u Adoptanten gezocht voor Vlissings graf van bevrijder c Eet- en knipcafé De Barbier verlangt naar einde lockdown 7 Het zal een van de kleinste kapsalons van Nederland zijn: de ruimte van krap 9 vierkante meter in Eet- en Knipcafé de Barbier in Ouwerkerk. Dé plek waar je je knip- of scheerbeurt kunt combineren met een lekker drankje of een goede maaltijd. Het is een gouden for mule, weet restauran teigenaar Martijn Boonman (45). Nu kapster (en bedenk ster) Cora Neele met het knippen is gestopt, zoekt hij een opvolger voor de kapsalon. Dit had voor Boonman het moment kunnen zijn om de kappersstoel eruit te gooien, maar de restauranthouder piekert er niet over. ,,Je hebt door zo'n combinatie een leuke interac tie tussen restaurant en kapsalon. En ik vind dat multifunctionele in zo'n klein dorp als Ouwerkerk ook belangrijk." Even overwoog hij zelfs om de stoel per dag te gaan verhuren. Maar het idee dat er hordes 'onbe kende huurders' door zijn zaak trekken, vond Boonman toch wat te ver gaan. Wel zijn er allerlei combinaties mogelijk, denkt de Ouwerkerker. Bijvoorbeeld een kapper of kapster die de ruimte deelt met een nagelstylist of schoonheidsspecialist. ,,Er kunnen zelfs nog wel twee stoelen naast elkaar staan." Hij verwacht dat er genoeg animo is voor zo'n ruimte. ,,Het is ideaal voor mensen die nu nog aan huis knippen, maar die wel wat anders willen. Je betaalt hier ook niet de hoofdprijs voor hè. En er zijn mogelijkheden genoeg." Jachtkamer Bas en Cora Neele waren hun tijd vooruit toen ze zeventien jaar ge leden het knipcafé aan de Ouwer- kerkse Ring openden. Boonman kwam er in 2014 te werken en nam De Barbier, samen met zijn vader, in 2016 over. Op dit moment wordt het pand verbouwd. Achter de kapsalon is een nieuwe ruimte ge maakt, die door Boonman is om gedoopt tot de Jachtkamer. ,,In de wintermaanden heb ik hier vaak groepen jagers die tussen het jagen door een broodje of een soepje komen eten. Maar ik vind het zo ook gewoon een mooie ruimte. Het is een klassieke ruimte met fotobehang van Ouwerkerk uit 1928 en met mosgroene ban ken. Ook leuk voor een high tea, brunch of kinderverjaardag. Er kunnen tussen de 35 en 40 perso nen zitten." De Barbier vervult een belang rijke verbindende rol op het nog geen zeshonderd zielen tellende dorp. Goededoelenacties, nieuw jaarsduik, het ringsteken en maan delijks livemuziek: het restaurant (mét bar en kapsalon) zorgt voor een hoop levendigheid op Ouwer- kerk. 's Zomers, als de campings weer opengaan, weten gasten het knipcafé goed te vinden. Mensen hunkeren er naar om samen te zijn en samen dingen te vieren Maar ook 's winters is het Ouwer- kerkse etablissement, lockdowns niet meegerekend, een plek waar mensen samenkomen. Voor Boon man is dat de prikkel om zijn ta keaway nu te blijven draaien, al is dat financieel geen vetpot. ,,Maar we hebben ook een dorpsfunctie en eenmaal dicht is dicht. De steun van de lokale bevolking is trouwens enorm. Mensen zijn zo trouw. Dat is écht hartverwar mend." Of-ie half januari weer open mag? ,,Ik heb er een hard hoofd in, maar ik hoop toch op z'n minst eind januari." Over aanloop maakt Boonman zich totaal geen zorgen. ,,Mensen hunkeren er naar om sa men te zijn en samen dingen te vieren. Als ik kijk hoeveel partijen en feesten er voor december ge pland stonden. De hunkering om iets met elkaar te doen, is zo groot." Financieel dodelijk Hij hoopt niet alleen snel weer de deuren te kunnen openen, hij hoopt ook met heel zijn hart dat de middenstand en horeca niet voortaan elke winter op slot wor den gegooid. ,,Dat is financieel do delijk, maar geestelijk misschien nog wel dodelijker. Dus ik hoop dat de ogen in Den Haag snel open gaan." Wie belangstelling heeft voor de kapsalon in de Barbier kan zich melden via: 0111-643174 of 06 57763919 In totaal beheert de stichting zo'n 320 graven van soldaten die zijn ge sneuveld in de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Het gaat om man nen uit onder meer Groot-Brittan- nië, Canada en Nieuw-Zeeland. De oorlogsslachtoffers liggen op be graafplaatsen door heel Zeeland, maar de meesten zijn begraven in Vlissingen, 250 in totaal. Tot twee jaar geleden waren die graven bijna allemaal geadopteerd, nu zijn er 24 vrij. Dat komt volgens bestuurslid Samira Claeys ener zijds door overlijdens, maar ook omdat mensen afhaakten omdat ze hun graf door alle maatregelen en de voortdurende onzekerheid niet vaak genoeg kunnen bezoeken. Bij voorbeeld adoptanten uit België. En in twee jaar zonder herdenkingen en andere bijeenkomsten blijkt het een grote uitdaging om die plekken weer ingevuld te krijgen. Claeys en andere vrijwilligers onderhouden de graven zonder adoptant nu zelf, maar nabestaan- den vinden het fijn dat iemand in de buurt zich met hun geliefde be zighoudt en die via het contact met hen ook leert kennen. En andersom is het voor adoptanten ook heel boeiend en leerzaam om in ie mands geschiedenis te duiken, legt Claeys uit. Bovendien komt het de stichting ten goede, want de innige contacten tussen adoptanten en fa milie leveren soms belangrijke in formatie op voor de database. 16 adoptanten Claeys maakt zich sinds haar aan stelling als beheerder van het adop- tieregister sterk om alle graven ge adopteerd te krijgen. Toen ze in 2016 als vrijwilliger begon waren Het wordt problematisch mensen te vinden die een graf adopteren maar 16 graven ondergebracht. Twee jaar later waren ze allemaal vergeven. En viel er iemand uit, dan stond er altijd wel een ander op. Claeys: ,,Als ik op een adoptan- tendag sprak over een bevrijder, dan waren er altijd wel mensen die meeluisterden en ook wilden adop- teren. Maar die contactmomenten mis je nu en daardoor ontstaan steeds meer lege plekken. Het wordt zo langzamerhand proble matisch." Een graf adopteren houdt in dat je op zijn minst één keer per jaar het grafbezoekt en op speciale gelegen heden, zoals een herdenking, bloe men legt. Je krijgt een certificaat met de persoonsgegevens van de bevrijder. Als tegemoetkoming voor de administratiekosten betaal je in het eerste jaar 10 euro, in de ja ren daarop kost het 1 euro. SD DINSDAG 11 JANUARI 2022 'Kleinste' kapsalon zoekt kapper Esme Soesman Ouwerkerk Martijn Boonman en hond Sky zitten klaar voor een knipbeurt. Er is alleen geen kapper meer in De Barbier. foto katja van noort - Martijn Boonman, De Barbier VLISSINGEN Het onderhouden van graven van gesneuvelde bevrijders op de Noorderbegraafplaats in Vlis- singen wordt niet vergeten. Maar dat er ook nog iemand over ze 'waakt' is van grote meerwaarde. Daarom is de Stichting Wings to Victory hard op zoek naar mensen die een graf willen adopteren. - Samira Claeys,Wings to Victory Voor meer informatie kijk op adoptiegravenwingstovictory. jouwweb.nl/ - Wendy de Jong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50