Kapelse rage niet ten einde: 'Iedereen krijgt boek vol' 7 c Corrie en Martin uit Wolphaartsdijk krabbelen op na zwaar ongeluk In januari stapten ze in het huwelijksbootje. In december lagen ze zwaargewond in de sloot. Het was een jaar van uitersten voor Corrie en Martin Rijk. 'Natuurlijk!' Corrie Rijk (59) toont zich strijdbaar als de vraag wordt gesteld of zij en echtgenoot Martin (53) ooit hun Boerderijwinkel Landlust in Wolphaartsdijk weer gaan runnen. ,,Dat is onze passie. We gaan daar alles aan doen.'' Hoe anders waren de gedachten toen ze op 3 december in een sloot langs de A58 bij Middelburg vocht voor haar leven. ,,Onze bus hing boven me. Ik dacht: als die naar be neden valt, ben ik morsdood.'' Martin en Corrie reden die be wuste avond op de A58 bij Middel burg, ter hoogte van de golfbaan. Ze waren nog bestellingen aan het bezorgen. Plots was er een enorme klap. De bestelbus waarin het echtpaar reed, werd van achter aangereden door een automobilist die, zo bleek later, te diep in het glaasje had gekeken. ,,Je weet op zo'n moment gewoon niet wat je overkomt'', vertelt Corrie ruim een maand later. ,,Van het ene op het andere moment lig je ontred derd in de sloot.'' Angstige minuten volgden. Cor- rie kon zichzelf niet bevrijden uit de diepe sloot met het steile talud. ,,Ik heb moeten vechten om mijn hoofd boven water te houden'', herinnert ze zich. ,,Ik prijs me ge lukkig dat ik mijn Crocs aanhad. Als de laarzen, die ik vaak draag, waren volgelopen met water, was ik kopje onder gegaan. Toen we die middag weggereden, dacht ik nog: 'Je lijkt Ma Flodder wel, op die dingen'. Maar wat ben ik blij dat ik ze heb aangehouden. Vorige week waren we op de plek van het onge luk. En wat denk je? Die Crocs la gen nog in de sloot. Ik heb ze mee genomen. Het zijn voor mij een soort heilige schoenen.'' Terwijl Corrie in de sloot vocht om letterlijk het hoofd boven wa ter te houden, hoorde ze Martin niet. Hij was buiten bewustzijn en is later door de brandweer uit de bus gehaald. ,,Wat heb ik om hem geschreeuwd'', vertelt Corrie. ,,De hulpdiensten waren er na veertien minuten, maar het leek een eeu wigheid.'' Corrie kwam met ge broken ruggenwervels en rib ben in het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam te liggen. ,Ze moest toestemming geven voor de operatie, omdat die een dwarslae sie kon veroorzaken. ,,Ik heb ge huild van geluk toen ik de vol gende dag mijn benen voelde!'' Martin had kneuzingen in heel zijn lijf en met name zijn rechter hand was zwaar gehavend. Daarin scheurden onder meer pezen af. Ik kan nog steeds angstig worden als ik een sloot zie, niet zo handig als je buitenaf woont Beetje bij beetje krabbelen de echtelieden op, maar de lichame- lijke en emotionele schade is groot. ,,Ik kan nog steeds angstig worden als ik een sloot zie'', zegt Corrie. ,,Dat is niet zo handig als je in het buitengebied woont.'' De boerderijwinkel is nu al ruim een maand gesloten. ,,Dat vind ik met name erg voor onze doelgroep die minder te besteden heeft'', zegt Corrie. Ze doelt onder meer op een project waarbij inwoners van Goes-West voor een prikkie een gezonde maaltijd kunnen kopen en afhalen in het wijkgebouw. Maar ook dat waarbij klanten van de boerderijwinkel twee euro kunnen doneren, waarvoor Martin en Corrie een minder bedeeld ie mand een tas vol groenten aanbie- den. ,,Het ligt allemaal stil!'', zegt Corrie. Wie zelf naar de boerderij winkel kan komen, mag overigens nog wel groenten komen ophalen. ,,Maar veel mensen uit die doel groep hebben geen auto.'' Nooit meer de oude Ondanks alles blijft Corrie opval lend goedgemutst. ,,Hé, ik leef nog! Daar mag ik heel gelukkig mee zijn. Dit ongeluk heeft me er van doordrongen dat je van elke dag moet genieten. Het kan zo maar voorbij zijn. Ik zal nooit meer helemaal de oude worden, maar we gaan ervoor om de boerderij winkel met alle mooie projecten ooit weer op te starten.'' Hij heeft heel wat losgemaakt met zijn plaatjesboek over de gemeente Kapelle. René van Boven (van de plaatselijke Jumbo) liet een boek huis aan huis bezorgen in heel de gemeente. Mensen konden het vol sparen met historische plaatjes die ze bij de boodschappen in zijn win kel kregen. Kregen, inderdaad! Want de actie is inmiddels voorbij. En nu zitten een heleboel Kapelle- naren met een incompleet boek. Maar daar heeft Van Boven een op lossing voor gevonden. ,,Mensen die dubbele plaatjes hebben kunnen die inleveren in de winkel", legt Van Boven zijn plan uit. ,,Die gaan wij dan uitsorteren op nummer. Tegelijkertijd krijgt ie dereen een week lang de tijd om de plaatjes die ze nog nodig hebben door te geven. Dat kan via een for mulier bij ons in de winkel." Dan wacht Van Boven de taak om uit te zoeken wie er nog precies welke plaatjes wil hebben. ,,Zodra dat allemaal is geïnventariseerd ga ik die uitzoeken uit de dubbele pla tjes die zijn ingeleverd." Vervolgens worden alle 'bestelde' plaatjes ge sorteerd. ,,Die leggen we klaar in een envelopje met de betreffende naam erop. Dat kunnen ze dan ko men afhalen." Niet genoeg plaatjes Uiteraard bestaat er een kans dat er niet genoeg plaatjes zijn. Want lang niet iedereen zal zijn dubbele inle veren. En sommigen sparen hele maal niet mee en hebben ze mis schien allang weggegooid. Allemaal geen reden tot paniek, zegt de su permarktexploitant: ,,Stel dat er nog plaatjes bijgedrukt moeten worden dan laat ik ze bijdrukken. Zo komt iedereen toch aan een vol boek." Nee dit had ik zeker niet verwacht. Het is echt niet normaal Zo heeft Van Boven een hele klus aan wat je gerust een knalsucces mag noemen. Maar hij staat er ge lukkig niet alleen voor. ,,Er zijn vrij willigers, uit de klantenkring, die mee willen helpen sorteren. Ik heb echt van alle kanten hulp aangebo den gekregen. Dat is super! Ook daaruit blijkt dat we hier een hechte gemeenschap hebben." Het liefst had Van Boven een ruil beurs georganiseerd. „Vanwege co rona kunnen we dat helaas niet doen. Anders hadden we dat zeker gedaan. Maar dat zit er niet in, tenzij er op 14 januari iets verrassends uit de persconferentie komt. Maar dat verwacht ik niet, dus daarom wil ik het maar voor zijn. Dus lossen we het zo maar op." Dat zijn boeken met historische plaatjes van Biezelinge, Eversdijk, Kapelle, Schore en Wemeldinge zo'n hit zouden worden had Van Boven ook niet voorzien. ,,Nee, het is echt niet normaal." BE DINSDAG 11 JANUARI 2022 'Die Crocs redden mijn leven' Rob Paardekam Wolphaartsdijk - Corrie Rijk KAPELLE Het plaatjesvirus waart nog rond in Kapelle. De spaaractie van historische plaatjes is weliswaar voorbij, maar nog lang niet ie dereen heeft zijn boek vol. Geen nood, zegt de eigenaar van de Jumbo. ,,Iedereen krijgt zijn boek vol!" - René van Boven, Jumbo Kapelle - Willem Adriaansens Corrie en Martin Rijk in betere tijden, toen ze in 2020 bloemkolen met een geel kleurtje weggaven. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52