FC Utrecht dicht bij deal met Juve over Ihattaren KNVB houdt bestaande coronarichtlijn overeind H Foss mede-kopman in Giro, Kruijswijk rijdt Tour na 'lastige' jaren weer van wielrennen geniet 23 Noors talent naast Dumoulin Ihattaren werd afgelopen zomer door Juventus overgenomen van PSV en doorverhuurd aan Samp- doria. Maar bij die club zat de middenvelder slechts één keer op de bank en raakte hij zelfs volle dig uit beeld. Hij trainde een tijd voor zichzelf in Nederland en zocht met zijn management en Juventus naar een nieuwe uitda ging. FC Utrecht, altijd happig op dit soort 'buitenkansjes' en spelers uit de eigen regio, hield ihatta- rens situatie al langer in de gaten. In de Domstad kan de voetballer dicht bij zijn familie zijn. Hij be waart ook goede herinneringen aan de club, waar hij na het over lijden van zijn vader steun kreeg vanaf de tribune tijdens Utrecht- PSV. Het coronaprotocol in het betaald voetbal wordt niet aangescherpt. Dat was de boodschap die de KNVB gisteren uitdroeg in een vergadering met de clubs. Het testbeleid van de bond blijft bovenal gericht op de voordelen van vaccinatie. Als profvoetballer in Nederland ben je alleen verplicht om je voorafgaand aan een wedstrijd te laten testen op corona als je in de afgelopen vier maanden niet ge vaccineerd bent of je boosterprik korter dan zeven dagen geleden is gezet. Dat was de maatregel die de KNVB tot 17 januari hanteerde en die is nu verlengd tot 1 febru ari. Het beleid van de voetbal bond lijkt er daarmee vooral op gericht om zo goed mogelijk met het coronavirus te leven, in plaats van het koste wat kost buiten de deur te houden. Want voetballers die hun boostervaccinatie hebben ont vangen, krijgen dispensatie van de verplichte test, ondanks dat zij het coronavirus nog wel kunnen krijgen en overdragen. ,,Maar de kans op een besmetting is na de boosterprik nihil'', verklaart Jan Bluyssen, manager competitie zaken betaald voetbal bij de KNVB. ,,En als er klachten zijn, moet iedereen zich alsnog ge woon laten testen. Dat hebben we er vandaag ook weer bij gezegd.'' Overleg Op veel discussie vanuit de voet balclubs stuitte de bond gisteren niet. ,,We hebben eigenlijk ge woon nog een keer met de clubs doorgelopen hoe alles in z'n werk gaat als er een wedstrijd vanwege coronabesmettingen wordt afge last'', geeft Bluyssen aan. De aan leiding is actueel: het overleg vond immers plaats enkele dagen nadat de wedstrijden Excelsior- ADO Den Haag en TOP Oss-Jong AZ in de Keuken Kampioen Di visie werden uitgesteld. En de laatste keer dat er wedstrijden moesten worden verplaatst van wege het coronavirus was alweer ruim een jaar geleden. Het protocol van de KNVB is minder streng dan arts-micro bioloog Bert Mulder van het Ca- nisius Wilhelmina Ziekenhuis in Nijmegen vorige week in deze krant adviseerde. Hij zei dat 'veel meer testen' juist de enige ma nier is om besmettingen binnen spelersgroepen te voorkomen. „Meerdere malen per week tes ten, zou ik adviseren'', aldus Mulder, waarbij hij het een denkfout noemde dat het vaccin of de booster is ontworpen om besmettingen te voorkomen. Bovendien lijken de regels in het buitenland een stuk strenger te zijn. In Frankrijk zijn alle clubs verplicht om 48 uur voor de wedstrijd hun selectie te laten testen. In Spanje moet er dage lijks een antigeentest worden af genomen en één keer per week een PCR-test. In Engeland wordt er op elke trainingsdag en voor afgaand aan elke wedstrijd een sneltest afgenomen en ook in Ita lië is het verplicht om voor elk duel op corona te testen. ,,Maar bij ons is het ook ver plicht om je te laten testen, al leen niet als je het boostervaccin hebt gekregen'', benadrukt Bluyssen. ,,Ik heb niet het idee dat het er in het buitenland heel anders aan toegaat dan bij ons. België heeft het protocol van ons overgenomen en ik heb begrepen dat dat voor meer landen geldt.'' En dus is het na een periode vol afgeblazen trainingskampen en uitgestelde wedstrijden vooral aan de clubs zelf om te be oordelen of ze hun gevaccineerde spelers óók willen laten testen. De KNVB legt ze daar in ieder geval geen strengere richtlijnen voor op. Als er klachten zijn, moet iedereen zich gewoon laten testen GO WOENSDAG 12 JANUARI 2022 Tom Dumoulin kent zijn zeven ploeggenoten voor de Giro. Het 24-jarige Noorse talent Tobias Foss (foto) is zijn me de-kopman. Verder ma ken de Nederlanders Sam Oomen, Pascal Eenkhoorn, Jos van Emden en Koen Bouw man hun opwachting. Ook de Italiaanse tijdrijder Edoardo Affini is van de partij, net als de Australiër Chris Harper. Ook de Tourploeg van Jum- bo-Visma staat voor een groot deel in de steigers. Zes van de acht namen zijn al bekend. Met Primoz Roglic gaat de ploeg op nieuw een gooi doen naar de eindzege. Ook de verras sende nummer 2 van vorig jaar, de Deen Jonas Vin- gegaard, is erbij. Net als i Steven Kruijswijk, nieuw- p komer Rohan Dennis, Sepp Kuss en Wout van Aert. De laatste twee plek ken in de Tourploeg worden later ingevuld. ,,Ik wil een keer de gele trui win nen met de ploeg. We gaan voor het maximale en dat is om te pro beren die gele trui te winnen'', zegt Kruijswijk over waarom hij de Tour dit jaar boven de Giro heeft verkozen. Sportief directeur Merijn Zeeman van Jumbo-Visma wil zich niet vastpinnen op concrete ambities. ,,We willen altijd beter worden, dat is de basis", legde hij uit. ,,Dit team wil ooit de Tour winnen. We gaan er alles aan doen om dat dit jaar te laten gebeuren. Maar ik zie het niet als een must en dat geldt net zo goed voor het win nen van een klassieker. Dat is niet de juiste motivatie." Mohamed Ihattaren is hard op weg naar FC Utrecht. De club is in vergevorderde gesprekken met Juventus om de 19-jarige middenvelder voor 1,5 jaar te huren. Die kan in zijn geboorte stad zijn carrière reanimeren. - Tim Reedijk Marijn Abbenhuijs Rotterdam - Jan Bluyssen (KNVB) g 28 mei 2017: Tom Dumoulin met de 'Trofeo senza fine' na zijn eindzege in de Giro. Een jaar later werd hij er tweede, nu keert hij er terug. foto ap plek in de Giro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23