Deze apparaten zijn zeker zuivere koffie Meer subsidie voor aanpassingen in GOEIE KOOP €35 €68 €70 Dubbel glas, een warmtepomp, isolatie: zeker met de hard stijgende energieprijzen is je huis verduurzamen een verstandige investering. De subsidies daarvoor zijn per 1 januari ver hoogd. Maar de regels zijn best ingewikkeld. 20 KOFFIEZETAPPARATEN Philips Daily HD7462/20 Braun KF7020 PurAroma 7 tief weinig energie. O Beste uit de Test bij de Consumen tenbond. Siemens TC86304 oachim Kost (34) woont in een jarendertigwoning in Rotterdam. Hij zou graag zijn 1 woning verduurzamen. ,,Op internet kom ik een groot aanbod aan subsidies tegen op aller lei overheidsniveaus. Heel fijn dat die regelingen er zijn, maar in het woud van subsidies mis ik een overzichte lijke plek waar ik alles terug kan vin den.'' En hoe pak je de aanvraag van een tegemoetkoming in de kosten vervolgens aan, vraagt hij zich af. ,,Een lijst met concrete stappen zou fijn zijn. Moet je bijvoorbeeld eerst subsidie aanvragen, of moet je eerst een check van je woning laten doen?'' Zo wil Kost graag hoogrende mentsglas plaatsen. Nu zit in de meeste ramen nog enkel glas. ,,Maar als ik daarvoor bij het Rijk subsidie wil aanvragen, moet ik nog een tweede aanpassing doen zoals vloe ren of muren isoleren.'' En dat is las tig in zijn woning. ,,We hebben geen spouwmuur om te vullen en omdat we een bovenwoning hebben is bo demisolatie niet mogelijk.'' Ook het isoleren van de ruimte tus sen vloeren en plafonds is ingewik keld. ,,Omdat de plafonds gestuct zijn op het riet erboven, dat geeft kans op scheuren.'' Tochtstrips dan? ,,Dat is een relatief kleine ingreep en het is mij niet duidelijk of dat nu wel of juist niet meetelt als maatregel.'' Uitvoering En dan is er nog de vraag wie de werkzaamheden uitvoert. Je hebt namelijk alleen recht op subsidie als je het werk uitbesteedt. En hoe hoog is die subsidie eigenlijk, vraagt Kost zich af. ,,Het gaat om een flinke be dragen, dus alle beetjes helpen.'' Kost is niet de enige die worstelt met een 'woud' aan subsidie-opties. Vier op de vijfNederlanders betaalt de verduurzaming van de woning volledig uit eigen zak, blijkt uit recent onderzoek van Multiscope onder ruim 4000 Nederlanders. Vaak omdat de investering te klein is om aan spraak te maken op subsidie. ,,We 'Subsidieregels zijn te onbekend en mensen vinden het veel gedoe' zien ook bij 42 procent van de onder vraagden dat de regelingen vanuit de overheid te onbekend zijn'', zegt John Kivit van Multiscope. ,,Of dat mensen het te veel gedoe vinden om de subsidie aan te vragen (13 procent, red.).'' De overheid zou de bekend heid en toegankelijkheid moeten ver beteren, vindt hij. Laten we bij deze een poging doen. Hoe vraag je subsidie aan? Kijkbij Rijk, gemeente én provincie Het Rijk omschrijft vier mogelijke in grepen waarbij je aanspraak kunt ma ken op de Investeringssubsidie duur zame energie en energiebesparing (ISDE): aansluiting op het warmte- net, installatie van een warmtepomp, zonneboiler, of isolatiemaatregelen nemen zoals hoogrendementsglas, vloer-, dak- of muurisolatie. In 2022 is daarvoor 228 miljoen euro beschik baar. Naast het Rijk stellen ook gemeen ten en provincies subsidies beschik baar. ,,Sinds april 2021 is het mogelijk om regelingen vanuit het Rijk en re gionale en lokale overheden te com bineren'', zegt financieel specialist Karin Boog van Vereniging Eigen Huis. Op Verbeterjehuis.nl/energie- subsidiewijzer kun je een overzicht vinden van de regelingen in jouw gemeente. In Utrecht bijvoorbeeld kun je niet alleen bij het Rijk aan kloppen voor subsidie voor een zon neboiler, maar ook bij de gemeente (200 euro per boiler). Naast subsidies voor je huis, bieden veel gemeenten ook een vergoeding voor je dak oftuin vergroenen aan. Een overzicht daarvan is te vinden op groenesubsidiewijzer.verbeterje- huis.nl. Het ministerie van Binnen landse Zaken onderzoekt momenteel hoe subsidieregelingen eenvoudiger kunnen worden gemaakt en hoe lo kale en landelijke maatregelen beter op elkaar kunnen worden afgestemd. 2 Neem twee maatregelen tegelijk Wil je net zoals Joachim Kost inzetten op isolatie, dan krijg je al leen subsidie als je twee grote ingre pen laat uitvoeren. Woningbezitters investeren zelf al regelmatig in één type isolatie, verklaart een woord voerder van de Rijksdienst voor WOENSDAG 12 JANUARI 2022 GO Terwijl pads, cups en luxe espressomachines de koffie cultuur een boost hebben ge geven, is het bekende bakkie troost uit een filterapparaat nog steeds de nummer een in veel huishoudens. Een koffie zetapparaat is vooral handig bij grotere gezelschappen, want dan zijn de filterpads voor een of twee personen opeens niet meer zo ideaal. Een andere reden waarom het koffiezetapparaat ondanks alle ontwikkelingen een blij vertje is, is van economische aard: een kopje koffie kost maar een paar cent, waar de alternatieven tot soms wel 45 cent per cup uitvallen. De koffieleuten bij de Consumen tenbond testen meer dan 150 filterapparaten, waarbij meer dere modellen hoge ogen gooien, maar die van Philips de strijd won. Waterreservoir 1,34 liter. O Beste Koop volgens de Consumenten bond. O Hoog rapport cijfer (7,9) én scherpe prijs. O Vrij geruisloos. O Verbruikt rela- O Stopt als het deksel van het reservoir wordt getild. O Ontkalken is lastig. Waterreservoir 1,7 liter. O Testoordeel 8,1. O Timer om verse koffie te zetten. O Groot LCD- display en handige knoppen. O Met aroma regelaar om de sterkte te bepalen. O Eenvoudig te ontkalken. O Gebruik je weinig water, dan is de tem peratuur net iets lager. Waterreservoir 1,25 liter. O Beste uit de Test bij de Consumen tenbond. O Testoordeel 8,1. O Maakt weinig geluid tijdens het koffie zetten. O Afneembaar waterreser voir. O Timerfunctie. O Koffie is snel bereid. O Geeft aan als er (eenvou dig) ontkalkt moet worden. O Relatief hoog energie verbruik. Warme jas voor je huis MARJOLEIN KOOYMAN - JOHN KIVIT, MULTISCOPE c Alle geteste apparaten vind je op consumentenbond.nl/ koffiezetapparaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20