Bestuurders in VS verkopen massaal hun aandelen 19 c Senioren dupe van loskoppeling minimumloon en AOW door nieuw kabinet Gepensioneerden zijn de enige groep die er de komende jaren in koopkracht op achteruitgaat. Vooral de hoge inflatie hakt er stevig in. Dat leidt tot boosheid onder senioren. De komende jaren moeten gepen sioneerden rekening houden met een daling van de koopkracht van 0,4 procent per jaar, meldt het Cen traal Plan Bureau (CPB), de reken meesters van het kabinet. Het CPB rekende de gevolgen door van de plannen van het nieuwe kabinet. Op Prinsjesdag bleek al dat vrij wel niemand er op vooruit of ach teruit zou gaan. Reden voor de on derhandelaars voor een nieuw ka binet om toch wat maatregelen te nemen om de koopkracht van bur gers te vergroten. In het nieuwe regeerakkoord zijn daarom maatregelen aangekondigd die zorgen voor meer euro's in de portemonnee. Een hele belangrijke is de verhoging van het minimum loon. Daardoor zal de koopkracht voor werkenden - een hoger mini mumloon leidt ook tot verhoging van andere lonen - 0,4 procent stij gen, berekende het nieuwe kabinet. Mensen met een uitkering gaan er zelfs 0,5 procent op vooruit, omdat de uitkeringen gekoppeld zijn aan het minimumloon. Hoe meer dat stijgt, hoe meer de uitkering stijgt. Goed nieuws voor de gepensio- neerden, zo leek het, want de AOW is ook gekoppeld aan het mini mumloon. Maar die koppeling wordt losgelaten, anders zou het te duur worden, vindt het kabinet. Dat tot grote woede van de gepen sioneerden. Zeker omdat indexatie van het aanvullend pensioen er voor de meesten niet inzit. Toch gingen ouderen er nog 0,3 procent op vooruit, berekende het kabinet eerder. Aan die berekenin gen werd direct getwijfeld. Zo ver hoogt het kabinet allerlei belasting kortingen. Maar senioren met geen of een klein aanvullend pensioen betalen zo weinig belasting dat ze die korting niet kunnen verzilve ren. Uit de doorrekening van het CPB blijkt nu dat het nog erger gesteld is. De rekenmeesters concluderen dat gepensioneerden juist 0,4 procent inleveren. De oorzaak daarvan is de hard gestegen inflatie. Die ligt een half procent per jaar hoger dan eerder berekend. Vooral in 2022 en 2023 wordt een hoge in flatie verwacht. En dat vreet direct aan de koopkracht. Dat geldt ook voor werkenden en mensen met een uitkering. Zij leveren weliswaar niet in, maar gaan er per saldo ook niets op vooruit, aldus uit de bere keningen van het CPB. De vraag is of het kabinet hier mee wegkomt. Ouderenorganisa- ties protesteren luidkeels. Vooral de ontkoppeling van de AOW met het minimumloon is voor hen een dolkstoot in de rug. Ook door de se niorenleden van CDA, VVD en D66 wordt opgeroepen om de koopkracht van gepensioneerden te verbeteren. Amerikaanse bestuurders ver kochten vorig jaar massaal aan delen van hun eigen bedrijven. Weten zij meer dan andere be leggers? Afgelopen jaar verkochten bestuur ders van bedrijven in de S&P 500, de vijfhonderd grootste bedrijven in de VS, voor 32 miljard dollar aan eigen aandelen, meldde de Britse zakenkrant Financial Times. Aan aankopen gaven ze zo'n 95 miljoen dollar uit. Dat getal doet wenkbrau wen fronsen. Waarom die massale uitstap? Een nuancering is op zijn plaats. Tesla-topman Elon Musk verkocht vorig jaar voor 10,7 miljard dollar aan zijn eigen aandelen. Dat is al een derde van de totale verkopen. Maar ook zonder de megadeals van Musk werd er vorig jaar abnormaal veel verkocht. Een vermogensbe heerder becijferde eerder dat tussen 2015 en 2020 gemiddeld 500 mil joen dollar per jaar aan aandelen werd verkocht door bestuurders van S&P 500 bedrijven. Afgelopen jaar was dat dus het veertigvoudige van het gemiddelde, Musk uitge zonderd. De timing van de verko pen was in ieder geval goed. Veel van de bedrijven, met name te- chaandelen, doen het de laatste tijd veel slechter op de beurs. Corné van Zeijl, fondsmanager bij vermogensbeheerder Actiam, is altijd op zijn hoede als bestuurders hun aandelen gaan verkopen. „Insi ders hebben altijd meer kennis over het bedrijfdan beleggers.'' Als zij verkopen kan dat dus een te ken zijn dat de koers op zijn hoog tepunt staat, of dat er tegenvallend nieuws zit aan te komen. Een andere reden kan zijn dat de koersen voor techaandelen al jaren als een komeet stijgen. Beleggers steken massaal geld in alles wat maar naar tech ruikt. De waarderin gen liepen daardoor enorm op. Je Insiders hebben altijd meer kennis over het bedrijf dan beleggers moet als bestuurder sterk in je schoenen staan om niet te cashen. Ook kreeg personeel van de techbe- drijven vaak een beloning in aande len en opties. Die duur verkopen heeft menigeen miljonair gemaakt. De cashende bestuurder komt in Nederland veel minder voor. Ten eerste zijn hier de aandelenbelo- ningen minder. Bonussen van tien tallen miljoenen in aandelen zijn in de VS veel gebruikelijker dan hier. Daarnaast is het voor bestuurders van beursgenoteerde bedrijven moeilijker met voorkennis te han delen. Er gelden strenge regels voor wanneer bestuurders mogen han delen in eigen aandelen. Vaak is dat net na de bekendmaking van kwar taalcijfers. GO WOENSDAG 12 JANUARI 2022 Alleen gepensioneerden leveren koopkracht in Peet Vogels Den Haag Door de inflatie worden alledaagse boodschappen een stuk duurder. foto anp Door de snel stijgende inflatie gaan gepensioneerden er komend jaar 0,4 procent op achteruit. NEW YORK - Corné van Zeijl, fondsmanager Actiam - Peet Vogels Teslabaas Elon Musk verkocht 10,7 miljard dollar aan aandelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 19