■pi Vrijwilligers van buurtbus krijgen pluim provincie Expositie waterbouwers komt in derde caisson 2 Hé JÊ W?t _r RL De dreigende uitbreiding van de mondkapjesplicht leidt op straat vooral tot verzuchting, blijkt in de Goese binnenstad. „Volgens mij weten ze het zelf ook niet meer." ,,De ventilatie was be gin vorig jaar niet goed geregeld", begint Her man Bouma, overkoe pelend voorzitter van de verenigingen. Hij neemt vandaag de prijs in ontvangst. ,,Daar- door konden we in maart 2021 pas echt van start gaan. Wij zorgen er voor dat op trajecten waar weinig personen instappen er tóch een buurtbus is. Zo kan ie dereen van A naar B." Er zijn zeven buurt busverenigingen in Zeeland met in totaal ongeveer driehonderd vrijwilligers. Vooral gepensioneerden wil len graag nog wat bete- kenen. De vrijwilligers werken een halve dag per week", zegt Her man Bouma. De men sen die de buurtbus in stappen zijn vaak jon geren van het platte land of ouderen. Door corona nemen minder mensen de bus, waar door de buurtbus har der nodig is om het ver voer staande te hou den. ,,De provincie kan niet voor elk traject een normale bus inzetten", denkt Bouma. ,,Ze heb ben het financieel krap met het openbaar ver voer." Groei Om heel het platte- landsvervoer op te pak ken moeten er meer buurtbuslijnen komen. ,,We zijn er nog niet", zegt Bouma. Maar hij verwacht wel dat de groei van de buurtbus dit jaar zal toenemen. ,,Mede vanwege de in zet van onze driehon derd vrijwilligers ma ken we dit mogelijk. Ik krijg de prijs wel uitge reikt, maar zij zijn de echte winnaars." PZC.NL Wél click collect NOG VAKER EEN MONDKAPJE OP Ervaring bij NBB Vertrouwde namen GB Jan Veerman heeft 's middags een afspraak in het ziekenhuis. Daarom heeft hij 's ochtends in allerijl ge probeerd nog medische mondkap jes te regelen. ,,Maar nu is alles in één keer uitverkocht. Ik heb ook even zitten googelen, maar er is een hoop zwendel op internet, met rommel die niet gecertificeerd is. De goede mondkapjes zijn ook op internet uitverkocht." Als het aan het OMT ligt, wordt het medische mondmasker op alle drukke plekken verplicht. Niet al leen binnen, maar bijvoorbeeld ook in winkelstraten. Veerman zucht diep. ,,Het is ook zo plotseling. Dat verwart de mensen. Lange tijd werd gezegd dat mondkapjes onzin waren. Later moest het ineens wel en nu krijgen we dit. Dit is zo'n hapsnapbeleid. Dan kan ik wel be grijpen dat mensen zeggen: bekijk het maar met je handel." Toch gaat hij er zelf wel in mee. ,,Ik volg de richtlijnen maar op. Ze ker nu met die hele omikrontoe- stand. Dat schijnt gigantisch te worden, dus moet je nog veel voor zichtiger zijn. Ook voor de deskun digen is dit allemaal nieuw. Je hebt altijd mensen die obstinaat zijn, maar men doet dit toch niet om ons te pesten? En bovendien, we wonen in Zeeland. Wat heb je nou te kla gen? Als je driehoog-achter in Rot terdam op een flatje zit, met kinde ren die niet naar school kunnen, dan heb je wat te klagen. Maar hier toch niet?" Twee keer per dag Net als Veerman loopt Floortje Leeuwestein in de Ganzepoort- straat in Goes. Ze komt net uit een winkel en heeft haar mondkapje nog op. ,,Ik was vergeten hem af te zetten. Dat is gewenning", zegt ze. ,,Ik ben echt van de wegwerp- mondkapjes. Ik denk dat ik wel twee keer per dag een nieuwe pak. Dat is wel zo fris. Het moet gewoon schoon zijn." Als medische maskers de norm wordt, dan legt ze zich daarbij neer. ,,Ik ga netjes mee in de regels. Wat voor mondkapje ik draag, maakt mij ook echt niet uit. Ik kan niet Je hebt altijd mensen die obstinaat zijn, maar men doet dit toch niet om ons te pesten? goed bepalen wat verstandig is, dus luister ik maar naar de mensen van wie ik hoop dat ze er wél verstand van hebben." Gesprek van de dag Ton de Witte verlaat net de Kruid vat-vestiging in de winkelstraat. Hij heeft vandaag al diverse Zeeuwse filialen van de keten bezocht. ,,Naast mijn reguliere baan contro leer ik als zzp'er voor Apple of de iTunes-kaarten wel op de juiste plekken hangen." De mondmas- kers zijn er het gesprek van de dag, merkt hij. ,,Veel klanten vragen om medische mondkapjes." Op de meeste plaatsen zijn ze al niet meer verkrijgbaar. Zelf draagt hij nog een stoffen mondkapje van zijn werkgever. De Witte verbaast zich over het steeds veranderende beleid. ,,Ik zie het vooral als geldklopperij. En wat gaan we nu met al die huidige Het 'Waterbouwers Paviljoen' moet voor februari 2023 gereed zijn. Dan wordt herdacht dat Zuid west-Nederland 70 jaar geleden een ongekende watersnoodramp be leefde. Het is de bedoeling om van de herdenking een landelijk nieuwsmoment te maken. De ruggengraat van de herden- king wordt een tentoonstelling die historische waterbouwers voor een breed publiek op een begrijpelijke manier in de schijnwerpers zet. Of ficieel heet het Canon van Water bouwers. De bezoeker moet hierbij ook het besefkrijgen hoe in de hui dige tijd waterbouwers oplossingen vinden voor klimaatproblemen. Een onderdeel als het Waterlab moet jongeren aanmoedigen om waterbouwers te worden. Onder meer de TU Delft, HZ University of Applied Sciences en Hogeschool Rotterdam maken hiervoor educa tief materiaal. WOENSDAG 12 JANUARI 2022 PC 4 Herman Bouma, overkoepelend voorzitter van de Zeeuwse zeven buurtbusverenigingen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN 'S-HEER ARENDSKERKE Het provinciebestuur deelt deze week complimenten uit aan mensen en organisa ties die afgelopen jaar een bijzondere prestatie geleverd hebben. De derde pluim gaat naar de Zeeuwse buurtbus verenigingen. De ver enigingen hebben on danks een lastig begin veel platte landsbewoners van A naar B gebracht. - Pascal Lenstra H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: De Zêêuwse taele is de mooiste taele van oallemaele (2376 reacties) Eens Oneens AXEL Kledingwinkel Deto Jeans in Axel staakte on langs zijn actie met wc-papier en sloot alsnog de deuren. De eigenaren lieten weten dat hun statement was gemaakt en dat ze niet meer geldboetes wil den krijgen. Tot 14 januari zou den de deuren dichtblijven en zou er ook geen click collect mogelijk zijn. Van dat laatste zijn Jogi en Junior Deij teruggeko men: de winkel is vanaf nu open voor het afhalen van bestellingen. WISSENKERKE Vier vertrouwde gezichten en één nieuweling op de lijst voor NBB. Yvonne Maas (foto) is lijsttrekker en kandidaat-wet houder. Op twee staat Marcel Verwei. Hij zit nu bijna vier jaar in de gemeente raad. Dat geldt ook voor Koen van de Klooster. Hij is nummer drie. Daarna volgt Ellen van de Klooster. Zij is al vijftien jaar raadslid. Rik Hartog uit Wis- senkerke (nr. 5) is de eerste nieuweling. Gemeentebe lang gaat de ge- meenteraads verkiezingen in met veel ver trouwde gezich ten. De enige verrassing op de kandidatenlijst is Marleen Nieu- wenhuizen uit Wemeldinge. Zij staat op positie drie. Lijsttrekker is raadslid en oud-wethouder Peter Ganse- 'Ik zie het vooral Rolf Bosboom Theo Giele Goes - Jan Veerman Floortje Leeuwestein: ,,Wat voor mondkapje ik draag, maakt mij echt niet uit." FOTO'S MARCELLE DAVIDSE HIERWIER.NL MIDDELBURG Nieuwe stelling: Ik schaam me niet om in België te shoppen Het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk kan dit jaar de derde caisson inrichten als paviljoen waarin waterbouwers van wel eer worden geëerd. De provincie draagt 100.000 euro bij aan het project. - Frank Balkenende Het Watersnoodmuseum bij Ouwerkerk. foto watersnoodmuseum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34