J A V* 17 (SUPER) RIJK IN NEDERLAND Nederland behoort tot de rijkste landen van de wereld, maar gelijk verdeeld is al dat vermogen niet. De rijkste 1 procent van Nederland bezit meer dan 480 miljard euro, ongeveer een derde van alle rijkdom. In deze serie onderzoekt journalist Irene van den Berg de keerzijde van deze extreme rijkdom. Nederland mag een egalitair land lijken, maar wie in de porte monnee van zijn in woners kijkt, weet dat niets minder waar is. Op lijstjes van de Oeso (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) springt Nederland eruit als een van de meest onge lijke landen, stelt econoom Simon Toussaint van de Universiteit Utrecht - mits je de pensioenen buiten beschouwing laat. ,,Alleen de Verenigde Staten heeft een hogere vermogensongelijkheid, en sinds 2013 komen zelfs de Ameri kaanse cijfers redelijk overeen met de Nederlandse", stelt hij. Toussaint werkt mee aan het World Inequality Lab, waarin we tenschappers van over de hele we reld gegevens over de vermogens- en inkomenskloof vergelijken. De beroemde Franse econoom Tho mas Piketty, gespecialiseerd in economische ongelijkheid, is een van de initiatiefnemers. En de kloof groeit. Bas van Bavel, hoogleraar economische geschie denis aan de Universiteit Utrecht, geeft de volgende verklaring: ,,Hoe meer vermogen je hebt, des te ge makkelijker het is om daar nog meer van te maken. Dat komt doordat vermogen in Nederland weinig is belast en je hier een om vangrijke financiële sector hebt die mogelijkheden biedt om je geld te laten renderen." Volgens Ingrid Robeyns, hoog leraar filosofie aan de Universiteit Utrecht, vormt grote vermogens ongelijkheid een gevaar voor de democratie, omdat de superrijken hun geld gebruiken om macht te 'kopen', bijvoorbeeld door lob byisten in te zetten. Ook leggen zij door hun levensstijl een grote druk op het milieu. ,,Armoede wordt vaak als probleem gezien, maar extreme rijkdom is net zo onwenselijk", stelt Robeyns. De coronacrisis heeft de vermo gensongelijkheid in Nederland waarschijnlijk nog verder ver groot, stelt Toussaint. Dat komt onder meer omdat veel rijke Ne derlanders hun vermogen hebben ondergebracht in aandelen, die sinds de start van de coronacrisis fors meer waard zijn geworden. Sommige puissant rijken zagen hun vermogen bovendien stijgen door de groeiende online-econo- mie. Het CBS stelde in december dat vermogensongelijkheid in Neder land daalt, maar had de gegevens van de coronacrisis nog niet mee genomen in het onderzoek. Ook rekent het CBS, in tegenstelling Hoe meer vermogen je hebt, des te gemakkelijker het is om daar nog meer van te maken tot de internationale wetenschap pers, de woning mee in het ver mogen. Door de stijgende huizen prijzen is het vermogen van veel Nederlanders hierdoor - op papier - gestegen, maar over de waarde kunnen ze niet vrij beschikken. Belastingparadijzen Toussaint stelt bovendien dat het CBS de vermogens van de extreem rijken, de rijkste 0,1 procent, on derschat. ,,Bij de berekening is ver mogen in belastingparadijzen niet meegenomen. En het CBS heeeft onvoldoende zicht op het vermo gen in aandelen die extreem rijken bezitten. Door ingewikkelde con structies krijgt de Belastingdienst hier moeilijk zicht op." Het jaarlijkse overzicht van Quote 500waarin de vermogens van de rijkste vijfhonderd Neder landers worden becijferd, onder schrijft de conclusies van Tous- saint. Wie de editie van 2021 open slaat zou niet verwachten dat we bijna twee jaar met lockdowns achter de rug hebben. Of kampen met een energiecrisis en een sterk oplopende inflatie. Want nooit eerder telde Nederland zoveel mil jardairs - maar liefst 45 - en niet eerder bezaten de vijfhonderd rijksten samen zoveel vermogen: 219,6 miljard euro. De Nederlandse econoom Jan Pen bedacht in 1971 een manier om extreme vermogensverschillen te verbeelden. Hij verzon een stoet reuzen en dwergen, de 'parade van Pen', die een uur lang voorbijtrekt. Van iedereen die in de stoet loopt, is zijn lengte gerelateerd aan zijn vermogen. Het figuurtje met een gemiddeld vermogen krijgt dus de gemiddelde lengte van 1,74 meter. De parade verplaatst zich ruim tien minuten onder de grond: de mensen met schulden. Pas na drie kwartier, passeert het huishouden met een vermogen dat gelijk is aan het gemiddelde van Nederland. In de laatste minuten komen miljo nairs voorbij die een paar meter lang zijn, en in de allerlaatste se conden de reuzen van kilometers hoog. Charlene de Carvalho-Hei- neken heeft in de parade van Pen een lengte van meer dan 100 kilo meter. Rijkdom onderschat Uit onderzoek van Toussaint bleek vorig jaar dat de kloof tussen de puissant rijken en de rest van Ne derland nog groter was dan ge dacht. In een advies van het minis terie van Financiën schatten amb tenaren dat er 400 miljard euro in box 2 van de inkomstenbelasting zit. Box 2 wordt vooral gebruikt door eigenaren van een bv om be lasting uit te stellen. Het bedrag viel de econoom op, omdat het meer dan twee keer zo hoog was als het bedrag waar het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) mee rekende. Na de publicatie van Toussaint is het CBS met een herziening van de cijfers gekomen. Volgens een nieuwe schatting van Toussaint bezit de rijkste 1 procent ongeveer een derde van het totale vermo gen, in plaats van krap een kwart. Volgens de econoom wordt er te weinig onderzoek gedaan naar de allerrijksten. ,,De rijkste 1 procent heeft gemiddeld 1 of 2 miljoen, maar de Quote 500 begon dit jaar vanaf 110 miljoen." Toussaint: ,,Dat er zo veel onzekerheid bestaat over de topvermogens is opzienbarend, gegeven het maatschappelijke be lang van het onderwerp." GO WOENSDAG 12 JANUARI 2022 Ook tijdens de coronacrisis worden de rijken steeds rijker Irene van den Berg ILLUSTRATIE ERIC ELLICH - Bas van Bavel, hoogleraar economische geschiedenis Econoom Simon Toussaint.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 17