Die zat wee te ziengen 9 c Een nieuwe toekomst voor het Noorderterras langs de Schelde Noorderterras Antwerpen. Artist's impression van de Kaailine. foto tractebel engineering - palmbout urban landscapes - '?rïïlP'i^rS^sn,? ZUIDERBUREN De stad Antwerpen tovert vanaf dit najaar het Noorderterras om tot Kaailine. Dat lijkt logisch. De wandelboulevard ten noorden van het Steen is wat verwaarloosd. Het moet straks een fijne, groene plek worden met zicht op de Schelde, naar het voorbeeld van het High Line Park in New York. Voor de oorsprong van de Ant werpse wandelterrassen moet je terug naar het einde van de 19e eeuw. Door de bouw van afdaken langs de Schelde had den wandelaars plots geen zicht meer op de stroom. Antwer pen vond inspiratie in het Italiaanse Genua waar verhoogde wandel terrassen een promenade vormden. In de Scheldestad kwam het Steen precies in het midden te staan. Zo ontstonden het Noor der- en het Zuiderterras die alle bei uitmonden in paviljoenen of kiosken. De neogotische stijl van het Noorderterras is nog altijd her kenbaar. Helaas staat dat paviljoen al jarenlang in de schaduw van het herbouwde Zuiderter ras, één van de be kendste ontwerpen van toparchitect Bob Van Reeth. Het ge bouw lokt ook daarom talloze dag jesmensen. Die flane ren vaak langs de leven dige Suikerrui richting het Zuiderterras. De wandeling gaat daarna meestal verder naar de stemmige Kloosterstraat. Het Noorderterras heeft veel minder aantrekkingskracht. Voor de komst van het MAS was 't Ei landje een desolate, oude haven buurt. De gemiddelde toerist had daar niet veel te zoeken. Waarom dan richting het Noorderterras wandelen? Ook nu gaat de tocht via de Scheldekaaien meestal rechtstreeks naar het MAS of het Red Star Line Museum. Het paviljoen zelf wisselde ook om de haverklap van bestemming. Twintig jaar geleden was dit nog het decor van het geflopte VT4-programma Datecafé. Alleen een rel met de toenmalige CVP-schepen Marc Van Peel is in het geheugen blijven hangen. Wat later kwam het nieuws dat het Noorderterras een klasserestau rant zou worden. Maar de uitbater hield het na een week al voor ge zien. Het Noorderterras lokte de jong ste jaren wel wat volk dankzij eightiesfuiven. En de voorbije zo- mer vormde het paviljoen dan weer de pop-up van het Japanse restaurant Roji. Maar het bleef zoeken en tasten naar een echt nieuwe toekomst. Aan het Zuider terras kwam een cruiseterminal of een veerdienst richting Linkeroe ver. Maar wat kreeg het Noorder terras? Weinig of niets, tot nu. ,,We gaan niet langer voor een tijdelijk project, maar we zullen het wandelterras definitief ver- groenen", meldt schepen van Ruimtelijke Ordening Annick De Ridder (N-VA, foto). ,,Grote plant- vakken worden met elkaar ver bonden. Tussen de vakken ont staan kamers of verblijfsruimtes. Het zitmeubilair is zowel naar de stad als naar de Schelde gericht." Dat lijkt fraai, toch was het Noor derterras hiervoor alweer tweede keuze. De vergroening die doet denken aan een duinland schap was eerst voorzien voor het Zuiderterras. Maar dat maakte dat deze boulevard te lang ontoegan kelijk zou zijn voor het grote pu bliek. En wat met de beschermde, oude hangars die nog altijd langs de Schelde staan? De stad onder zoekt of die geen open daken kun nen krijgen. Het hele project kreeg de naam Kaailine mee, een verwij zing naar New York. Daar kan je via het High Line Park in de hoogte door de stad flaneren. De Antwerpse Kaailine zou klaar moeten zijn in het voorjaar van 2023. STREEKTAAL ,,Die zit lekker te fluiten", roept de buurman van d'overkant van de straote. En binst wiest ie nao een veugeltje in m'n troenke. Da was me ook al opgevallen. Zo lekker dat da veugeltje daor al 'n tiedje van z'n neuze maokende. 't Was vorige weeke donderdag. Je weet nog wè, toen 't zö'n mööie dag was. De lucht was blauw op 'n paor strepen nao van vliegtuugen die op weg waoren naor Amerikao. Alli, dat dienk 'k altied as ze nao 't westen vliegen. Amerikao of Ca- nadao. 'k Dochten nog bie m'n eigen: Schöön weertje om de kersbööm op te rumen. Die brieng ik dan al- tied op d'achterstraote. Daor 'aol ik 'm dan uut mekaore, want as je dat binnen in de kaomer doet, dan stikt het van de naolden. Alli, van die plastic naoltjes en die vin je dan nog terug tot 'alverwege de zomer. Binst an 'k bezig was kwam dat koolmeesje angevlogen. Noe bin 'k wel gêên kenner, maor 'n koolmeesje, jao, da kènne kik we. Mee 'n zwarte strepe over z'n gele bost. Gêên blaoren En weet je wat zö lekker is in de winter. Dan zitten d'r gêên blao- ren an de takken. Dan kan je de veugels zö schööne bekieken. Eêst zat die 'alverwege. En mao fluiten en mao fluiten. En as 't even stille was, dan leek het of t'r êêne van 'n ènde vèder terugfloot. Mao da kan 'k me natuurlijk ook verbeelden ee. Want ik bin ook nie mêêr zö fien van gehöör. Da duurende zö toch wel 'n menuut of drieje. Dan vloog tie wat 'ööger. En toen docht ik bie m'n eigen: 'k Gaon d'r 'n fotootje van maoken. Verzichtig pakkende 'k m'n telefoontje en weg was tie. Die vloog de straote uut en in 'n mum van tied was tie uut 't zicht. De buurman 'ao t'r schik in. ,,Kiek," zegt ie, ,,zukke zangertjes, joengen, dao kan je uuren na luus- teren. Vroeger in de polder, dan zaoten die in de troenken en in d'aogen langst de weien. En dan 'öörende je die d'n 'êêlen dag en da vervelende nööit nie." Rond de drie stikken van de kunstbööm gaon drie elestieken, want anders passen ze nie in de dööze. Da's trouwens nog een in gewikkeld kerweitje. Mao geluk kig stak de buurman 'n 'andje toe. Mee twêê man is dat altied lekker wèrken. Toch? D'n êên niept de takken tööpe en dan ande ren schuuft het elestiek over de takken. 't Is maor 'n 'andigheidje, mao dat is mee vee diengen zö. Èrpels zetten Me staon nog even te praoten over 't natte jaor dat verbie is en dan wiest tie die nao m'n 'ofje. ,,Die ligt 'r schööne bie", begint ie. ,,En wao gao je hie van 't voorjaor j'n èrpels zetten? Dao van achteren zeker, naost die frènzen?" Ik knik ken 's en zeggen: "Dat 'aon 'k ook al gedocht, mao êêst en vooral moen'k m'n troenke snoeien. Da zie je wel ee?" As 'k even laoter van de vliering kom wao m'n kerst- bööm ligt, veeg ik de straote wat an. Die naolden ee! En je zal 't gelööven of nie, dan zit dat veugel- tje dao wee te ziengen. Straf ee? GO DINSDAG 11 JANUARI 2022 Antwerpen krijgt 'Kaailine' -V..,0 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Het Noorderterras in Antwer pen wordt vergroend. Dominique Piedfort Antwerpen In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Rinus Willemsen in het Zeeuws-Vlaams. Beluister de gesproken rubriek op pzc.nl/streektaal. - Rinus Willemsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 41