3 beschadigen KABINET-RUTTE IV Ze zijn niet vereeuwigd op de iconische bordesfoto, die is alleen voor ministers. Maar de staatssecretarissen van Rutte IV krijgen juist wél de moeilijke dossiers op hun bureau. De één zit met de vast gelopen jeugdzorg, de ander met een ramme lend asielsysteem. Na het zoet - de beëdiging op het paleis - kregen de staatssecre tarissen in het kabinet-Rutte IV gis ter al snel het zuur voorgeschoteld. Want wie de taakverdeling erbij neemt, ziet dat nogal wat hoofdpijn dossiers nu onder deze bewindslie den vallen. Neem alleen al Hans Vijlbrief. De D66'er is als staatssecretaris voor Mijnbouw aanspreekpunt voor het door aardbevingen getroffen Gronin gen. En hij maakt meteen een valse start: het kabinet zei vorige week dat dit jaar ongeveer twee keer meer gas uit Groningse bodem gehaald moet worden dan werd gedacht. De pro vincie spatte zo'n beetje van woede uiteen, want die gaskraan zou juist dit jaar dichtgaan. Lukt dat wel? Vijl- brief probeerde gisteren monter te blijven. ,,Ik zit in politiek om dingen op te lossen, dan vind ik het niet gek dat ik een groot probleem op m'n bordje krijg." Zijn collega Aukje de Vries (VVD) heeft het zo mogelijk nog lastiger. Zij doet de afhandeling van de toesla genaffaire. Geen sinecure, want die verloopt uiterst moeizaam. Partijge noot Eric van der Burg beweegt zich als staatssecretaris voor Asiel en Mi gratie in een mijnenveld. Het Euro pese beleid is hapsnap en er is een schrijnend tekort aan opvangplekken in ons land. Bovendien is elk incident waarbij een migrant betrokken is, een mogelijke politieke handgranaat. Turbulentie En dan zijn er nog staatssecretarissen die misschien nü nog niet meteen kopzorgen hebben, maar die wel op hun klompen kunnen aanvoelen dat er turbulentie in de lucht hangt. Zo is Gunay Uslu (D66) vast verteld dat op haar post, Cultuur en Media, altijd fel debat is als het over het geld dat de NPO krijgt toebedeeld. Dit jaar treedt ook nog Ongehoord Nederland toe tot het bestel, terwijl die omroep ge liefd is bij rechts, maar gehaat wordt door links. Dat wordt een klusje. En wat te denken van Alexandra van Huffelen (D66), die met de porte feuille Digitalisering in de weer moet met algoritmes en ict-projecten van de overheid. Computers en lands- bestuur: dat is nooit een gelukkig hu welijk gebleken. Andere staatssecretarissen zien het onheil al wel met donderend geraas op zich afkomen. Zo heeft staatsse cretaris Marnix van Rij (Fiscaliteit) mogelijk een peperduur probleem. Vlak voor kerst kwam de Hoge Raad met een vernietigende uitspraak: de manier waarop de Belastingdienst de vermogensrendementsheffing bere kent, deugt niet. Behalve dat ruim 60.000 spaarders geld terug moeten krijgen, is de kans heel groot dat bij de komende aangifte ruim een mil joen mensen bezwaar zullen aante kenen. Dat kan de Belastingdienst niet aan. Van Rij moet dus met een oplossing komen. Pikant: de CDA'er waarschuwde als Eerste Kamerlid meermaals dat het mis zou gaan: ,,Ik heb zelden zo'n slecht doordacht plan gezien", zei hij in 2015. Nu mag hij dus zelf de rommel opruimen. Van Rij gisteren: ,,Ik kan meteen aan de bak." Wat hij dan gaat doen? ,,Laat mij mijn huiswerk even doen voordat ik daar iets over zeg." En Maarten van Ooijen (Christen Unie) weet dat er snel gesneden moet worden in de jeugdzorg, terwijl die toch al door problemen geplaagd wordt. Maar Van Ooijen ziet voor- Ik vind het niet gek dat ik een groot probleem op m'n bordje krijg Het draait nog te veel om politiek gewin, elkaar alsnog vooral de 'uitdaging ervan'. Wat de staatssecretarissen aan zor gen gemeen hebben, is dat zij alle maal met uitvoeringsinstanties als de IND of de Belastingdienst te maken hebben. En het probleem bij de dien sten bleek telkens dat er te veel van hen gevraagd wordt. De Tijdelijke commissie uitvoeringsorganisaties concludeerde vorig jaar dat het hen te moeilijk wordt gemaakt. Commissie voorzitter André Bosman (VVD) heeft een jaar later nog niets zien ver anderen. ,,Ons rapport is nog niet eens besproken in de Tweede Ka mer." Eén van de conclusies was dat het Kamerleden ontbreekt aan 'ken nis, interesse en tijd' om bezig te zijn met uitvoering. ,,En dat is nog steeds zo. Het draait nog te veel om politiek gewin, elkaar beschadigen." Geen stemrecht De regeringspartijen beloofden eer der plechtig dat er meer oog voor de uitvoering moet komen. Maar gek ge noeg zijn de grootste problemen niet 'chefsache' geworden maar gelegd bij 'slechts' een staatssecretaris. Die mag alleen op uitnodiging aanzitten bij ministerraden en heeft bovendien geen stemrecht. Hoe zorgt het kabinet er dan voor dat problemen in de uitvoering wél de aandacht krijgen die ze verdienen? Bosman is sceptisch of dat kan. ,,Ze zullen krachtig moeten zijn en soms 'nee' moeten verkopen. Ga er maar aanstaan." GO DINSDAG 11 JANUARI 2022 Niet op de bordesfoto, maar wel de hoofdpijndossiers Tobias den Hartog Laurens Kok Den Haag - Hans Vijlbrief, staatssecretaris Mijnbouw - André Bosman, commissie uitvoerings organisaties G De staatssecretarissen van het nieuwe kabinet werden gisteren op paleis Noordeinde beëdigd. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3