8 Hoe zwaar kan het leven zijn als je de kerk verlaat? Ontiegelijk zwaar, ondervond Marieke. Ze overleefde een burn-out en zware depressie maar net. ,,Ik heb heel, heel diep gezeten." TRAUMA KERKVERLATER p het diepte punt was het enige wat Ma- rieke(*) nog scheidde van de dood, het vin den van een manier om een einde aan het leven te maken. Die manier vond ze niet, maar de brieven waarin ze afscheid nam van haar naasten lagen al klaar. Jaren later zit ze hier, in de lobby van een snelweghotel, een slanke, gezonde vrouw halverwege de 30. Ja, bevestigt ze voorzichtig, ze is best gelukkig. Maar ach, wat was de strijd lang, en moeilijk. Want afscheid nemen van de kerk, dat gaat niet vanzelf. Zeker niet als je onderdeel bent van de Gereformeerde Gemeenten in Ne derland, een van de 'zwaarste' ge loofsgemeenschappen van ons land. Marieke groeide op zonder krant, zonder televisie, zonder zwemles, zonder feestjes, zonder uitgaan, zonder sport en spel, zon der eigen kledingkeuze. Zonder heel veel dingen die voor andere kinderen heel normaal zijn, kortom. Ze werd wel grootgebracht met elke zondag twee lange kerkdien sten vol hel en verdoemenis, met catechisatieavonden, met ver plichte rok en lange haren, met strenge onderwijzers op de refor matorische basisschool, en met een opvoeding van tucht, orde en con trole. ,,In de basis was het thuis goed", zegt Marieke, voor ze aan haar verhaal begint. ,,Ik ben niet geslagen of misbruikt. Ik was als kind ook niet per se alleen maar ongelukkig." Het verhaal is genuanceerder. ,,Ik voelde me vaak verdrietig, een zaam, en anders dan de rest. 's Avonds huilde ik mezelf vaak in slaap. Maar als je als kind in zo'n gemeenschap leeft, kun je je niet spiegelen aan de wereld daarbui ten. Want die ken je niet. En ont dekken wie je zelf bent, dat gaat bijna niet. Alle keuzes worden voor je gemaakt. Over emoties praten, dat gebeurde niet. Die bestonden niet in mijn jeugd. Hard huilen, of juist lachen, dat deed je niet. Je moest gewoon normaal zijn, wat dat dan ook mocht betekenen. En er was zo veel controle, vooral van mijn moeder. Ik had het gevoel dat ik opgesloten zat in een soort blik, waar ik niet uit kon komen. Als ik 's ochtends beneden kwam, keek ik naar de oogopslag van mijn moe der. Daar paste ik mijn gedrag op aan. Dat is heel ongezond voor een kind." Ik had het gevoel dat ik zat opgesloten in een soort blik, waar ik niet uit kon komen Het is moeilijk voor te stellen hoe anders het is om op te groeien in zo'n orthodoxe, gesloten gemeen schap. Marieke geeft een paar voor beelden. Wind van voren ,,Als het 's nachts onweerde, wer den we uit bed gehaald en moesten we beneden in de woonkamer gaan zitten. Want dan sprak God, zeiden mijn vader en moeder. Ik had er gens gelezen dat het met koude en warme lucht te maken had. Toen ik dat zei, kreeg ik de wind van voren. Vragen stellen, dat deed je niet." ,,We reden wel eens langs een discotheek bij ons in de buurt. 'Wat is dat?', vroeg ik. Daar deden mijn ouders dan heel geheimzinnig over, maar het was in elk geval heel slecht wat er gebeurde. Ik had geen idee. Ik ben er nooit binnen ge weest." ,,Op de basisschool hield de le raar ooit een preek over de dag van het laatste oordeel. Het was ontzet tend angstaanjagend. Ik weet nog dat ik doodsbang was toen ik naar huis fietste. Ik heb er tot twee jaar geleden nog nachtmerries over ge had." Vriendjes die Marieke mee naar huis nam waren niet goed genoeg, zelfs als jongvolwassene moest ze nog om half elf 's avonds thuis zijn. Waarom toch dat ijzeren regime? ,,Ik denk dat vooral mijn moeder heeft aangevoeld dat ik niet paste in het leven dat ze voor mij voor ogen hadden. Dat ik zou worden zoals ik nu ben. Dat heeft ze koste wat kost willen voorkomen." Rond haar 22ste begon de breuk te ontstaan. Een stage in een an dere provincie, ver weg van huis, zorgde voor een heel voorzichtig ontluikend gevoel van vrijheid. Het begon met een avond waarop ze dacht: 'Ik kan nu doen wat ik wil.' Daarna het kopen van een nieuwe trui - zelf uitgekozen. Maar met elk extra brokje zelfstandigheid dat Marieke zich toe-eigende, groeide het verzet bij het thuisfront. ,,Als ik thuiskwam, was het alleen maar ruzie, de ene donderpreek na de andere." Een niet-gelovig vriendje, met wie ze later uiteindelijk ook trouwde, maakte het conflict onop losbaar. ,,Van de ene dag op de an- DINSDAG 11 JANUARI 2022 GO 'Jij belandt op de onderste plek in de hel, zei mijn moeder tegen mij' Chris van Mersbergen Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8