Verkiezingen Tholen Vlissingen wil muurschildering op te slopen pand van Aldi op andere plek laten herrijzen Goes-West mist verwijderde brievenbus: 'Ouderen moeten nu een heel eind lopen' Goes stopt met adviesraden en zet vol in op burgerpanel 6 Vertrouwde namen en wethouders die door willen; zo zijn de Thoolse lijsten voor de gemeenteraadsverkiezingen te omschrijven. Vrouwen op hoge plekken zijn er amper. Alleen VVD'er en nieuwkomer Hilde Wielaard-Moerland heeft op voorhand een goede kans om in de raad terecht te komen. Bij andere vrouwen is dat alleen het geval bij zetelwinst van hun partij óf als ze met voorkeursstemmen gekozen worden. Ten opzichte van vier jaar gele den is wat dat betreft weinig veran derd. Toen was Petrina Geluk (CDA) de enige vrouw die in de ge- C Meeste vrouwen komen alleen met voorkeurstemmen of bij zetelwinst van hun partij in de raad meenteraad terechtkwam, al kwam daar vorig jaar Nancy Raas-Topho- ven bij. Zij verving de zieke Jacques Dekkers bij PvdA/GroenLinks, maar deze neemt zijn zetel na de verkiezingen weer in. Raas-Topho- ven staat als vierde op de lijst, die wederom wordt aangevoerd door Jan Heshof. De Stallandse Petrina Geluk doet vanwege haar nieuwe baan een stapje terug op de lijst. Alleen als het CDA een zetel winst boekt, neemt ze opnieuw zitting in de raad. Michael Schoonen is lijsttrek ker bij de Christendemocraten, Joost Wijnekus staat op plaats twee. De grootste partij, de SGP, neemt na de verkiezingen afscheid van Henk Geluk en Cees Verloop. Geluk is al 29 jaar lokaal politicus; eerst in de voormalige gemeente Sint Phi- lipsland en sinds de samenvoeging in Tholen. Andries de Meijer en Leendert Bijnagte debuteren in de raad namens de SGP, die in Peter Hoek zijn wethouderskandidaat ziet. Heel verrassend is dat niet: Hoek is al aan zijn derde termijn als wethouder bezig en plakt daar graag een vierde aan vast. Bij de ChristenUnie is Jaap Hage opnieuw lijsttrekker. Hij wordt ge volgd door wethouderskandidaat Corniel van Leeuwen. Marcel Ver- cammen en Koos de Feijter staan op plaatsen 3 en 4. Nieuw gezicht Wethouder Frank Hommel wil eveneens graag door en voert de lijst van de VVD aan. Anco Fase en Arjan Deurloo volgen op plaatsen 2 en 3. Hilde Wielaard-Moerland uit Sint-Annaland wordt een nieuw gezicht in de raad, tenzij er heel gekke dingen gebeuren. Ad Hom mel doet juist een stapje terug en Jack Vaders, die in de herfst de op geheven fractie van de PVV verliet, staat op plaats 6. Theo Korevaar staat boven aan de lijst van de SP. Mocht zijn partij ze telwinst behalen, dan mag Jolanda Schot haar opwachting in de raad gaan maken. De enige lokale partij, ABT, voert geen wijzigingen door in de top van de lijst. Lijsttrekker is Han van 't Hof. George de Leeuw staat op tweede plek. En ook hier geldt dat alleen zetelwinst of voorkeurs stemmen kunnen zorgen voor een extra vrouw in de raad: de Thoolse Ineke Schippers staat als derde op de lijst. Nu de sloophamer binnenkort aan de slag gaat, zodat er plaats komt voor een nieuwe Aldi, maken veel Vlissingers zich zorgen over het lot van de metershoge muurschildering aan de Spuikomweg. Het kunstwerk van Stefan Thelen staat op de te slopen supermarkt De mural blijkt inderdaad te zul len verdwijnen. Maar volgens Leon Riekwell, initiatiefnemer voor het kunstwerk in 2015, is het de bedoeling het op een andere plek weer te laten herrijzen. Waar dat zal gebeuren, is nu nog niet duidelijk. Er wordt nog onder zocht waar dat mogelijk is. De muurschildering is in 2015 gemaakt door Goesenaar Stefan Thelen ter ere van het 700-jarig jubileum van Vlissingen. Het kunstwerk is een collage van ele menten uit de geschiedenis van de stad. Riekwell: ,,Toen Aldi op de proppen kwam met plannen voor nieuwbouw, heeft de ge meente bij mij aangeklopt. Bij de gemeente vinden ze het ook een iconisch werk, een monument dat ze graag op een andere plek willen laten terugkomen. Daar over ben ik nu in gesprek met Ste fan Thelen, want de plek moet wel van dezelfde kwaliteit zijn." Op onder meer Facebook werd afgelopen weekend druk gespe culeerd over het lot van de mural. Veel Vlissingers willen niet dat het kunstwerk zomaar verdwijnt. Ook Riekwell heeft gemerkt dat er veel bijval is vanuit zijn stad. ,,Het werk wordt nog altijd veel gefotografeerd door mensen van hier, maar ook van ver daarbui ten. Het is mooi als we dat kun nen behouden. Daar wordt hard aan gewerkt." De sloop van de huidige Al- di-vestiging gaat naar verwach ting half februari van start. In de cember werd om die reden op de parkeerplaats aan de Spuikom nog een tent voor een noodwin- kel opgetuigd. De supermarkt hoopt met een eigen parkeerga rage en een aansprekend pand met veel glas meer te profiteren van de locatie aan de rand van de binnenstad. Wijkbewoner Patrick Maat plaatste een noodkreet op Facebook. ,,Het is een ramp voor onze oudere wijkbe woners, die niet meer bij de bus in de Evertsenstraat terechtkunnen'', schreef hij over het verdwijnen van de brievenbus van PostNL. Secreta ris Saskia Vermeulen van de wijk- vereniging bevestigt dat veel oude ren de brievenbus missen. ,,Die ge- luiden hoor ik wel, ja. Ze moeten nu helemaal naar de Gamma of de Jumbo lopen. Onze wijk is welis waar aan het verjongen, maar er wonen ook nog veel ouderen, en juist die sturen nog vaak brieven en kaarten per post.'' PostNL haalde vorige maand de brievenbus in de Evertsenstraat weg, nadat bij de Gamma een brie ven- en pakketautomaat was ge plaatst. Daar kunnen buurtbewo ners nu terecht. De Gamma ligt echter niet in Goes-West. Toch heeft PostNL geen plannen een brievenbus terug te plaatsen. ,,De postmarkt krimpt al jaren met zo'n 10 procent per jaar'', laat het bedrijf desgevraagd weten. ,,Daar passen we ons netwerk op aan. We verwij deren brievenbussen, of verplaat sen ze naar locaties waar meer mensen komen, zodat bussen vaker worden gebruikt.'' PostNL zegt toe gankelijkheid voor kwetsbare groe pen zeker belangrijk te vinden. Patrick Maat deed in zijn oproep de suggestie dat de gemeente haar best zou doen om PostNL te bewe gen de brievenbus terug te plaat sen. Een woordvoerster laat weten dat de gemeente hierin echter geen rol heeft. ,,Dat ligt echt bij PostNL.'' - Rob Paardekam Het experiment met een burgerpanel is zo goed bevallen in Goes, dat het college van B en W er structureel mee verder wil gaan. Daardoor verdwijnt een aantal adviesraden. Wat vorig jaar als experiment be gon, blijkt een enorm succes, ver telt wethouder André van der Reest. ,,Inmiddels hebben dik drieduizend inwoners meege werkt aan het burgerpanel. Dat is ruim 8 procent van de bevolking! Met het burgerpanel kun je dus veel meer mensen bereiken.'' En zulke burgerparticipatie is de bedoeling van het Goese col lege. ,,We noemen het Goes Praat Mee. Het burgerpanel werkt op basis van eigen initiatief en vrij willigheid", legt Van der Reest uit. ,,We hebben er geen mensen speciaal voor benaderd." De Algemene Adviesraad, de Sportraad en de Jongerenraad verdwijnen door het burgerpa nel. ,,Maar daarover is al met de verschillende raden gesproken." Voor het panel heeft het college jaarlijks 17.000 euro nodig. - Willem Adriaansens DINSDAG 11 JANUARI 2022 BE Mannen domineren kieslijsten De muurschildering van Stefan Thelen bestaat uit elementen uit de geschiedenis van Vlissingen. FOTO LEX DE MEESTER VLISSINGEN Michiel Bouwman Tholen - Wendy de Jong GOES Goes-West mist z'n brievenbus. Vooral oudere inwoners klagen dat ze nu een heel eind moeten lopen of fietsen om een brief te posten. De kans dat de verwij derde bus terugkomt, lijkt nihil. GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 51