Eis: 5 jaar voor minutenlange straatrace die Inge Caljouw fataal werd 3 Immunoloog Ger Rijkers: Met een blote neus helpt geen enkel masker stress en problemen die alle beper kingen opleveren, zijn volgens haar erger dan de pandemie zelf: jonge ren die geen kant op kunnen, on dernemers in nood, toenemende spanning en onverdraagzaamheid. ,,Als moeder maak ik me enorm zorgen over de toekomst van mijn kinderen. Waar gaat dit naartoe? Gelukkig ben ik positief ingesteld. Ik brand elke dag een kaars als teken van hoop dat het goed komt, dat er weer licht aan het einde van deze tunnel is." mondkapjes doen? Er is ook zo gi gantisch veel onduidelijkheid over het hele medische aspect. De een zegt dat het wel werkt en de ander zegt van niet. Je weet het op den duur niet meer. En volgens mij we ten ze het zelf ook niet meer." Altijd dwars Voor de foto wil Annie van der Sluiszen best even een mondkapje op. Maar ze is niet van plan om er daadwerkelijk een te dragen als het verplicht wordt. ,,Allerlei studies wijzen uit dat een mondkapje helemaal niet helpt tegen de verspreiding. Dus waarom zou ik in de frisse buitenlucht met een kapje op gaan lopen? Ik ben al tijd een beetje dwars iemand ge weest. Ik volg mijn intuïtie en ge- loofpas iets als ik er bewijs van heb. Wat mensen ook vergeten: met een mondkapje adem je continu je ei gen kooldioxide in. Dat is ook niet goed. Bovendien wordt je weer stand minder." Van der Sluiszen hekelt het 'enorm falende beleid'. ,,Het wordt tij d dat het leven weer normaal gaat draaien en dat het hele coronage- beuren wordt beschouwd als een griep die elk jaar terugkomt." De Tegen Rotterdammer K. werd gis teren in hoger beroep vijf jaar cel geëist. Die straf is minder dan de moe der van Caljouw gisteren in haar verklaring voorstelde. ,,Je verdient minimaal tien jaar gevangenisstraf. Inge had nog wel veertig jaar kun nen leven. Wij hebben levenslang." Desondanks is de strafeis wel een jaar hoger dan de officier vorig jaar bij de rechtbank eiste. De recht bank legde ook vier jaar op. Gierende banden K. zat die dag in zijn witte Volkswa gen Golf op de Badhuisstraat in Vlissingen voor het verkeerslicht. Voor hem stond een identieke witte Golf. Die spoot er vandoor. K. ging erachteraan. Via de Badhuis straat over de Burgemeester Van Woelderenlaan. Op het einde van die lange laan keerden de wagens en begon K. de ander in te halen. Vijftien mensen waren getuige van de race. Allemaal spraken ze over de enorme snelheden die de twee haalden. Gierende banden, loei ende motoren, toeren maken, mo toren janken, bumper aan bumper: het zijn maar enkele van de uitla tingen van de getuigen. Bij de kruising met de Paauwen- burgweg stak Inge Caljouw met haar handbike over. K. kon haar niet ontwijken. De gehandicapte vrouw brak alles wat er te breken viel. Ze werd in het ziekenhuis meteen ge opereerd, maar vier dagen later overleed ze aan haar verwondin gen. Volgens het Openbaar Ministerie is er sprake van doodslag. De recht bank in Middelburg was het daar vorig jaar in haar vonnis niet mee eens. K. probeerde uit te wijken toen hij Caljouw zag. Daaruit bleek volgens de rechtbank dat hij de kans op een dodelijk ongeluk niet op de koop toe nam. De rechtbank in Middelburg ver oordeelde de man daarom voor dood door schuld, door roekeloos rijgedrag. Doodslag Aanklager Roel Dona betoogde gis teren bij het gerechtshof in Den Bosch dat er wel sprake was van doodslag. ,,We kunnen vaststellen dat hij zich in een situatie bracht, waarin hij niet meer kón reageren. Een overstekende voetganger was een omstandigheid waarvan hij moet hebben kunnen weten dat hij die niet kon ontwijken.'' Uitwijken was zinloos en pleit hem dus niet vrij van doodslag, aldus Dona. Dood door schuld Advocaat Willem Backer van de verdachte bepleitte juist weer dat K. alleen maar de situatie had over schat. ,,Er was weinig verkeer, be halve de snelheid overtrad hij geen verkeersregels." Wat hem betreft is er alleen sprake van dood door schuld. PC WOENSDAG 12 JANUARI 2022 Het advies om op meer plaat sen een mondneuskapjes te dragen is verstandig. Maar on derscheid maken tussen soor ten medische maskers heeft weinig zin. In de praktijk zijn de verschillen te verwaarlozen. Immunoloog Ger Rijkers begrijpt dat het OMT met een aange scherpt advies komt nu de omikronvariant zich snel ver spreidt. Zelfs voor buiten, in drukke winkelstraten. Maar hij vindt dat als je een advies geeft, je ervoor moet zorgen dat het wordt nageleefd. ,,Anders is het een loos advies." En welk mas ker dan? ,,De stoffen zijn zeker af te raden." Maar om nu de gangbare blauwe wegwerpmas- kers van type 1 naar de prullen bak te verwijzen en alleen type 2 te gebruiken is in zijn ogen niet nodig. Daarvoor zijn de verschil len te klein. Belangrijker is goed gebruik van het kapje. ,,Het is een mond-neus-masker. Je ademt door je neus. Een masker dragen zonder je neus te bedek ken heeft geen zin." als geldklopperij' Ton de Witte: ,,Wat gaan we nu met al die huidige mondkapjes doen?" Annie van der Sluiszen: „Aller lei studies wijzen uit dat een mondkapje helemaal niet helpt tegen de verspreiding." Jan Veerman: ,,Ik kan wel be grijpen dat mensen zeggen: be kijk het maar met je handel." VLISSINGEN/DEN BOSCH ,,Een krankzinnige snelheid van 167 kilometer per uur", zei de moeder van Inge Caljouw giste ren bij het gerechtshof in Den Bosch. De 42-jarige Vlissingse werd op 10 juni 2020 in haar woonplaats doodgereden tij dens een minutenlange straat race die Ahmed K. (29) en een onbekend gebleven andere au tomobilist hielden. Uitspraak over twee weken. - Pieter van Klinken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 35