Burgemeester Van Merrienboer is voortaan écht een Terneuzenaar Terneuzen spant kroon met knalschade Heel Zeeuws-Vlaanderen 6 Schuldhulpmaatje Hulst heeft het werkgebied uitgebreid. Met de nieuwe stichting Samen voor Zeeuws- Vlaanderen worden voortaan mensen met schulden of financiële problemen in heel Zeeuws-Vlaanderen geholpen. Schuldhulpmaatjes zijn gecertifi ceerde vrijwilligers die mensen met financiële problemen helpen. De naam is bewust gekozen, de vrijwilliger is niet alleen iemand die helpt met de administratie en rekeningen die zijn blijven liggen. Het is ook een maatje, iemand die een luisterend oor biedt. ,,De ma tjes staan naast de hulpvrager, zo lang het nodig is", zegt Alex Egger- mont van Schuldhulpmaatje Hulst. ,,Of dat nou voor twee of 24 maan den is maakt niet uit en de hulpvra ger moet ook zelf aan de slag." Hard nodig Schuldhulpmaatje Hulst ging van start in 2019. De vrijwilligers ofte wel maatjes stonden in het eerste jaar al vijftig mensen bij. ,,Vorig jaar is ons vanuit de landelijke vereni ging gevraagd ofwe wilden uitbrei den naar heel Zeeuws-Vlaande- ren." Dat is hard nodig, signaleert Eggermont. ,,De cijfers zijn kei hard." Eén op vijf mensen in de ge meente Hulst heeft een betaalach- terstand of schulden, zegt Egger- mont. Hij weet dat de landelijke verwachting nog hoger wordt. Mede door de coronacrisis zou dat twee op vijf worden. De Stichting Schuldhulpverle ning Hulst (Schuldhulpmaatje Hulst) is sinds november 2021 om gezet naar de stichting Samen voor Zeeuws-Vlaanderen. Er zij n nu drie afdelingen, in Hulst, Sluis en Ter- neuzen. Inmiddels hebben zich al tien vrijwilligers gemeld, verdeeld over de drie gemeenten. De op startfase van de nieuwe stichting wordt, voor alle locaties, nog vanuit Hulst begeleid. ,,Alle maatjes krij gen eerst een training en zijn daarna gecertificeerd om mensen bij te staan." Ze krijgen ook jaarlijks bijscholing om het certificaat te be houden. Voor Terneuzen en Sluis wordt nog gezocht naar een coördi nator. Actief hulp bieden In Hulst wordt er nu ook samenge werkt met de gemeente en stich ting Hulst voor Elkaar, vanwege de vroegsignalering van betalingsach terstanden. Gemeenten hebben dat sinds januari 2021 als wettelijke taak. Zorgverzekeraars, verhuur ders en energie- en drinkwaterbe drijven zijn verplicht om betalings achterstanden van klanten te mel den bij de gemeente. De gemeente is vervolgens verplicht om actief hulp te bieden. Hulst heeft dat on langs opgenomen in een plan, waar Schuldhulpmaatje Hulst bij be trokken wordt. Privacy voor hulpvragers Omdat Schuldhulpmaatj e in kleine kernen werkzaam is, kent het be stuur de namen van de hulpvragers niet. Alleen de coördinator en het maatje zijn daarvan op de hoogte. Via uitdeschulden.nu kun nen hulpvragers in contact komen met de contactpersoon voor hun gemeente. Erik van Merrienboer is geen Eindhovenaar meer. De burgemeester van Terneuzen schreef zich gisteren in de gemeente in, en werd daarmee een Terneuzenaar. ,,Ik ben er heel blij mee dat ik nu ook officieel Terneuzenaar ben. Philippine is mogelijk nu teleur gesteld", zegt Van Merrienboer, die daarmee refereert aan zijn voorganger Jan Lonink, die zich als burgemeester in Philippine vestigde. Van Merrienboer blijft ruim binnen de termijn van een jaar die een nieuwe burgemeester normaliter krijgt om zich vesti gen in de gemeente. ,,Ik heb me wel begeven op de woningmarkt, maar ook ik heb moeten conclu deren dat wat in de rest van het land speelt, ook in Terneuzen aan de orde is." Centrum Het adres van de burgemeester wordt niet bekendgemaakt. ,,Laat ik zeggen dat het de kern Terneu zen is geworden'', wil Van Mer- rienboer er wel over kwijt. ,,Een appartement in het centrum van de kom Terneuzen. Ik woon daar al eigenlijk sinds ik hier burge meester ben, en heb nu besloten dat ik me hier wilde inschrijven. Ik hoop alleen dat ik nog op tijd ben om in Terneuzen mijn stem te kunnen uitbrengen voor de ge meenteraadsverkiezingen op 16 maart." Erik van Merrienboer is sinds 7 mei vorig jaar burgemeester van Terneuzen. Hij woonde toen in Eindhoven. ,,Ik heb volwassen, studerende zonen die nog bij mijn vrouw thuis wonen. We houden het familiehuis in Eind hoven daarom aan, en ik rijd de komende tijd op en neer. Mijn vrouw en ik gaan latten dus. Net als burgemeester Gerard Rabe- link van Schouwen-Duiveland deed. Die hield dat toch elf jaar vol, dus ik weet dat het mogelijk is." De drie gemeenten hebben op een rijtje gezet hoeveel de vuurwerk- schade bedraagt. In Terneuzen is die 17.995 euro. Dat bedrag is inclu sief de vervanging van opgeblazen voorwerpen. Volgens een woord voerder waren vooral afvalbakken en verkeersborden doelwit. Verder is er voor bijna vierduizend euro schade aan abri's toegebracht. Die worden gerepareerd door de eige naren van de abri's. Terneuzen spant de kroon, met afstand. In de gemeente Hulst ging ook heel wat vuurwerk de lucht in, maar daar was een stuk minder 'letsel' dan in de buurgemeente. Uit cijfers blijkt dat veertien vuilnisbakken, twee verkeersborden, een abri en een bank zijn vernield. Dat grapje kost de gemeente 9755 euro. Voorbeeldig De gemeente Sluis heeft zich voor beeldig gedragen rond de jaarwis seling. Een woordvoerder geeft aan dat de schade slechts 500 euro is. In West-Zeeuws-Vlaanderen gaat het om één ontplofte vuilnisbak. Vol- gens Sluis kunnen er de komende tijd wel nog meldingen binnenko men. Hoger bedrag Terneuzen en Hulst noteren een hoger schadebedrag dan rond de vorige jaarwisseling, toen voor het eerst een vuurwerkverbod van kracht was. In Terneuzen was de schade toen 14.805 euro, bijna twintig procent minder dan nu. In Hulst was de schadepost 8500 euro, twaalf procent minder. De afname in Sluis is dit jaar spectaculair. Van 13.000 euro in 2020/2021 naar 500 euro nu is een daling van 96 pro cent. Schuldhulp Hulst breidt gebied uit Sophie Stockman Hulst TERNEUZEN - Guido van der Heijden DINSDAG 11 JANUARI 2022 VL Burgemeester Erik van Merrienboer schrijft zich in zijn eigen stadhuis in als inwoner van de ge meente Terneuzen. foto gemeente terneuzen TERNEUZEN Ondanks het vuurwerkverbod, is er voor, tijdens en na de jaarwis seling volop geknald in Zeeuws-Vlaanderen. Dat heeft heel wat kapotte vuilnisbakken, verkeersborden en abri's opge leverd. De gemeente Terneuzen spant naar traditie de kroon. - Bob Maes Een kapotte abri in de Hulster Dullaertwijk. De totale schade in Hulst kwam op ruim 9700 euro uit. foto sophie stockman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 53