Aardenburg in de hoofdrol Goes heeft de primeur met eerste Zeeuwse elektrische bus. 'Optrekken is even wennen' Vuurwerkbom in chipskoker ontdekt 8 Van Aardenburg tot Zierikzee: verspreid over heel Zeeland zijn er de komende maanden activiteiten om het Rampjaar 1672 - dit jaar 350 jaar geleden - te herdenken. 1672 was met recht een rampjaar. De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden werd overvallen door een leger van honderdduizend mi litairen, in dienst van Lodewijk de Veertiende, de Engelse vloot en de bisschoppen van Münster en Keu len. De gruwelijke oorlog ver woestte grote delen van het land. De welvaart die de Gouden Eeuw bracht, verdween als sneeuw voor de zon. Volgens de overlevering was het volk redeloos, de regering radeloos en het land reddeloos. Uiteindelijk wist prins Willem III, benoemd als stadhouder, de Republiek toch te redden. Provincies Vrijdag begint de Nationale Ramp jaarherdenking. De komende tijd zijn er activiteiten in vrijwel alle provincies. Het gaat om herdenkin gen en exposities, maar ook bij voorbeeld concerten en theaterpro ducties. Er verschijnen zo'n twintig boeken over 1672 en de NPO zendt in het najaar een zevendelige docu mentaireserie uit over het Ramp jaar. In Zeeland is de voornaamste rol bij de herdenking weggelegd voor Aardenburg. Zaterdag 4 juni staat er een grote historische markt op het programma, met straatartiesten en een rommelmarkt. Op vrijdag 1 juli wordt het openluchtspel De Verlo ren Sleutel uitgevoerd, een spekta kelstuk met veertig acteurs en figu ranten en een koor van zestig men sen. Verder zijn er in maart twee le zingen in de Doopsgezinde kerk over de berenning (de eerste fase van een belegering, red.) van Aar denburg. Het nieuwe museum Cultuurfo rum Aardenburg presenteert een tentoonstelling met historische stukken, afbeeldingen en materia len van vorige herdenkingen. Van mei tot september worden er speciale stadswandelingen gehou den. Zierikzee Het Stadhuismuseum Zierikzee opent op 15 maart een presentatie in het Archiefkabinet over 1672. Met originele archiefstukken en objec ten brengt het museum het Ramp jaar in beeld. Het Zeeuws maritiem Muzeeum in Vlissingen gaat vanaf april in de vaste collectie aandacht besteden aan het Rampjaar. Daarin wordt de rol van admiraal Michiel de Ruyter belicht. Het museum wil een genu anceerd beeld schetsen, met ook aandacht voor de verdeelde manier waarop er nu naar hem wordt geke ken. Vestingsteden Verder heeft het Platform Ramp jaarherdenking plannen om cultu rele programma's op te zetten, onder meer in vestingsteden. In middels hebben ruim negentig ves tingsteden zich bij het platform aangesloten. In Zeeland zijn dat Middelburg, Veere, Arnemui- den, Tholen, Zierikzee, Brou wershaven, Hulst, Sluis, IJzendijke, Aardenburg, Oostburg en Retran- chement. Connexxion-chauffeur Erik Bostelaar had gisteren de Zeeuwse primeur. Hij zat achter het stuur van de eerste elektrische bus die in het Zeeuwse openbaar vervoer rijdt. Bus 184 rijdt vanaf het station via bedrijventerrein De Poel naar het ziekenhuis en terug. Het is zeker niet de eerste elektrische ov-bus in het land, zegt Ben Dwars, regi odirecteur van Connexxion. El ders in het land rijden er al heel wat rond. Dwars maakt samen met wethouder Cees Pille van de gemeente Goes en gedeputeerde Harry van der Maas het eerste ritje mee. Of het rijden met een elektri- sche bus voor de passagiers en de chauffeur ook anders is dan een bus met een dieselmotor? Regiodirecteur Dwars: ,,Het rijdt toch even anders. Het optrekken is even wennen en het is geruis lozer. Met elektrisch vervoer is het de kunst om het laden zo slim en zo efficient mogelijk te plan nen." Ov-knooppunt De gemeente Goes heeft er wei nig aan hoeven te doen om de primeur van een elektrische bus te krijgen. ,,De keuze is wel lo gisch", zegt wethouder Cees Pille. ,,Goes is toch het ov-knooppunt van Zeeland." De gemeente kijkt naar de ont wikkeling van het hele gebied rond het station. ,,Het opladen van elektrische voertuigen hoort daar echt bij. Witte raaf Nu is de bescheiden stadsbus 184 nog een witte raaf tussen de grote fossiele streekbussen. Maar dat gaat over een paar jaar verande ren. Volgens dagelijks provincie bestuurder Van der Maas is 2025 het 'natuurlijke moment' om over te schakelen op bussen die rijden op stroom of waterstof. Dan gaat de nieuwe concessie in, zeg maar het tienjarig contract dat de pro vincie sluit voor het streekver voer. De bedrijven die hiervoor inschrijven moeten rekening houden met de aanschaf van elektrische of waterstofbussen. ,,Super goed gehandeld", zegt poli tiewoordvoerder Dik Advocaat. In de koker zaten geen Pringles chips, maar een aantal cobra's en flitspoe- der. Vonkje ,,Levensgevaarlijk dus! Dat flitspoe- der kan met een vonkje, veroor zaakt door statische elektriciteit van kleding, al ontploffen." Advo caat prijst de jongens dat ze hun nieuwsgierigheid hebben weten te bedwingen. De politie stuit volgens hem ieder jaar wel op een paar flinke vuurwerkbommen binnen de eenheid Zeeland-West Brabant. Exacte aantallen heeft hij niet. Maar de omvang van het explosief uit Zierikzee is wel 'uitzonderlijk'. ,,Deze fabricage hebben we hier nog niet eerder gezien." Dader(s) Vreemd is in dit geval dat de maker het projectiel na plaatsing onbe heerd heeft achtergelaten, waar ze in de meeste gevallen toch gelijk worden aangestoken voor de 'kick'. Naar de reden hierachter kan de po litie alleen maar gissen. ,,Wellicht zijn ze gestoord bij het plaatsen, of zijn ze ergens van geschrokken en hebben ze het even zo laten liggen met de bedoeling later terug te ko men." Hoewel het strafbaar is een explosiefte plaatsen en achter te la ten, verwacht Advocaat dat het las tig wordt de dader(s) te achterha len. Op het parkeerterrein staan geen beveiligingscamera's. De vuurwerkbom werd zondag kort na de vondst door de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) on schadelijk gemaakt. Dat gebeurde op het strandje bij Ouwerkerk. DINSDAG 11 JANUARI 2022 GO Zeeland staat stil bij Rampjaar Chauffeur Erik Bostelaar zwaait naar een andere bus die nog een dieselmotor heeft. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN GOES Rolf Bosboom Aardenburg - Theo Giele ZIERIKZEE Laten liggen, vooral uit de buurt blijven en gelijk de politie bellen. Precies dat deden de jongens van elf en dertien jaar toen ze een koker met een lang lont uit een plantenbak zagen steken op het parkeerterrein aan het Groene Weegje in Zierikzee. - Marcel Modde De vuurwerkbom werd door de EOD op het strandje bij Ouwer kerk tot ontploffing gebracht. foto politieteam oosterscheldebekken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 40