EP-voorzitter David Sassoli bleef in Italië vooral de nieuwslezer 11 Russische leider zet met eisen druk op internationale verhoudingen De Russische president Vladimir Poetin wil niet dat Finland en Zweden lid worden van de Navo. De eis is bij die landen verkeerd gevallen: 'Dat maken we zelf wel uit.' De kwestie over een eventueel Navo-lidmaatschap van de twee Scandinavische landen speelt zich af in de schaduw van de huidige Oekraïne-crisis. Rusland zet met zijn troepenmacht aan de grens met die voormalige Sovjetrepu bliek (inmiddels zo'n 100.000 sol daten) een enorme druk op de in ternationale verhoudingen. We moeten wel, aldus de Russische president Vladimir Poetin, want 'we willen niet dat onze veiligheid bedreigd wordt.' Hierover wordt deze week ge sproken door de Russen, de Navo, de Amerikanen en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). Poetin wil zijn troepen best terughalen, maar daar moet iets tegenover staan: geen raketten in Europa die Rusland kunnen bereiken, geen troepen of wapens in voormalige Sovjetrepu blieken (zoals Oekraïne en Geor gië) en geen nieuwe Navo-le- den. ,,Die laatste eis gaat eigenlijk vooral over Oekraïne, Georgië en Moldavië'', zegt Dick Zandee van Instituut Clingendael. Hij is des kundige op het gebied van interna tionale veiligheid. ,,Maar Moskou noemde ook met name Zweden en Finland.'' Neutraal De twee landen hebben al sinds de Tweede Wereldoorlog een bijzon dere relatie met de Sovjet-Unie, en later met Rusland. Zandee: ,,Zwe- den was neutraal en is als een van de weinige Europese landen die po sitie tijdens de Koude Oorlog blij - ven koesteren. En Finland heeft vanwege de Winteroorlog weer een iets andere geschiedenis.'' Die Fins-Russische oorlog duurde iets meer dan drie maanden, van eind 1939 tot begin 1940. Tot ieders ver rassing wisten de Finnen het mach tige Rode Leger niet alleen te weer staan, maar zelfs zware verliezen toe te brengen. De gevechten eindigden in een staakt-het-vuren op 13 maart 1940. ,,De relatie tussen Helsinki en Mos kou is er sindsdien altijd eentje ge weest van zoveel mogelijk samen werken en tegelijkertijd de natio nale verdediging op orde hebben. Helsinki hoorde daardoor lange tijd niet bij het Oosten, maar ook niet bij het Westen.'' Partnerschap Finland en Zweden zijn beide lid van de Europese Unie, maar niet van de Navo. Al betekent dat laatste in de praktijk dat ze wel zoveel mo gelijk samen optrekken. Ze zijn een trouw en prominent lid van het Daadwerkelijk toetreden tot de Navo-rangen is nog steeds een stap te ver Partnerschap voor Vrede, een club van solidaire niet-Navo-leden. „Daadwerkelijk toetreden tot de Navo-rangen is echter nog steeds een stap te ver'', zegt Zandee. ,,Dat wil de bevolking ook helemaal niet, de neutraliteit bevalt ze goed. Uit peilingen blijkt dat een derde van de Zweden een lidmaatschap niet ziet zitten, met nog eens een derde dat het niet weet. In Finland is dat de helft en een kwart.'' Kustbatterijen Toch blijven beide landen de grote buurman uit het oosten scherp in de gaten houden. Finland heeft een grens van 1600 kilometer met de Russen, en die wordt goed bewaakt. Ook zijn er af en toe incidenten in de Oostzee, als een Russisch schip de territoriale wateren weer eens schendt. ,,Finland heeft niet voor niets nog steeds kustbatterijen langs de Oostzee. Ook is er nog al tijd een soort Koude Oorlogsleger Finland heeft niet voor niets nog steeds kustbatterijen langs de Oostzee met snel mobilisabele eenheden van zo'n 900.000 reservisten.'' En Zweden heeft sinds de Russi sche annexatie van de Krim in 2014 het leger een flinke oppepper gege ven. In 2020 ging het parlement nog akkoord met 40 procent stijging van defensie-uitgaven. Ook is het aantal soldaten opgeschroefd van 60.000 naar 90.000. Zowel Zweden als Finland heb ben inmiddels fel gereageerd op het door Moskou gewenste verbod op het Navo-lidmaatschap. Hun bood schap: we maken zelf uit waar we wel en niet lid van worden. Zandee heeft zich verbaasd over de eis van de Russen: ,,Dat was onnodig pro vocatief.'' Er is een goed, aardig en bedeesd mens heengegaan, schrijft de Cor- riere della Sera over David Sassoli, de voorzitter van het Europees Parlement die maandagnacht op 65-jarige leeftijd overleed. Een intelligent en gepassioneerd man, roemt de krant hem. Maar David Sassoli was voor zijn uitverkiezing in het Europees Parlement in 2009 vooral geliefd als journalist. Tien jaar lang was Sassoli één van de vertrouwde gezichten van TGi, het belangrijkste journaal van de Itali aanse publieke televisie. Begin jaren 80 begint de in Flo rence geboren Sassoli als jongste bediende bij de Romeinse krant Il Tempo. Vanaf 1985 werkt hij zeven jaar voor een andere krant in Rome Il Giorno, waar hij zich vooral bezighoudt met lokale en landelijke politiek. In 1992 verhuist hij naar de RAI. Voor het derde kanaal van de pu blieke omroep wordt hij algemeen verslaggever. In die tijd betekent dat vooral reportages over het grote corruptieschandaal Operatie Schone Handen en de aanslagen op antimaffiarechters Giovanni Falcone en Paolo Borsellino. Hal- verwege de jaren 90 is hij voor het eerst te zien in TGi, in de crime rubriek in het journaal. In 1999 wordt hij presentator van de twee belangrijkste nieuwsbulletins van de dag; het nieuws van 13.30 uur en het avondjournaal van 20.00 uur. Met zijn look a la Robert Red- ford vertelde hij de Italianen wat er die dag was gebeurd. Veel tele visiekijkers waren dan ook ge schokt toen hij in 2009 de politiek in ging, maar hij kreeg wel een enorm aantal voorkeursstemmen. Met ruim 400.000 stemmen wordt Sassoli Europarlementariër. In 2012 doet hij nog gooi naar het burgemeesterschap van Rome, maar hij wordt slechts tweede bij de voorverkiezingen van zijn eigen partij, de centrumlinkse PD. In 2019 wordt Sassoli gekozen als voorzitter van het Europees Parlement, zijn mandaat loopt deze maand af. Hij had al aange kondigd geen nieuwe termijn te ambiëren. ,,Ik wil de coalitie van Von der Leyen niet in de weg zit ten'', gaf hij als reden op. Waarschijnlijk was de 65-jarige Italiaan al te verzwakt door zijn ziekte om nog door te kunnen gaan. Tweede kerstdag werd hij voor de tweede keer in korte tijd opgenomen in het ziekenhuis, waar hij maandagnacht overleed. - Angelo Van Schaik GO WOENSDAG 12 JANUARI 2022 Zweden en Finland woest na 'Navo-verbod' Poetin Russische kernonderzeeërs doken in het verleden geregeld op langs de Zweedse kust. foto getty images Mark van Assen Rotterdam/Helsinki - Dick Zandee, Instituut Clingendael - Dick Zandee Europa rouwt om de dood van de voorzitter van het Europees Parlement, maar David Sassoli was in Italië zelf vooral bekend als journalist. In het Europees Parlement kan een condoleanceregister worden ondertekend. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11