Stormloop op subsidie, Groningers staan uren in de rij X 7 V t Wolvenprobleem in andere landen nog veel groter ROOFDIER Het heeft geen zin om wolven af te schieten om te voorkomen dat ze schapen doodbijten. In plaats daarvan moeten schapen beter tegen de wolf worden beschermd, stelt Glenn Lelieveld, coördinator van het Wolvenmeldpunt. M edereen die kippen heeft, I vindt het heel normaal I om ze 's nachts in een ren I achter gaas te bescher- I men tegen vossen en steenmarters. Zo zouden ook schapenhouders hun dieren tegen de wolf moeten beschermen. Dat kan met hekken, schrikdraad of honden. Op die manier leer je wolven dat het geen zin heeft om achter schapen aan te gaan'', zegt de ecoloog die werkzaam is bij de Zoogdiervereniging. Wolven moeten afgeschoten mogen worden als ze ergens te veel schade aanrichten, staat in een resolutie die wordt besproken in het Europees Parlement. De wolf is nu in heel Europa be schermd. In Europa leven inmid dels meer dan 20.000 wolven, die in toenemende mate schade en overlast veroorzaken. Volgens SGP-Europarlementariër Bert-Jan Ruissen begint het in Nederland 'uit de hand te lopen'. Zo wijst hij op een incident in oktober waarbij op de heide tussen Nunspeet en Elspeet een kudde met herder op klaarlichte dag door een wolf werd aangevallen. In Nederland leven nu naar schatting vijftien tot twintig wol ven. De meeste in een roedel op de Veluwe, waar al drie jaar jongen zijn geboren. In Drenthe lijkt sinds kort een wolvenkoppel neergestre ken. Ook in Zuidoost-Brabant woont een wolf, en daarnaast dui ken er regelmatig rondzwervende jongen op die op zoek zijn naar een eigen leefgebied. Zelfs in bad plaats Renesse werd in december een wolf gespot. In november doodden wolven in Nederland 79 schapen en een kalf. Sinds de wolf in 2015 zijn her intrede deed in Nederland, zijn ruim duizend gedode schapen ge- Als je er één doodschiet, heb je in no time te maken met de volgende meld, plus enkele geiten, kalveren en alpaca's. Die incidenten zijn voor de eigenaren van de dieren natuurlijk heel vervelend, beaamt Hugh Jansman, dierecoloog bij Wageningen Environmental Rese arch. ,,Maar in het grote plaatje valt de schade die wolven veroorzaken in Nederland erg mee. Zo worden alleen al op de Veluwe jaarlijks 18.000 herten, wilde zwijnen en reeën afgeschoten. Er is dus ge noeg plek voor wolven.'' Jansman, die al jarenlang onder zoek doet naar wolven in Neder land, wijst erop dat eigenaren van doodgebeten dieren hun schade vergoed krijgen door de overheid. In 2020 ging het om 73.878 euro. Dat is slechts 0,2 procent van de ruim 31 miljoen euro schade die door wilde dieren is veroorzaakt. Veruit de meeste 'faunaschade' wordt veroorzaakt door ganzen. Nu roept een uiteengereten schaap natuurlijk meer emotie op dan een kaalgevreten weiland. Maar in dat licht wijst Jansman erop dat jaar lijks naar schatting 5000 tot 14.000 schapen worden doodgebeten door honden en vossen. ,,Daar ha len mensen hun schouders over op. Als de dader een wolf is, bellen ze de krant.'' Het afschieten van een wolf die in een bepaald gebied schapen doodt, lost het probleem niet op, zegt ook Jansman. ,,Wolven leggen zulke grote afstanden af. Als je er één doodschiet, heb je in no-time te maken met de volgende. Tenzij je ze allemaal bij de grens afschiet. Maar die tijd ligt achter ons. De wolf is beschermd. We hebben er mee te leren leven.'' Omheiningen Politici kunnen zich beter bezig houden 'met de vraag hoe we de schade van wolven richting nul kunnen brengen', stelt Lelieveld. ,,Voor preventie, zoals het bouwen van omheiningen, zijn subsidies beschikbaar, maar die worden nauwelijks benut. De overheid zou daarover actiever moeten commu niceren. Train schapenhouders hoe ze met de wolf moeten om gaan.'' Sinds gisterochtend 09.00 uur konden tienduizenden huishou dens in het aardbevingsgebied een aanvraag indienen voor een subsi die van 10.000 euro voor woning verbetering. De rij die om 09.00 uur voor het gemeentehuis in Hoogezand stond was zo'n 100 tot 150 meter lang, schat woordvoerder Joost Koedam. ,,Wel met enige afstand vanwege het coronavirus." Om het wachten voor de enkele honder den aanvragers iets dragelijker te maken bood de gemeente Mid- den-Groningen hen een kopje kof fie aan. ,,We hadden al voorzien dat het druk zou gaan worden en daar is dan ook rekening mee ge houden.'' Zo had de gemeente beveiliging ingehuurd om alles in goede ba nen te leiden. De rij was rond het middaguur weg. In Het Hogeland stonden giste ren meer dan driehonderd men sen in de rij bij de inleverlocatie op het gemeentehuis in Winsum. De digitale aanvraag zou ook om 09.00 uur starten. Op dat moment waren er online 50.000 wachten den voor een aanmelding, aldus het SNN. De gang van zaken leidde tot bittere kritiek op sociale media op het kabinet. ,,Schandalig dat dit nodig is. Inwoners van het aardbe- vingsgebied zouden gewoon recht moeten hebben op de subsidie zonder daarvoor in de rij te moe ten staan. Met name ouderen staan nu uren in de kou'', aldus een van de reacties. Dit was de tweede en laatste mogelijkheid om deze subsidie aan te vragen. Er komt volgens het kabinet geen extra geld beschik baar. GO DINSDAG 11 JANUARI 2022 'Gans, hond en vos veel schadelijker dan een wolf' Annemieke van Dongen Wageningen - Hugh Jansman dierecoloog In Europa leven nu naar schat ting 20.000 wolven. De overlast die het dier veroorzaakt staat in Brussel op de agenda. FOTO GETTY IMAGES ,,Hun kuddes worden aange vallen waar ze bij staan. Sterker: de wolven zoeken ze thuis op", aldus de Itali aanse Lega-Europarlemen- tariër Mara Bizzotto. ,,Ik heb al honderden foto's van uit eengereten dieren naar de Commissie gestuurd." Bert- Jan Ruissen (SGP) dacht gis termiddag in de landbouw- commissie van het Europese Parlement indruk te maken met tachtig dode schapen in één maand in Nederland, maar nogal wat collega's overtroefden hem met ge mak: meer dan 11.000 dode schapen in Spanje, meer dan 12.000 in Frankrijk, allebei in een jaar. Brussel praat in maart verder over een resolu tie om de beschermde status van de wolf in bepaalde situa ties te verminderen. WONINGSCHADE Er stonden gisteren lange rijen voor de verschillende gemeen tehuizen in de provincie Gronin gen. De opening van de nieuwe subsidieronde voor woningver betering na aardbevingsschade zorgde voor grote drukte. - Max van der Heijden G De lange rij in Hoogezand voor de subsi dieregeling voor woning verbetering in het aardbe- vingsgebied in Groningen. FOTO ADRIAAN HOOGENDOORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7