c Trainer Erik ten Hag kan de explosiviteit van Steven Bergwijn wel gebruiken Neres kiest voor Sjachtar onafhankelijke tests, direct advies 24 Na de recordtransfer van Sébastien Haller vorig jaar, heeft Ajax deze winter nu een flinke zak geld over voor Steven Bergwijn (24). Waarom de landskampioen zoveel centen wil betalen voor een reserve van Tottenham Hotspur, voor wie in Amsterdam vooralsnog niet eens plek lijkt in de basis. Zoals zoveel clubs sprak ook Ajax bij monde van trainer Erik ten Hag een maand geleden uit dat shoppen in de winter niet als ideaal wordt gezien. De aankoop is na een paar maanden eindelijk gewend aan zijn nieuwe club, teamgenoten, tactiek en omgeving. Maar dan zit het sei zoen er al nagenoeg op. Ook zei Ten Hag er vrede mee te hebben als de selectie intact blijft. Dat neemt niet weg dat het credo dat hij zijn spelers dagelijks voor houdt - elke dag beter willen wor den - volgens de coach in alle facet ten ook van toepassing is op de club. Dus ook tijdens de korte transferperiode in de winter. ,,Je moet je elke window willen verbeteren. Dat willen wij niet al leen, dat moeten wij", zei Ten Hag. ,,Je onderzoekt dingen en als er mo gelijkheden zijn, ga je aanvallen. Natuurlijk kijken we, maar het moet geen aanvulling, maar een echte versterking zijn. Het moet dé optie zijn. Zoals vorig jaar met Hal- ler, dat is wat je wil." Dat een winteraankoop ook kan renderen, bewees Ajax met het aan trekken van Haller wel. In 2021 fun geerde de spits in 47 wedstrijden 35 keer als afmaker en 13 maal als aan gever. Ajax vergrootte het gat naar PSV na de komst van Haller van één punt naar zestien punten. Zo droeg de recordinvestering uit de winterstop flink bij aan de gena deklap in de titelrace. Dat beseft Ajax ook nu. Een flinke kwaliteit simpuls mag dan wat kosten, maar het vergroot de kans op titelprolon- gatie, waarmee dan en dus ook ze ker 40 miljoen aan CL-gelden wor den veiliggesteld. Kassa Daar bleef het in het geval van Hal- ler niet bij, want met tien goals in de historische poulefase hielp hij de kassa verder rinkelen tot bijna 70 miljoen euro. Mocht Ajax tot een akkoord ko men met Tottenham Hotspur over een transfer van Bergwijn, dan zal 15 miljoen het bedrag niet veel afwijken van de dik 20 miljoen die Ajax neertelde voor Haller. Wel is er op voorhand een ander, groot verschil. Ajax is nu bereid flink te investeren in een re serve, voor wie in Amsterdam, waar Bergwijn geboren werd en een deel van zijn voetbalopleiding genoot, niet meteen een vacante positie heeft om te vullen. Ten Hag en directeur Marc Overmars denken anders, zeker nu Ajax zich ten doel heeft gesteld de Europese elite aan te tikken. ,,We willen de top ergeren. Dat kan niet met schoolboys", aldus Ten Hag. ,,Ik beloof nooit iemand een basis plaats, maar we willen meedoen in de top 15 van Europa. Dan heb je meer dan elf basisspelers nodig. En het passeren van basisspelers is in de Europese top een heel normaal proces. Ook als een elftal functio neert, moet je nog beter willen worden. Dat besef moeten wij heb ben." Aan het begin van het seizoen leek de behoefte aan aanvallers helemaal niet zo groot. Steven Berghuis was immers al aangetrok ken. Dat gold ook voor Mohamed Daramy, die 12 miljoen kostte. Da- nilo had bij Twente bewezen een neusje voor de goal te hebben, ter wijl de herstelde Neres nog tot de succesploeg van twee jaar eerder behoorde. Hun bijdrage daarna? Be perkt. Ten Hag beschermde de back ups (vooral de nu vertrekkende Ne res, zie kader), maar het aantrekken van Brian Brobbey en het bieden op Bergwijn toont aan dat Ajax con cludeert dat het in de frontlinie nog een wereld te winnen heeft. De three-horse-race in de eredivisie en de driefrontenstrijd na de winter stop (eredivisie, Champions Lea gue en TOTO KNVB Beker) spelen daarin een rol. Variëren Maar met Tadic, Haller en Antony heeft Ajax de aanval toch dik op orde? Ja, maar daar wringt de schoen juist. Zij ontvangen de bal het liefst in de voet. En Ten Hag wil kunnen ook rouleren, variëren en verrassen, zonder dat het rende ment drastisch daalt. Dat bleek in de eredivisie meer dan eens het geval te zijn. Vijf keer ging het mis toen Ajax voor rust niet tot scoren kwam en ook het slotoffensief niks opleverde. Vaak had Ten Hag dan te veel spelers ge zien die weinig pijn wilden lijden om tot grote kansen en goals te ko men. Kortom: de trainer kan naast Brobbey ook de explosiviteit van Bergwijn wel gebruiken. Zij voor zien Ajax van meer wapens. Dat toonde Brobbey vorig seizoen als invaller vaak al aan en daarmee hielp Bergwijn Oranje aan een WK-ticket. ,,Snelheid is een wapen voor spitsen. Dat heb je nodig om succesvol te zijn op het allerhoogste niveau, in de Champions League", hintte Ten Hag vorige maand al op één van Ajax' grootste verbeter- punten voor 2022. WOENSDAG 12 JANUARI 2022 GO Ajax wil met liefde miljoenen neertellen voor 'rotatiespeler' Johan Inan Amsterdam GO David Neres (24) heeft na vijf jaar Ajax verlaten. De Braziliaanse aanvaller gaat naar Sjachtar Donetsk. De club uit Oekraïne betaalt zo'n 15 miljoen euro voor Neres. Sjachtar hielp de meerdere Brazilianen op weg naar de Europese top. Datzelfde heeft Sjachtar nu ook voor ogen met Neres. De vleugel aanvaller arriveerde begin 2017 bij Ajax, dat hem over nam van Sao Paulo. Na een moeizaam half jaar ontpopte de kleine Neres zich tot een van de smaakmakers in 2019. Dat niveau haalde hij daarna mede door blessures zelden nog. Neres maakte in 121 eredivisieduels 37 treffers. G Steven Bergwijn in actie voor Tottenham Hotspur tegen Crystal Palace. foto afp BestGet powered by tweakers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24