4 KABINET-RUTTE IV /,- Eerst zien, dan geloven, zegt twee derde van de Nederlanders over het nieuwe kabinet- Rutte IV. De bewindslieden snappen dat hen een hels karwei wacht. Vanaf nu kan het alleen nog maar tegenvallen. De net beëdigde mi nister van Onderwijs, Cultuur en Weten schap Robbert Dijkgraaf lacht de zenuwen van de dag weg. Naar aanloop van zijn benoeming tot minister werd de wetenschapper geprezen om zijn overstap naar de politiek. „It's all downhillfrom here! Iedereen naar de zin maken, dat kan natuurlijk niet.'' Want de problemen zijn groot in Nederland. Niet alleen op het gebied van onderwijs, maar op alle beleidsterreinen. De krijgsmacht wankelt door slecht onderhoud en het woningtekort is schrijnend, om er maar een paar te noemen. De nieuwe ploeg van twintig mi nisters en negen staatssecretaris sen zal zich er de komende drie jaar - de formatie duurde zó lang dat er dan alweer verkiezingen zijn - de tanden op stukbijten. Uit onderzoek van I&O Rese arch blijkt dat twee derde van de Nederlanders er weinig tot geen vertrouwen in heeft dat het kabi net de problemen zal oplossen. Het aantal mensen dat wel positief is, is aanzienlijk lager dan bij het aantreden van Rutte III vier jaar geleden. Schijnwerpers Op hun eerste werkdag kunnen de nieuwe bewindspersonen nog heel even genieten van de schijnwerpers als ze op het bordes naast de koning mogen poseren. Maar daarna krij gen ze op hun nieuwe ministeries stapels probleemdossiers op hun bureau. Wanneer de nieuwe minister van Financiën Sigrid Kaag via een videoverbinding (want corona) van voorganger Wopke Hoekstra de sleutel van de schatkist krijgt, maakt hij een grap die veelzeg gend is over het gesternte waaron- der Rutte IV aantreedt: ,,De bo dem van de kist is niet alleen in zicht, er mist ook nog eens 400 miljard euro." Hij doelt op de fors oplopende staatsschuld. ,,Daarmee wens ik je heel veel succes.'' Want ja, het regeerakkoord van Rutte IV staat vol mooie plannen. Maar die waarmaken, dat wordt nog wat. Hoekstra zelf verkast naar het ministerie van Buitenlandse Zaken. ,,Ik had een half uur om bijgepraat te worden over de be langrijkste dossiers, de gespannen situatie aan de grens met Oekra- ine. Daarna moest ik weer door naar mijn eerste afspraak.'' De bewindspersonen voelen zich allemaal wat geleefd de eerste dag. Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) 'loopt de hele dag maar gewoon achter de chef proto col aan'. Hij wijst naar de stip die op de vloer is geplakt van het mi nisterie van Algemene Zaken, waar hij na de eerste ministerraad de pers ontmoet. ,,Je wordt telkens letterlijk op zo'n stip gezet, en dan komt het goed." Maar na vandaag staan de bewindslieden er alleen voor. ,,Maar ja: geen van mijn col lega's heeft een makkelijke porte feuille.'' De nieuwe staatssecretaris van Defensie, Christophe van der Maat, was bang al meteen bij zijn installatie een uitglijder te maken. Hij kocht glimmend zwarte schoe nen voor de gelegenheid. In het paleis van de koning merkte hij dat zijn zolen te glad waren voor de vloer daar. ,,Mijn vrouw zei nog: ga even over het zand heen- en-weer. Gelukkig ben ik niet uit gegleden.'' Dilan Yesilgöz kreeg al zware kritiek voor haar beëdiging als mi nister van Justitie. Ze vertelt 'nar rig' te zijn geworden van een tweet van PVV-leider Geert Wil- ders die zei zich zorgen te maken over zijn beveiliging nu er iemand van Turkse afkomst minister van Justitie wordt. ,,Ik heb hem gepro beerd te bellen, maar hij nam niet op. Ik heb hem een berichtje ge stuurd of hij me terug wilde bel len. Maar ik heb niks meer ge- Ik heb vroeger een scriptie geschreven over de Koude Oorlog hoord." Yesilgöz 'snapt' dat hij zich zorgen maakt over zijn beveili ging. ,,Hij heeft het echt niet mak kelijk. Maar dat hij een koppeling maakte met mijn afkomst, dat sloeg nergens op.'' Dat gesprek zullen de twee overigens snel als nog hebben, want doorgaans spreekt de minister van Justitie eens per maand met Wilders over zijn beveiliging. Defensie Wie ook kritiek kreeg over haar be noeming, was Kajsa Ollongren. Zij werd minister van Defensie, terwijl ze nooit enige affiniteit met Defen sie heeft getoond. Onzin, vindt ze. ,,Ik heb vroeger een scriptie ge schreven over de Koude Oorlog." De aanvoerder van de ploeg, pre mier Mark Rutte, zegt dat 'zijn' Rutte IV het nieuwe elan' dat hij beloofde straks 'in de praktijk moet brengen'. Het wekelijkse coalitieoverleg wordt geschrapt en de ministers en staatssecretarissen zullen zelf meerderheden bij el kaar moeten sprokkelen. ,,Het sja cheren in de Kamer zal doorgaan. Dat hoort bij het vak. Dat zal zor gen voor heftiger debat in de Tweede Kamer, maar ook de poli tieke discussies in de ministerraad zullen heftiger zijn.'' DINSDAG 11 JANUARI 2022 GO Franc Weerwind (D66) Rechtsbescherming Niet op de foto: Sigrid Kaag (D66) Financiën (vicepremier) Christianne van der Wal (VVD) Natuur en Stikstof Dennis Wiersma (VVD) Primair en Voortgezet Onderwijs Liesje Schreinemacher (VVD) Buitenlandse Handel en Ontwikkelings samenwerking Karien van Gennip (CDA) Sociale Zaken en Werkgelegenheid Micky Adriaansens (VVD) Economische Zaken en Klimaat Kajsa Ollongren (D66) Defensie i i Hanke Bruins Slot (CDA) Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties Carola Schouten (CU) Armoedebeleid, Participatie en Pensioenen (vicepremier) ■j Mark Rutte (VVD) minister-president J t Na de beëdiging door koning Willem-Alexander presenteert premier Mark Rutte zijn nieuwe ministersploeg op het bordes van paleis Noordeinde in Den Haag. foto anp Na de foto wacht zware klus Hanneke Keultjes Hans van Soest Den Haag - Kajsa Ollongren, minister van Defensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4