Boris Johnson nog verder in het nauw Zeesterren overspoelen strand Bloemendaal c Openbaar Ministerie noemt leider Caloh Wagoh moordmakelaar 13 .i' I" I Het OM heeft geen goed woord over voor de 21 verdachten in het liquidatieproces Eris. ,,Het gemak waarmee werd beslist over leven en dood van anderen is onthutsend." Het Eris-proces draait om vijf moorden en een reeks mislukte of niet uitgevoerde moordplannen in 2017, die volgens het OM zijn uitge voerd of voorbereid door de ver dachten. Veel verdachten waren lid van motorclub Caloh Wagoh, en hoofdverdachte Delano R. (alias Keylow) was de president van de motorclub. Volgens de officieren van justitie fungeerde R. als een moordmake- laar voor de hoofdverdachte uit dat andere monsterproces: Marengo. ,,De samenwerking tussen Delano R. en Nederlands meest gevreesde crimineel Ridouan Taghi is in vele Uiteindelijk is hij als chauffeur be trokken bij de moord op de Amster damse crimineel Jair Wessels, een andere moord voert hij niet uit. Uit eindelijk slaat De G. op de vlucht en wordt hij in Spanje aangehouden. Bij de recherche begint hij al snel met praten, maar geeft wel signalen dat hij méér uitleg wil geven in ruil voor bescherming. In november 2018 wordt De G. uiteindelijk als kroongetuige gepresenteerd. Geen koorknaap De kritiek van advocaten dat De G. een onbetrouwbare getuige zou zijn, wuifde het OM weg. Immers, De G. was geen koorknaap, maar dat hoeft ook niet. ,,Wij achten de verklaringen van De G. authentiek en betrouwbaar. Nergens heeft hij geprobeerd de zaken mooier voor te stellen dan zij zijn. Nergens heeft hij geprobeerd ergens onderuit te komen. Hij heeft op ons een stevige indruk achtergelaten.'' Voor het re quisitoir zijn in totaal zes dagen uit getrokken. Volgende week vrijdag zal het OM strafeisen formuleren. opzichten catastrofaal geweest. Met R. had Taghi een handlanger die be reid was zijn dodenlijst af te wer ken nadat anderen tegen de lamp waren gelopen.'' Telefoons Veel bewijs in het Eris-proces komt voort uit gefilmde en zeer belas tende chatgesprekken die zijn ge voerd met versleutelde telefoons. Deze gefilmde gesprekken werden gevonden op gegevensdragers van Delano R. Hij werd door de officie ren neergezet als 'roverhoofdman'. ,,Deze man maakte klaarblijkelijk films van zijn gangsterleven, maar lééfde ogenschijnlijk ook in zijn eigen scripts, waarin misdaad zoge noemd een romantisch tintje heeft. Hij lijkt de waarheid daarbij volle dig uit het oog te zijn verloren.'' Uit de chatgesprekken blijkt vol gens het OM onder meer dat De lano R. rechtstreeks contact had met Taghi over het plegen van li quidaties. ,,De vondst was haast te mooi om waar te zijn.'' Een andere belangrijke pijler in ,,de organisatie in stand zijn geble ven en het moorden doorgaan. De dodenlijst was nog niet afgewerkt.'' Bescherming De G. werd door het OM als een atypische beroepscrimineel geka rakteriseerd. Hoewel hij de crimi naliteit haast met de paplepel kreeg ingegoten, was hij iemand die niets ophad met geweld. Wel was hij be trokken bij drugstransporten, zo wel van softdrugs als cocaïne. Om dat hij grote partijen drugs kwijt raakte legden criminele organisa ties hem boetes op, oplopend tot wel 10 miljoen euro. Eenmaal in de problemen 'drinkt en snuift hij zich suf'. ,,En zo is hij ook in de handen van Delano R. beland.'' Volgens Tony de G. boden hij en zijn motor club hem bescherming. Maar die bescherming kwam met een prijs. Volgens De G. werd hij gedwongen mee te werken aan li quidaties. Iets dat hij niet wilde. ,,Hij is terechtgekomen in een orga nisatie die liquidaties pleegt, maar geweld is duidelijk niet zijn stiel.'' de bewij sconstructie is de kroonge tuige in deze zaak. ,,Deze delicten waren waren nooit opgehelderd als er niet één verdachte was geweest die besloot dat er een einde moest komen aan het moordcommando van Delano R. Dat was Tony de G. Niet in de laatste plaats omdat hij moest vrezen voor zijn eigen leven. Tony de G. werd kroongetuige en gaf daarmee inzicht in de criminele organisatie die moorden als ver- dienmodel had.'' Volgens het OM waren de verklaringen van De G. van levensbelang. Zonder hem zou Volgens Eeke Haanstra, marien bioloog bij de Waddenvereniging, komen dit soort strandingen van zeesterren vaker voor. ,,Met name in de winter is het geen onbekend fenomeen'', vertelt Haanstra. Maar hoe komt het precies? ,,Het heeft te maken met winterstor men en de temperatuur van het water'', legt Haanstra uit. ,,Wan- neer er storm is, raken de zeester ren los van bijvoorbeeld de mos- selbank waar ze aan vastzitten. Door de koude watertemperatuur raken ze licht versuft, waardoor het lastiger voor ze is om weer te rug naar de bodem te gaan.'' Vervolgens heeft de windrich ting nog invloed op het wel of niet aanspoelen van de zeesterren. ,,Als de wind landinwaarts gaat, is de kans groter dat ze aanspoelen op het strand'', aldus Haanstra. De zeedieren die eenmaal op het strand liggen, hebben een grote kans te sterven. ,,Ze drogen vrij snel uit, waardoor ze overlijden.'' Volgens Haanstra heeft het dan ook geen zin om de dieren terug de zee in te leggen. Een uitnodiging voor een tuinfeest in mei 2020 lekte gisteren uit in Britse media. Leden van de Britse oppositie willen dat de premier af treedt na de zoveelste geluiden over 'illegale' feestjes. Parlementslid Afzal Khan van Labour vertelde gistermiddag in het Lagerhuis over de begrafenis van zijn moeder. Ze overleed in 2020 alleen in het ziekenhuis. Khan en andere familieleden mochten haar niet bezoeken vanwege de gel dende coronamaatregelen in de eerste lockdown waarin het Ver enigd Koninkrijk zat. Khan zat in zijn auto op de parkeerplaats van het ziekenhuis. „Terwijl wij te ma ken hadden met zoveel verdriet, hielden we ons toch aan de regels'', zei hij. Hij stelde de vraag of John son niet op zijn minst zijn veront schuldigingen zou moeten aanbie den aan hem en families die met hetzelfde te maken hebben gehad. GO WOENSDAG 12 JANUARI 2022 tie Delano Griffier Rechter Rechter Voorzitter De rechters en griffiers voor aanvang van het requisitoir in de rechtbank Schiphol, FOTO ANP Yeiie Tieieman Schiphol Deiano R. illustratie anp BLOEMENDAAL LONDEN Het strand van Bioemendaai aan Zee iigt voi met honderden zee sterren. Veei strandwandeiaars verwonderen zich over de aange- spoeide dieren. Waar komen ze in deze grote aantaiien vandaan? Aangespoeide zeesterren dro gen snei uit. foto getty - Tim Van Rodijnen De Britse premier Boris Johnson iigt opnieuw zwaar onder vuur na nieuwe berichten dat de regering een feest zou hebben gehouden terwiji het iand in de eerste, zware iockdown zat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13