Dan is het toch handig dat we hier wél terecht kunnen.'' Reserveringen We sluiten af met een bakje kof fie in brasserie De Fabels op de Markt. Want ja, ook dat kan hier gewoon. Mira en Eric van de Velde spinnen er garen bij. ,,Alle telefonische reserveringen die we krijgen komen uit Zeeland. Allemaal eters, hè. Normaal ge sproken komt veertig procent van onze klanten al uit Sas van Gent, Westdorpe en Zuiddorpe, maar nu is dat nog wat meer'', vertelt Mira. Eric vult haar aan: ,,Maar weet u, wij ervaren het niet zoals in Gent. Daar beleven ze gouden tijden, maar wij voe len ons toch nog meer 'buren' en hebben compassie met onze col lega's over de grens. Het liefst zou ik hebben dat ook in Neder land alles weer open mag, zodat we allemaal weer onze boterham kunnen verdienen.'' MIDDELBURG De politie vraagt jongeren te stoppen met verspreiden van opruiende foto's van mogelijke betrokkenen bij de steekpartij, die zondag plaatsvond in Mid delburg. ,,We zijn hier niet van gediend. Met eigenrichting (voor eigen rechter spelen, red) schiet niemand iets op'', zegt politiewoordvoerder Wil lem-Jan Uytdehage over een foto, die rondgaat op sociale media en waarbij de suggestie wordt gewekt dat de persoon betrokken was. ,,Wie informatie heeft over deze zaak, kan dat met ons delen, des noods anoniem. Maar laat vooral de politie het werk doen.'' De 15-jarige Tim uit Middelburg werd zondagmiddag omstreeks 12.00 uur neergestoken vlak bij de Meanderflat in de wijk Dauwen- daele. Een voorbijganger zag hem liggen op een grasveld en sloeg di rect alarm. De jongen was er slecht aan toe en werd met zware verwon dingen afgevoerd naar Rotterdam, waar hij nog steeds verblijft. Tims toestand is nog steeds zorgwek kend, liet zijn moeder weten. Onder jeugd op Walcheren is veelvuldig een foto gedeeld van een meisje met de opmerking dat zij zondag betrokken was bij de steek partij. ,,De signalen die er rondgaan over dit incident op social media De politie zette zondag een groot deel van de omgeving af van de plaats delict. foto annemarie zevenbergen zijn ons bekend'', zegt Uytdehage. ,,Maar mensen moeten beseffen dat delen van zulke informatie het po litieonderzoek kan bemoeilijken. Het is sowieso niet handig om mensen aan de digitale schandpaal te nagelen, want iemand kan nog altijd onschuldig zijn. Maar het zou ook nadelig kunnen zijn voor een eventueel strafproces omdat een rechter vindt dat een verdachte al genoeg is gestraft omdat die op in ternet heeft gestaan. In het ergste geval worden personen door die berichten in de 'echte' wereld be laagd of bedreigd. Tegen die men sen zou ik ook willen zeggen: maak er melding van bij de politie." Meerdere rechercheurs houden zich met de zaak bezig. Duikers van een arrestatieteam kwamen giste ren naar Middelburg om in de om geving van de Meanderflat te zoe ken naar een steekwapen, dat mo gelijk is gebruikt. Uytdehage kan niet zeggen of er iets is gevonden. Er is nog niemand aangehouden. - Eldridge Pentury "Ons onderzoek bestudeert de opstapeling van afweercellen in de hersenen", vertelt Aletta van den Bosch. "Normaal gesproken ruimen deze afweercellen 'rommel' op, zoals oude en beschadigde cellen. Ook helpen ze bij de bescherming tegen 'indringers', zoals virussen. Bij mensen met MS zijn deze afweercellen te actief, komen met te veel tegelijk bij elkaar en ruimen te veel op. Dit veroorzaakt op den duur schade aan de zenuwen, waardoor uiteindelijk een litteken ontstaat; een MS-laesie." Onderzoekers bij de Nederlandse Hersenbank voor MS zijn mogelijk het allereerste begin van zenuwschade op het spoor. Dit ontdekten zij dankzij hun onderzoek op hersenweefsel van mensen met MS, die na hun overlijden hun hersenen doneerden aan de Hersenbank voor MS. "De ontwikkeling van een MS-laesie is als een domino-effect: het ene na het andere steentje valt om. We zoeken de steentjes 'in het begin van de rij', dus bij het ontstaan van een MS-laesie. Bij iedere nieuwe MS-ontsteking vindt dit proces plaats. Dus stel dat we die eerste dominosteentjes ertussenuit kunnen halen, waardoor niet alles omvalt... Onze onderzoeksresultaten helpen dan om het ziekteproces te doorbreken en nieuwe schade te voorkomen!" Vervolgonderzoek op weg naar behandeling is nodig. Helpt u mee door meer onderzoek mogelijk te maken? Doneer via msresearch.nl stichting ff! research GO WOENSDAG 12 JANUARI 2022

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37