u Kapelse rage niet ten einde: 'Iedereen krijgt boek vol' Digna Mielard doet aan mudlarking, niet jutten op, maar in het strand 6 ,,Daar ligt-ie, de toverstok van Harry Potter." Je fantasie slaat gelijk op hol als je gaat mudlarken, een soort jutten. Digna Mielard is er dol op. ,,Ga naar buiten en gebruik je zin tuigen." Niet gek als een boswach ter dat zegt, maar Digna Mielard uit Zonnemaire stimuleert ook in haar vrije tijd mensen erop uit te gaan. Ze is een fanatiek wandelaar en in spireert anderen door haar avontu ren te delen via sociale media en haar website wandelen en reizen. Ze is ook reisjournaliste, schreef een boek over haar Cubareis en heeft pas een cursus reisblog schrij ven gelanceerd. Anders dan strandjutten Zeker nu door de coronamaatrege len reizen wat lastiger is, probeert Mielard mensen van hun stoel te krijgen om hun eigen omgeving te ontdekken. ,,Schouwen-Duiveland heeft zo veel mooie plekken. Als je het maar wilt zien." Ze gaat nog een stapje verder. Want op je wande ling kun je meer tegenkomen dan je denkt. Mielard doet aan mudlarking. Een fenomeen dat is overgewaaid uit Amerika, waar het volgens Mielard immens populair is. ,,Dat is geen strandjutten, want dan neem je dingen mee die eerst van iemand anders waren. Zoals lading die van een schip is gevallen. Bij mudlarking zoek je juist een gebied afnaar oude dingen of materialen uit de natuur. Er zijn zelfs mensen die diep in de modder staan te spitten. Je gaat heel anders kijken naar bijvoorbeeld een dopje van een fles of een stukje glas dat anders is dan anders. Het is ei genlijk afval, maar het kan toch heel mooi zijn." Mielard gaat zelf graag naar het Banjaardstrand bij Kamperland of naar de strekdam bij het voormalige haventje van Viane bij Ouwerkerk. ,,Ik vind soms schelpjes van slechts twee millimeter groot die prachtig zijn. Mensen stampen er normaal overheen en denken 'het is maar gruis'." Wat iets precies is, of waar het van afkomstig is, weet Mielard vaak niet. ,,Ik ben meer van het praktische. Ik ben benieuwd naar wat je ergens kunt vinden en hoe het eruit ziet." Lekker om te struinen We lopen een stukje met haar mee buiten de dijk van Viane. Tussen de vele oesterschelpen, vindt ze een stukje tegel met craquelé glazuur. En verderop nog een stukje aarde werken tegel met zwarte vlekken erop. ,,Nu zijn dit heel grote stuk ken hoor, meestal neem ik veel klei nere dingen mee. En ook al vind je niets, het is gewoon zo lekker om te struinen." Wat ze ermee moet, al Ik vind soms schelpjes van slechts twee millimeter groot die prachtig zijn. Mensen stampen er normaal overheen en denken 'het is maar gruis' die vondsten? ,,Ik heb thuis een vi trinekast en een letterbak waarvan alle laatjes gevuld zijn en ik heb er dozen vol mee. Binnenkort wil ik naar de kunstacademie in België om inspiratie op te doen. Ik wil ideeën wat ik ermee kan doen." ,,Oh, deze ga ik thuis drogen." Digna Mielard houdt het huisje van een wulk, een zeeslak, met een sliert wier eraan omhoog. Het wier kan gedroogd volgens haar best mooi worden. Iets verderop vindt ze weer een schat waar ze enthou siast van wordt. ,,Kijk, kijk! Een zee appeltje." Het is het ovale groene skelet van een zee-egel en dat dier tje komt volgens Mielard niet zo veel voor in de Oosterschelde. ,,Meer in de Grevelingen." Het gaat ook mee naar huis. „Eigenlijk is het vinden leuker, maar toch neem ik alles mee." En dan ziet uw verslaggever een puntgaaf houten stokje met een stompe punt. Alsof het is opge- schuurd en klaarligt om te gebrui ken. ,,De toverstaf van Harry Pot ter!", is het eerste dat in mij opkomt. ,,Zie je wel! Je fantasie slaat gewoon op hol als je iets vindt", zegt Mielard. ,,Dat vind ik juist het leuk ste: mensen inspireren. Ga nou naar buiten en kijk eens rond!" Hij heeft heel wat losgemaakt met zijn plaatjesboek over de gemeente Kapelle. René van Boven (van de plaatselijke Jumbo) liet een boek huis aan huis bezorgen in heel de gemeente. Mensen konden het vol sparen met historische plaatjes die ze bij de boodschappen in zijn win kel kregen. Kregen, inderdaad! Want de actie is inmiddels voorbij. En nu zitten een heleboel Kapelle- naren met een incompleet boek. Maar daar heeft Van Boven een op lossing voor gevonden. ,,Mensen die dubbele plaatjes hebben kunnen die inleveren in de winkel", legt Van Boven zijn plan uit. ,,Die gaan wij dan uitsorteren op nummer. Tegelijkertijd krijgt ie dereen een week lang de tijd om de plaatjes die ze nog nodig hebben door te geven. Dat kan via een for mulier bij ons in de winkel." Dan wacht Van Boven de taak om uit te zoeken wie er nog precies welke plaatjes wil hebben. ,,Zodra dat allemaal is geïnventariseerd ga ik die uitzoeken uit de dubbele pla tjes die zijn ingeleverd." Vervolgens worden alle 'bestelde' plaatjes ge sorteerd. ,,Die leggen we klaar in een envelopje met de betreffende naam erop. Dat kunnen ze dan ko men afhalen." Niet genoeg plaatjes Uiteraard bestaat er een kans dat er niet genoeg plaatjes zijn. Want lang niet iedereen zal zijn dubbele inle veren. En sommigen sparen hele maal niet mee en hebben ze mis schien allang weggegooid. Allemaal geen reden tot paniek, zegt de su permarktexploitant: ,,Stel dat er nog plaatjes bijgedrukt moeten worden dan laat ik ze bijdrukken. Zo komt iedereen toch aan een vol boek." Nee dit had ik zeker niet verwacht. Het is echt niet normaal Zo heeft Van Boven een hele klus aan wat je gerust een knalsucces mag noemen. Maar hij staat er ge lukkig niet alleen voor. ,,Er zijn vrij willigers, uit de klantenkring, die mee willen helpen sorteren. Ik heb echt van alle kanten hulp aangebo den gekregen. Dat is super! Ook daaruit blijkt dat we hier een hechte gemeenschap hebben." Het liefst had Van Boven een ruil beurs georganiseerd. ,,Vanwege co rona kunnen we dat helaas niet doen. Anders hadden we dat zeker gedaan. Maar dat zit er niet in, tenzij er op 14 januari iets verrassends uit de persconferentie komt. Maar dat verwacht ik niet, dus daarom wil ik het maar voor zijn. Dus lossen we het zo maar op." Dat zijn boeken met historische plaatjes van Biezelinge, Eversdijk, Kapelle, Schore en Wemeldinge zo'n hit zouden worden had Van Boven ook niet voorzien. ,,Nee, het is echt niet normaal." DINSDAG 11 JANUARI 2022 SD 'Anders kijken als je buiten bent' Valeska Nastaly Ouwerkerk - Digna Mielard, mudlarker Digna Mielard houdt het huisje van een wulk met een stuk wier eraan in de lucht. Ook dat gaat mee naar huis. Inzet: een zeeap pel. FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER KAPELLE Het plaatjesvirus waart nog rond in Kapelle. De spaaractie van historische plaatjes is weliswaar voorbij, maar nog lang niet ie dereen heeft zijn boek vol. Geen nood, zegt de eigenaar van de Jumbo. ,,Iedereen krijgt zijn boek vol!" - René van Boven, Jumbo Kapelle - Willem Adriaansens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 49