O Tekort aan 'goede' mondkapjes, type 2 Rentestijging zorgt voor daling op de beurs 16 E m wecva Kort Ikea helpt vluchtelingen Ikea gaat in Nederland jaarlijks zeventig mensen met een vluchtelingenachtergrond een werkervaringsplek geven. Daarmee wil het woonwarenhuis ze klaarstomen voor de arbeidsmarkt. Na een betaald traject van drie maanden, waarbij ook een taalcursus en andere trainingen horen, zal worden beke ken of ze bij Ikea zelf aan de slag kunnen. De plekken kunnen ook dienen als voorberei ding voor een baan elders. Volgens een woordvoerder wil het woonwarenhuis bij dragen aan de integratie van statushouders. Maar de mensen kunnen ook het tekort aan personeel helpen verlichten, aldus Ikea. Steun vooral naar horeca Een groot deel van de toegekende aanvragen voor coronaloonsteun is afgelopen periode naar horeca- en cateringbedrijven gegaan. Dat meldt uitvoeringsinstantie UWV, dat de aanvragen voor de NOW-steun verwerkt. In totaal keurde het UWV al zo'n 22.500 aan vragen voor de Noodmaatregel Overbrug ging Werkgelegenheid goed en werd 587 miljoen euro aan voorschotten uitgekeerd in de zevende periode. Daarvoor kunnen be drijven nog tot het einde van de maand een aanvraag indienen. Van die 587 miljoen euro ging 212 miljoen euro naar horeca en cate ring. Ook de detailhandel, goed voor ruim 15 procent van de goedgekeurde aanvragen, was sterk vertegenwoordigd. 5,5 procent erbij in tuinbouw De ongeveer 35.000 vaste werknemers in de glastuinbouw gaan er dit jaar 5,5 procent op vooruit. Dat staat in het eindbod voor een nieuwe cao van werkgevers waarop vakbon den FNV en CNV positief hebben gerea geerd. Medewerkers in kassen moesten het sinds 1 januari 2020 zonder nieuwe cao stel len. Per 1 januari gaan de lonen met terug werkende kracht 3 procent omhoog en 1 ok tober volgt een stap van 2,5 procent. Daar naast krijgen werknemers eenmalig 500 euro. De toeslag voor onregelmatige uren is bovendien verhoogd. De verschillen in belo ning zijn kleiner geworden tussen mensen die langer en korter in dienst zijn. Besi Prosus ABN Amro JDE Peet's Twee dagen duurde de nieuwjaarsrally dit jaar op de aandelen- beurzen. En toen doken de koersen omlaag. Met dank aan de Amerikaanse centrale bank. ,,De oorzaak van de dalende aande lenkoersen? De stijgende rente'', zegt Bob Homan, hoofd Investment Office van ING. ,,Vooral in de VS gaat het hard met de rente.'' Tot dit jaar was de wereld heel overzichtelijk voor beleggers. Cen trale banken hielden de rente laag en overspoelden de markten met gratis geld. Geld op de spaarreke ning leverde niets op. Wie rende ment wilde maken, moest in aan delen stappen en dat gebeurde mas saal. Vooral de techaandelen waren fa voriet. Die bedrijven groeiden het hardst, ondanks of juist dankzij de coronapandemie. Daar profiteerde de Amsterdamse beurs volop van. Er hebben relatief veel techbedrij- ven een notering in Amsterdam. De AEX, de index van de 25 grootste beursfondsen in Amsterdam, was vorig jaar een van de grootste stij- gers wereldwijd. Nu is de situatie bijna omge keerd. De rente vliegt omhoog en de Fed denkt erover om dit jaar al het gratis geld op te dweilen. Dat betekent dat twee van de aanjagers nv, n 1 111 1 1 /v, 1,1 i, 1, van de hoge koersen wegvallen. Dat vooruitzicht hakt erin. Dit jaar bungelt de AEX ergens onder aan qua rendement. Nu de rente stijgt, zijn techaandelen minder aantrekkelijk. ,,De markt verwacht zelfs dat de Fed de rente dit jaar vier keer gaat verhogen'', zegt Corné van Zeijl, fondsmanager bij vermo- C Beleggers steken hun geld niet langer in techbedrijven, maar in oude bekenden als Shell en de energiebedrijven gensbeheerder Actiam. ,,Ook wordt rekening gehouden met een rente verhoging in de eurozone.'' De achteruitgang in de markt leidt niet tot paniek. ,,Dit is een cor rectie volgens het boekje'', zegt Van Zeijl. ,,Eerst dalen de koersen van de techaandelen die geen winst maken en daarna de koersen van de andere techbedrijven.'' Homan constateert ook dat be leggers niet massaal naar de uitgang hollen. Integendeel, ze blijven in aandelen, maar wel in andere. ,,Er is sprake van een rotatie. Beleggers stappen uit de techaandelen ten gunste van waardeaandelen.'' De nieuwe favorieten zijn de oude vertrouwde bedrijven, de energiebedrijven en de banken voorop. Shell is bijvoorbeeld al meer dan 10 procent gestegen in een paar weken tijd. Dat geld in aandelen blijft zitten is niet verwonderlijk, stelt Van Zeijl. ,,De rente is wel fors gestegen, maar de inflatie stijgt veel harder. Dat betekent dat de reële rente zwaar negatief is.'' In Nederland krijg je 0 procent rente en is de in flatie zo'n 6 procent. Dus tel uit je verlies met je spaargeld. Beleggen in aandelen blijft dus het devies voor de beleggers. Kruidvat en Trekpleister hebben de type 2-mondkapjes maar beperkt in de winkel liggen. Dit terwijl het Outbreak Management Team (OMT) met advies kwam om mini maal mondkapjes van dit type te dragen. Type 1-mondmaskers volstaan op veel locaties niet meer, aldus het OMT. Type 2-mondmaskers be schermen beter. Of het nu gaat om drukke doorstroomlocaties zoals winkelstraten of slecht geventi leerde werkplekken: type 2-kapjes worden de norm. De stoffen exem plaren zijn afgedankt. Jos Jongstra, directeur van Centraal Bureau Drogisterijbedrijf, was ver rast door het advies. ,,We hebben ruim voldoende mondkapjes van het type 1, maar van type 2 veel minder." Dat wordt bevestigd door José Mes, woordvoerder van Kruid vat en Trekpleister. ,,We mochten Wat houdt het OMT-advies in? in eerste instantie door een tekort ook geen type 2-maskers verkopen, die waren voor de zorgsector. Dus we hebben volop ingezet op type 1.'' Inmiddels verkopen deze drogiste rijen al een tijdje type 2-maskers, maar in beperkte mate. Mes: ,,De vraag naar deze maskers was niet groot, de meeste mensen zien niet het verschil tussen type 1 en 2. Dat gaat nu snel veranderen. We zagen de afgelopen weken ook al een enorme vraag naar medische FFP2-maskers, die je in Duitsland en Oostenrijk moet dragen. Vooral wintersporters kopen ze." De drogisterijen proberen zo snel mogelijk voldoende type 2-maskers in de winkels te krijgen. Ook Etos en Albert Heijn zijn deze mond kapjes aan het inkopen. Webwinkel bol.com meldt dat type 2 in deze week 170 procent meer wordt ver kocht dan in de week daarvoor. - Sanne Schelfaut Gesloten WOENSDAG 12 JANUARI 2022 GO WERKERVARINGSPROJECT ZEVENDE PERIODE NOW-BIJDRAGEN NIEUWE CAO VOOR 35.000 WERKNEMERS Chipfonds flink in de lift na slecht begin van het beursjaar. 5,5% Ook deze techin- vesteerder veert op door her nieuwd vertrou wen beleggers. Bank trekt 90 miljoen uit voor klanten die te veel rente be taalden. Koffiebedrijf heeft last van lockdown: koffie- automaten op werk in onbruik. o Belegger wisselt van portefeuille Peet Vogels Rotterdam "I'm V- 1. sf ',-S. G- De AEX floreerde vorig jaar, maar maakt nu een duikeling. foto anp DROGISTERIJEN Drogisterijen hebben een tekort aan mondkapjes van het type 2. Dat zeggen Etos, Kruidvat, Trek pleister en het Centraal Bureau Drogisterijbedrijven. Etos ver koopt geen mondkapjes van dit type, maar gaat deze wel inko pen. In alle publieke binnenruimtes zouden mensen een medisch mondkapje type 2 moeten dragen, aldus he OMT. Het gaat onder meer om onder wijsinstellingen, horeca, mu sea, kantoren en binnenspor truimten. Ook voor drukke winkelstraten geldt het ad vies, dat van toepassing is voor iedereen vanaf 13 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 16