l c Voor alles wat in Zeeland niet kan 4 In Zelzate wemelt het Zeeuwen, die er van alles doen wat in eigen land niet kan. Kleding kopen, uit eten, sporten? Het kan hier allemaal. Als-je-blieft, koop lo kaal. Juist tijdens de lockdown. Die op roep deed een aantal Zeeuwse onderne mers de afgelopen dagen nog maar eens, toen ze de beelden zagen van overvolle winkelstraten in Gent en Antwerpen. Maar wie een blik op de sociale media werpt, weet inmiddels wel beter: veel Zeeuwen, en dan toch zeker Zeeuws-Vlamingen, hebben hun leven een aantal kilometers ver plaatst. Zeker in het weekend wemelt het er van de fotootjes met bijschriften als 'even lekker geshopt in Gent', 'knipbeurtje ge had in Zelzate' 'heerlijk, bio- scoopje pakken in Antwerpen' en 'prima gegeten in Assenede'. Je zal maar een ondernemer net aan de andere kant van de grens zijn. Dan doen die plaatjes en praatjes pijn. Heel veel pijn. Die pijn is nog helemaal los van de vraag of al dat gewinkel bij de buren nu verstandig of onverstan dig is. Het virus stopt niet bij de grens. Maar de lockdown wel. Na tuurlijk, ook in Zelzate kan en mag niet alles. Mondkapjes op, aan tafeltjes blijven zitten in de kroeg... Maar toch, tóch voelt het een klein beetje als een vrijstaat. ,,Mensen hebben gewoon be hoefte om er even uit te gaan", zegt verkoopster Tamara De Wulf van schoenenwinkel Bristol. ,,Het aantal bezoekers van onze winkel is sinds de lockdown in Nederland met 65 procent gestegen. En 45 procent van die mensen koopt ook echt wat bij ons. Da's enorm, hè.'' In het weekend komen er ook klanten naar de Bristol in Zelzate, die er zo'n drie kwartier voor in de auto moeten zitten. En natuurlijk, die tanken en passant ook even hun auto vol met goedkope (1,58 euro, beste mensen!) benzine bij het tegenovergelegen station van Gabriëls. Daar is het overigens, lockdown of niet, elk weekend aanschuiven in een rij met gele nummerplaten. Antwerpen Maar zo druk als de afgelopen we ken hebben de ondernemers van het winkelcentrum aan de rand van Zelzate het nog nooit gezien. ,,Het is hier geen Antwerpen, maar Het aantal bezoekers van onze winkel is sinds de lockdown in Nederland met 65 procent gestegen we merken het natuurlijk wel'', zegt shopmanager Anaj Creve van E5 Mode. ,,Zeker in de eerste dagen van jullie lockdown, vlak voor kerst, werd het hier heel druk. Vooral met Nederlanders die nog snel iets nieuws nodig hadden, maar vreesden dat een online ge plaatste bestelling te laat binnen zou zijn.'' Dé grote trekker in het winkel- centrum langs is koopjesgigant Action. Fleur en Marijn Eversdijk zijn er zelfs speciaal voor vanuit Wolphaartsdijk komen rijden. ,,Ik mis het echt om gewoon even lek ker te kunnen winkelen. We wa ren allebei een dagje vrij, dus zijn we hier naartoe gereden. Schaamte? Nee hoor, helemaal niet. Toen vorig jaar België op slot zat, kwamen ze allemaal naar ons'', vertelt Fleur. Spannend Zo denken meer Zeeuwen er over. Je hoeft niet veel moeite te doen om er op de parking voor Action een aantal te spreken. De helft van de geparkeerde auto's komt uit Nederland. Is dit wel Zelzate? Nee joh, welkom in Zeeuwzate! Wil- leke Bakker uit Axel is met haar dochter Lemay aan het shoppen. ,,Ik vind het wel een beetje span nend. In de winkel zeg ik maar niks, want straks horen ze nog dat ik een Hollander ben.'' Haar doch ter heeft daar minder moeite mee. ,,Ik vind het belachelijk dat dit in Nederland niet kan. Je ziet nu toch aan de besmettingscijfers dat het niet uitmaakt of de winkels open of dicht zijn?'' Ook Maaike van de Lavoir uit Terneuzen parkeert haar wagen voor de Action. ,,Ik mis het om even lekker te kunnen rondkeute- len, van de ene naar de andere WOENSDAG 12 JANUARI 2022 GO Welkom in Zeeuwzate Raymond de Frel Zelzate - Tamara De Wulf, verkoopster Bristol in Zelzate Mira van de Velde, eigena resse van brasserie De Fabels in Zelzate, krijgt sinds de lock- down vooral reserveringen van uit Nederland. FOTO ANNE HANA Maik Gauwe (links) en Jesse van Hoecke spor ten nu tijdelijk in Zelzate. FOTO RAYMOND DE FREL G Mario Gae- lens bij de Gamma in Zel- zate. FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36