L_ Goede doel aarzelt even bij de erfenis van Bart en Bert 21 Waarvan akte Ondernemend Nederland (RVO). Deze extra stimulans is nodig zodat woningeigenaren grotere stappen in verduurzaming zetten. ,,Maar als je één isolatiemaatregel neemt en dat combineert met bijvoorbeeld de in stallatie van een warmtepomp, kom je ook voor beide in aanmerking voor subsidie'', zegt Boog. Tochtstrips worden overigens niet gezien als een aparte maatregel. En het vervangen van kozijnen én glas geldt als één ingreep. Wil je subsidie voor hoogrendementglas (HR++ of triple glas), dan moet je dus ook je ge vel, dak, zolder, spouwmuur, vloer, of bodem isoleren. Voor de plaatsing van zonnepane len kun je als huiseigenaar geen sub sidie meer aanvragen bij het Rijk. ,,Dat komt omdat de terugverdientijd van de panelen nu steeds korter is'', legt Boog uit. De panelen zijn daar door ook zonder subsidie aantrekke lijk. Overigens kun je wel de btw over de aanschaf en installatie van de zon nepanelen terugvragen. 3 Let ook op de andere voorwaarden Je krijgt alleen een ISDE-sub- sidie als je eigenaar bent van de wo ning en als je er daadwerkelijk woont - nu of direct na de renovatie. Ook belangrijk: je moet de werkzaamhe den laten uitvoeren door een bouw bedrijf of installateur. Vraag de in- stallateur daarom om een bewijs van de installatie. De subsidie-aanvraag moet daarnaast een foto van de werk zaamheden bevatten per isolatie maatregel. Op de foto moet de naam, het merk, de soort, en de dikte van het isolatiemateriaal te zien zijn. Nederlanders gaven vorig jaar geza menlijk 8,1 miljard euro uit aan ver duurzaming van hun woning, blijkt uit hetzelfde onderzoek van Multi- scope. Veruit het meeste geld ging naar isolatie (46 procent) en verwar ming (45 procent). 85 procent van de huiseigenaren besteedt de werk zaamheden uit, waarbij ze gemiddeld 1489 euro uitgaven. Op verzoek van de Tweede Kamer laat de minister van Binnenlandse Zaken uitzoeken of en hoe doe-het-zelvers ook subsi die kunnen krijgen. 4 Vraag op tijd je subsidie aan Het goede nieuws is dus dat de subsidie voor isolatiemaatregelen in 2022 omhoog gaat en gemiddeld zo'n 30 procent van de kosten (was 20 procent) zal dekken. Ook de ver goeding voor een hybride warmte pomp stijgt van 20 naar 30 procent. Vanaf 24 januari kunnen subsidies voor 2022 worden aangevraagd op de site van rvo.nl. Daar staat ook een stappenplan voor de aanvraag en alle voorwaarden waaraan die moet vol doen. Dat je pas achteraf sub sidie kunt aanvragen is voor veel mensen wel een probleem Dat je als huiseigenaar pas achteraf subsidie kunt aanvragen, is wel een nadeel, vindt de Vereniging Eigen Huis (VEH). Ongeveer twee op de drie koopwoningen kan beter geïso leerd worden. ,,De helft van de eige naren kan dat niet betalen'', zegt Boog. Door de subsidie al vooraf uit te keren, neem je voor een deel van de woningeigenaren die drempel weg, blijkt uit onderzoek van VEH. Bijna 60 procent laat weten dan wel het huis te kunnen isoleren. Boog: „Daarnaast maken huizenbezitters zich zorgen over dat de subsidiepot misschien wel leeg is tegen de tijd dat zij de subsidie kunnen aanvragen.'' Eind oktober was er voor 2021 nog 52,2 miljoen euro over. Om woningeigenaren toch te on dersteunen bij de financiering van de maatregelen, is het mogelijk een le ning af te sluiten bij het Nationaal Warmtefonds. Dat fonds, opgericht in 2013, biedt leningen tot maximaal 65.000 euro met een lage rente en lange looptijd. ta nou op, jongen", heeft Bert al een paar keer tegen zijn broer Bart gezegd. Je kunt toch niet de hele dag in je stoel blijven zitten?" Hij vindt het maar vreemd van Bart. En waarom mompelt zijn broer zo onverstaanbaar en trekt hij zo'n scheve mond? Maar Bart is niet in staat om op te staan of te ver tellen wat hem scheelt. Hij heeft, zoals later blijkt, die ochtend een zwaar herseninfarct gehad. Pas in de avond belt zijn licht verstandelijk gehandicapte broer aan bij de buren: Bart doet zo gek, hij be grijpt het niet. Bart moet naar het verpleeghuis en Bert blijft alleen achter in het huurhuis waar de broers na de dood van hun ouders zijn blijven wonen en hun hele leven hebben gesleten. Het vertrek van zijn broer is voor Bert te erg. Twee maanden later is hij dood. Bart, die dagelijks bezoek kreeg van zijn broer, mist hem vreselijk en overleeft hem amper twee weken. Een jaar of wat geleden hebben ze bij mij hun testament laten opmaken. Bij gebrek aan naaste familieleden vragen ze of ik hun nalatenschap wil afhande len. In hun testament hebben ze elkaar als erfgenaam aan gewezen. Als de ander eerder sterft, gaat de erfenis naar een goed doel. Na het overlijden van Bert moet hun huurhuis wor den leeggehaald en opge knapt. Makkelijker gezegd dan gedaan. Het huis staat nog vol met de spullen van vader en moeder en aan het interieur is al een halve eeuw niets meer gedaan. Het goede doel houdt de boot af: daar willen ze hun vingers niet aan branden ouwe meuk alleen weg halen tegen een fikse be taling. De woningbouwvereniging schat de kosten van het weer bewoonbaar maken van het huis op 'minimaal 12.000 euro'. Ook mijn kosten moeten nog van de erfenis worden afgetrokken. In totaal zal ongeveer driekwart daarvan opgaan aan kosten. En wie weet welke verborgen kosten nog meer opduiken? Nu willen goede doelen wel graag uw centen - ze maken er veel duurbetaalde reclames voor op radio en tv - maar geen gedoe. Dus als ik ze benader en vertel hoe de vork aan de steel zit, houdt het goede doel de boot af: daar willen ze de vingers niet aan branden. Dat zou betekenen dat ik op zoek moet naar verre familieleden met wie Bert en Bart nooit iets te maken wilden hebben. Pas als ik aandring en vertel dat ik verwacht dat er na aftrek van alle kosten een batig saldo van enkele duizenden euro's overblijft, is het goede doel dan toch bereid de erfenis beneficiair te aan vaarden. Een paar maanden later kan ik een paar duizend euro overmaken aan het goede doel en gaat de wens van broers Bart en Bert toch nog in vervulling. GO WOENSDAG 12 JANUARI 2022 ILLUSTRATIE NOZZMAN - VERENIGING EIGEN HUIS Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. s Een opkoper wil die c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen ver meld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21