PLAYM^ Bozige punkrock, lekker rauw en rudimentair de wereld rond zonder corona 29 Een vliegtuig met vijf jaar vertraging, mysterie met mogelijkheden De makers van de Amerikaanse dramaserie Manifest stellen het in levingsvermogen van de kijker be hoorlijk op de proef met hun ver haal over een vliegtuig dat vijfjaar van de radar verdwijnt en plotse ling opduikt in New York. Geen enkele reiziger is ouder geworden, wat natuurlijk wel geldt voor hun thuisgebleven familieleden. Het voordeel van dit gegeven is dat er meer dan honderd persona ges beschikbaar zijn om dit myste rie te ondergaan. Zoals een gezin met een jongetje dat aan leukemie lijdt of een vrouwelijke recher cheur die na terugkomst ontdekt dat haar verloofde met haar beste vriendin is getrouwd. De hamvraag is: wat is er met dat vliegtuig gebeurd. Dat wordt lang geheimgehouden want van Mani fest zijn al drie seizoenen gemaakt. Twee zijn op Netflix te zien. The Weeknds vijfde: een Grammy waard The Weeknd (Abel Tesfaye, 31) is gewend groot te denken. Mis schien werd de zanger daarom woedend toen hij geen nominaties ontving voor de Grammy's van 2020. Hij scoorde met Blinding Lights de grootste hit van het jaar, maar werd gepasseerd. Hij stuurt zijn muziek nooit meer in voor de prijzen. En dat is jammer voor de kansen van Dawn FM, zijn vijfde, meest ambitieuze album en ook beste album tot nu toe. Een con ceptueel werkstuk met een thea traal intro, weelderige instrumen tatie en een sterrenensemble op de gastenlijst. Zo zijn er gesproken intermezzo's van producer Quincy Jones en acteur Jim Carrey. Muzi kaal perfectioneert The Weeknd zijn sound waarin jaren 80-syn- thesizers de hoofdrol houden. Meer dan ooit heeft hij van zijn songs een geheel gesmeed. Een goed verhaal kan niet vaak genoeg worden verteld. Of wor den verfilmd. Dat geldt zeker voor de klassieker van Jules Verne, het in 1872 gepubliceerde Around the world in 80 days (in het Neder lands verschenen als De reis om de wereld in 80 dagen). Vooral in deze coronatijden vol beperkingen spreken de beleve nissen van de avonturier Phileas Fogg tot de jaloersmakende ver beelding. Ongestoord kon hij in het boek van Verne met zijn ge zelschap per ballon, boot, auto mobiel en trein alle continenten aandoen. Natuurlijk waren er onderweg tegenslagen en teleur stellingen maar hij hoefde in elk geval nergens een zelftest te doen of zijn corona-app te tonen. Verbazingwekkend is het niet dat het reisrelaas van Verne opnieuw is verfilmd. Eerder waren er al min of meer geslaagde pogingen gedaan, zoals die eerste keer in 1956 met de gedistingeerde David Niven en een hele trits sterren in zijn kielzog, onder wie Marlene Dietrich, Buster Keaton, Ava Gardner, Frank Sinatra, Charles Boyer en Peter Lorre. De meesten hadden kleine rollen, maar deze sterrenparade stond wel impo sant op het filmaffiche. Naderhand was er nog een ver- getenswaardige miniserie uit 1989 en een actiekomedie met Jackie Chan als het hulpje Passepartout van Fogg (Steve Coogan) die in 2004 welwillend werd ontvangen. De nieuwe versie, een copro ductie van de BBC, heeft een andere insteek. Er valt genoeg actie en spanning te beleven - zo als een trein in Italië die over een gammele brug boven een ravijn geloodst moet worden - maar bo- venal is vooral de karakterisering van Fogg (gespeeld door David Tennant, bekend van de misdaad serie Broadchurch) gedenkwaar dig. Weddenschap Deze Phileas is een gekweld mens die de leegte van zijn bestaan in houd wil geven door een ge waagde reis te ondernemen, enkel en alleen omdat hij op een wed denschap is ingegaan. Wat drijft hem om zijn gelijk te halen? Ver veling, een minderwaarheids- complex, een verloren liefde of zelfdestructie? Of zijn het de mysterieuze ansichtkaarten die hij ontvangt waarop hij voor laf aard wordt uitgemaakt? Fogg is ook nog een aartstwijfe laar die al bij zijn eerste etappe London-Parijs eigenlijk meteen rechtsomkeert wil maken, omdat in de Franse hoofdstad hevige rel len aan de gang zijn na het bloe dig neerslaan van de Parijse Com- mune, een revolutionaire regering die gesteund werd door het volk. In het tumult raakt Fogg vrijwel al zijn bezittingen kwijt. Hij wordt gelukkig vergezeld door zijn wereldwijze bediende Passepartout (gespeeld door Ibra him Koma) die hem vaak uit de penarie moet redden plus een verslaggever (Leonie Benesch, be kend uit The Crown) die zichzelf wil bewijzen in deze mannenwe reld, zeer tot verdriet van haar va der, de uitgever van The Daily Te legraph. Deze nieuwe bewerking bevat enkele wijzigingen - personages, locaties - ten opzichte van het oorspronkelijke boek. Dat maakt deze ambitieuze serie des te meer de moeite waard. De makers trek ken alle registers open. Niet voor niets is de veelgevraagde compo nist Hans Zimmer verantwoorde lijk voor een belangrijk deel van de soundtrack. Aan het eind van het tweede coronajaar besloot Green Day de zolder eens duchtig op te ruimen. Onder het stofvandaan gekomen: alle liveopnames die het Califor- nische poppunktrio ooit maakte in de BBC-radiostudio in Londen. De eerste keer dat Green Day er optrad, stond de band aan de vooravond van zijn mondiale doorbraak. In juni 1994 was het al bum Dookie al wel verschenen, maar de hitsingles Basket Case en When I Come Around waren nog niet op de radio geweest. Bij de BBC klinken de twee songs - ze ker vergeleken met latere livever sie tijdens theatrale stadionshows - rudimentair en lekker rauw. Hoewel de zestien nummers uit vier verschillende sessies komen klinkt het album verbazend cohe rent. Dat komt mede doordat Green Day de gehele jaren 90 heeft vastgehouden aan zijn bo zige punkrock over outsiders en misfits. Maar zo krachtig als tij dens het Dookie-tijdperk bracht Green Day die problemen daarna niet meer onder woorden. Tegen de tijd dat de band in au gustus 2001 voor de vierde keer in de BBC-studio verscheen, leek het trio over zijn commerciële en ar tistieke top heen. Leek, want drie jaar na de helemaal niet onaardige live-uitvoeringen van Church on Sunday en Minority zou de band zich weer daverend oprichten met het rockepos American Idiot. - Stefan Raatgever GO WOENSDAG 12 JANUARI 2022 Onze selectie nieuwe on-demandfilms, series, albums en podcasts. Bekijk en beluister op de site. Dramaserie Manifest Te zien op Netflix - A.Z. POP The Weeknd Dawn FM (Republic Records) - S.R. Avonturenserie Around the world in 80 days Te zien op BBC First (vanaf 16 januari) - Ab Zagt PUNK/POP The BBC Sessions Green Day (Reprise Records) Koma. F David en Ibrahim FOTO JOE aLBlAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 29