Ze was eigenlijk nog te klein, maar hij liet Trijntje toch wat zingen 15 MARJAN BERK WÊÊÈÈ!fPP@£ Start vandaag nog met de vrolijkste typecursus Kinderboekenweek jaren 80. Nog nat achter de oren als schrijfster kreeg ik de op dracht een kindermusical te schrijven voor de Kinderboeken week. Gelukkig was ik in die jaren ge trouwd met componist Ruud Bos, muziek was dus onder handbe reik. Ons hele leven stond in die jaren al in de toonsoort Muziek, met al die kinderen die gitaar, slagwerk of piano studeerden. La ten we zeggen dat het in die jaren best moeilijk was de buren te vriend te houden. We hielden een auditie voor kinderen van groep zeven en acht van de basisschool. Ruud liet ze wat zingen en ik bekeek ze met in mijn achterhoofd het soort rol, die bij ze zou passen. Het verhaal ging over de hemelbe woners, kometen, sterren, zwarte gaten, etcetera. Die hemelkinde- ren hadden daarboven alles wat hun hartje begeerde. Alleen één ding misten ze verschrikkelijk: ze hadden niets te lezen. Er werd besloten twee komeetjes naar de aarde af te vaardigen om actie te organiseren om te zorgen dat er eens wat boe ken naar de ruimte zouden wor den afgeschoten met een raket. Ik keek goed rond tussen de kinderen of er een potentieel raketje tussen zat. Op dat ogenblik kwam er een jongen binnen, met aan zijn hand zijn zusje. Dat was Tjeerd met zijn zusje Trijntje. ,,Jij bent nog een beetje te klein!" zei Ruud. Maar hij liet haar toch wat zingen. En dan kunnen wij nu, in retros pectief wel zeggen: een ster was geboren! Trijntje zong toen al de sterren van de hemel, en ik besloot de rol van komeetje uit te bouwen tot een dubbelrol: twee komeetjes werden afgezonden naar de aarde! The rest is history! ja, dat was zonder ons natuurlijk ook wel gebeurd! En toen ik haar afgelopen zaterdagavond in de show van Matthijs van Nieuwkerk hoorde en zag, was ik alsnog trots hoe het kleine meisje van toen ons met haar mooie stem verrukte. En wat bijzonder om het filmpje te zien, waar Trijntje met de 93-ja- rige Burt Bacharach samen zat om over haar derde plaat met zijn mu ziek te spreken. Go on, Trijntje, go on! Laten we zeggen dat het in die jaren moeilijk was de buren te vriend te houden RIJKSMUSEUM FEDERATIE INDISCHE NEDERLANDERS IS BOOS In de expositie Revolusi!, Indonesië onafhankelijkin het Rijksmuseum komt het woord 'Bersiap' bewust niet voor. De term, gebruikt voor de periode in Indonesië na 1945, zou racistisch zijn. Indische Nederlanders willen aangifte doen. De term Bersiap ('sta paraat') werd als strijdkreet gebruikt door jonge Indonesi sche vrijheidsstrij ders tijdens de periode na de Ja panse bezetting van het toenma lige Nederlands-Indië. Mensen die vrijkwamen uit de Japanse kampen werden door hen aange vallen. Dat Bersiap racistisch zou zijn betoogt gastcurator en hoofdre dacteur van Historia.ID Bonnie Triyana in een opiniestuk in NRC. 'De Nederlanders die deze tijd meemaakten spreken over de 'Bersiap-periode'. Een tijd waarin Indonesiërs bezeten waren en burgers aanvielen met een witte huid, Indo-Europeanen, Ambo nezen, inheemse Chinezen of wie dan ook die zij als koloniale collaborateurs beschouwden.' Triyana vindt dat hiermee de term 'een sterk racistische lading' krijgt. 'Meer nog omdat bij het begrip 'Bersiap' altijd primitieve, ongeciviliseerde Indonesiërs als daders van de gewelddadigheden worden opgevoerd, wat niet ge heel vrij is van rassenhaat. De wortel van het probleem ligt in het onrecht dat het kolonialisme creëerde en dat een structuur vormde van een op racisme geba seerde hiërarchische samenleving die de exploitatie van de kolonie omhult.' De keuze van het Rijksmu- seum om de term te schrappen kan rekenen op flinke weerstand van de Federatie Indische Neder landers (FIN). Voorzitter Hans Moll noemt het besluit van het Rijksmuseum een 'krankzinnige en stuitende vorm van Ber- siap-ontkenning' en wil aangifte doen van ontkenning van mis drijven tegen de menselijkheid. „Gedurende deze uiterst ge welddadige periode zijn duizen den (Indische) Nederlanders op gruwelijke wijze gemarteld, ver kracht en vermoord door Indone siërs, vanwege hun Nederlandse c.q. Europese etniciteit", stelt Moll. Het mijden van de term zou het leed van deze groep bagatelli seren. Volgens een woordvoerder van de FIN worden 'slachtoffers en daders op deze manier omge draaid door het museum'. ,,Het is een term die wordt gebruikt voor de massaslachting die toen heeft plaatsgevonden. En het vermij den van de woorden om dat te omschrijven vinden wij ontken ning van gruwelijke historische feiten." Het Rijksmuseum reageert dat het om een 'erg complexe ge schiedenis gaat, waarin goed en slecht in allerlei nuances voorko men'. ,,De tentoonstelling erkent en adresseert zowel het geweld in deze periode tegen Indo-Europe anen, Nederlanders, Molukkers, Chinezen en anderen die aan Ne derlandse zijde stonden of daar van verdacht werden, als het ge weld tegen andere groepen waar onder Indonesiërs in dezelfde pe riode", benadrukt het museum in een verklaring naar aanleiding van de kritiek. De expositie focust niet op schuld en schaamte maar gaat over mensen die verwikkeld wa ren in een groot conflict, aldus di recteur Taco Dibbits. ,,Er is voor gekozen in de tentoonstelling geen specifieke term te gebruiken voor het aangedane leed in deze periode." SPECIAAL VOOR JOU J WEEKDEAL 1 VANAF Kruip in de huid van een verslaggever van de Duckstadkrant, doe games en leer ondertussen op spelenderwijs blind typen. Jouw kind zaL dankzij de vroLijke typecursus DuckTypen binnen no-time uitgroeien tot een expert. En natuurlijk krijgt hij of zij hulp van Donald Duck en zijn bekende vrienden! Profiteer nu op pzc.nl/weekdeals PC WOENSDAG 12 JANUARI 2022 Wij hadden Trijntje ontdekt. Nu Schrappen Bersiap op expo 'stuitend' Marijne Beijen Amsterdam Drie jonge Indonesiërs, onder wie leden van de gewapende jeugdorganisatie Kris, in 1947 in Yogyakarta. foto nationaal archief De expositie Revolusi! heeft dezelfde naam als het boek en televisieserie van historicus David Van Reybrouck over de Indonesi sche onafhankelijkheidsstrijd. De tentoonstelling wordt volgende maand geopend. rü v«jl' Oonud tV l vFJ/Ktc N M wL£//p ]ff? ,f n r? 0 ACTIE LOOPT T/M 16 JANUARI 2022 Keuze uit 3 verschillende pakketten Ontvang een diploma na afronding Ook geschikt voor kinderen met dyslexie Gebruik de kortingscode WEEKDEAL KORTINGSCODE: WEEKDEAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15