Vlissingen wil muurschildering op te slopen pand vanAldi op andere plek laten herrijzen Koudekerke krijgt ook pumptrackbaan c Adoptanten gezocht 6 Het onderhouden van graven van gesneuvelde bevrijders op de Noorderbegraafplaats in Vlissingen wordt niet vergeten. Maar dat er ook nog iemand over ze 'waakt', is van grote meerwaarde. Daarom is de Stichting Wings to Victory hard op zoek naar mensen die een graf willen adopteren. In totaal beheert de stichting zo'n 320 graven van soldaten die zijn ge sneuveld in de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Het gaat om man nen uit onder meer Groot-Brittan- nië, Canada en Nieuw-Zeeland. De oorlogsslachtoffers liggen op be graafplaatsen door heel Zeeland, maar de meesten zijn begraven in Vlissingen, 250 in totaal. Het wordt problematisch mensen te vinden die een graf adopteren Tot twee jaar geleden waren die graven bijna allemaal geadopteerd, nu zijn er 24 vrij. Dat komt volgens bestuurslid Samira Claeys ener zijds door overlijdens, maar ook doordat mensen afhaakten omdat ze hun graf door alle maatregelen en de voortdurende onzekerheid niet vaak genoeg kunnen bezoeken. Bijvoorbeeld adoptanten uit België. En in twee jaar zonder herdenkin gen en andere bijeenkomsten blijkt het een grote uitdaging om die plekken weer ingevuld te krijgen. Claeys en andere vrijwilligers onderhouden de graven zonder adoptant nu zelf, maar nabestaan den vinden het fijn dat iemand in de buurt zich met hun geliefde be zighoudt en die via het contact met hen ook leert kennen. En andersom is het voor adoptanten ook heel boeiend en leerzaam om in ie mands geschiedenis te duiken, legt Claeys uit. Bovendien komt het de stichting ten goede, want de innige contacten tussen adoptanten en fa milie leveren soms belangrijke in formatie op voor de database. 16 adoptanten Toen Claeys in 2016 als vrijwilliger begon als beheerder van het adop- tieregister waren maar 16 graven bij mensen ondergebracht. Twee jaar later waren ze allemaal vergeven. En viel er iemand uit, dan stond er altijd wel een ander op. Claeys: ,,Als ik op een adoptantendag sprak over een bevrijder, dan waren er altijd wel mensen die meeluisterden en ook wilden adopteren. Maar die contactmomenten mis je nu en daardoor ontstaan steeds meer lege plekken. Het wordt zo langzamer hand problematisch." Een graf adopteren houdt in dat je op zijn minst één keer per jaar het grafbezoekt en op speciale gelegen heden, zoals een herdenking, bloe men legt. Je krijgt een certificaat met de persoonsgegevens van de bevrijder. Als tegemoetkoming voor de administratiekosten betaal je in het eerste jaar 10 euro, in de ja ren daarop kost het 1 euro. Nu de sloophamer binnenkort aan de slag gaat, zodat er plaats komt voor een nieuwe Aldi, maken veel Vlissingers zich zorgen over het lot van de metershoge muurschildering aan de Spuikomweg. Het kunstwerk van Stefan Thelen staat op de te slopen supermarkt De mural blijkt inderdaad te zul len verdwijnen. Maar volgens Leon Riekwell, initiatiefnemer voor het kunstwerk in 2015, is het de bedoeling het op een andere plek weer te laten herrijzen. Waar dat zal gebeuren, is nu nog niet duidelijk. Er wordt nog onder zocht waar dat mogelijk is. De muurschildering is in 2015 gemaakt door Goesenaar Stefan Thelen ter ere van het 700-jarig jubileum van Vlissingen. Het kunstwerk is een collage van ele menten uit de geschiedenis van de stad. Riekwell: ,,Toen Aldi op de proppen kwam met plannen voor nieuwbouw, heeft de ge meente bij mij aangeklopt. Bij de gemeente vinden ze het ook een iconisch werk, een monument dat ze graag op een andere plek willen laten terugkomen. Daar over ben ik nu in gesprek met Ste fan Thelen, want de plek moet wel van dezelfde kwaliteit zijn." Op onder meer Facebook werd afgelopen weekend druk gespe culeerd over het lot van de mural. Veel Vlissingers willen niet dat het kunstwerk zomaar verdwijnt. Ook Riekwell heeft gemerkt dat er veel bijval is vanuit zijn stad. ,,Het werk wordt nog altijd veel gefotografeerd door mensen van hier, maar ook van ver daarbui ten. Het is mooi als we dat kun nen behouden. Daar wordt hard aan gewerkt." De sloop van de huidige Al- di-vestiging gaat naar verwach ting half februari van start. In de cember werd om die reden op de parkeerplaats aan de Spuikom nog een tent voor een noodwin- kel opgetuigd. De supermarkt hoopt met een eigen parkeerga rage en een aansprekend pand met veel glas meer te profiteren van de locatie aan de rand van de binnenstad. KOUDEKERKE Secretaris Peter Holtring van de dorpsraad is blij met dit besluit. Volgens hem wordt de baan een voorziening voor de gehele zuid westhoek van de gemeente. Bin nenkort verwacht hij dat gemeente en dorpsraad samen op zoek gaan naar een geschikte plek ervoor. ,,Die moet goed bereikbaar zijn en niet te dicht liggen bij de bebouwing, zo- dat omwonenden geen overlast er varen." Holtring vindt dat voor de aanleg van de baan niet uitsluitend geke ken moet worden naar locaties die al in handen zijn van de gemeente. ,,Het moet gewoon een goede plek worden." Domburg Vier jaar geleden zette Ruud Jobse, een inwoner van Koudekerke, een online petitie op om ervoor te zor gen dat er ook een pumptrackbaan in Koudekerke zou komen. Hij is aangenaam verrast als hij hoort dat het er nu daadwerkelijk van komt. Eind vorig jaar liet de gemeente raad in een motie van het CDA ook al weten dat Koudekerke recht heeft op zo'n baan. De wethouder zegde toen toe dat die motie zou worden uitgevoerd en riep in herinnering dat hij kort daarvoor ook al bezoek had gehad van jongens die vroegen om de aanleg van zo'n baan. Sinds vorig voorjaar ligt er ook een pumptrackbaan in Domburg. Die is een groot succes. Jongeren uit de wijde omtrek komen daar rij den. Het Veerse college hoopt wel dat de dorpsraad zorg wil dragen voor het onderhoud van de baan. Maar Holtring laat bij voorbaat we ten dat de kans daarop niet groot is. ,,Ik denk niet dat we dat gaan doen." DINSDAG 11 JANUARI 2022 WA Zorg voor graf van bevrijder De muurschildering van Stefan Thelen bestaat uit elementen uit de geschiedenis van Vlissingen. FOTO LEX DE MEESTER VLISSINGEN Wendy de Jong Vlissingen - Samira Claeys, Wings to Victory Meer informatie: adoptiegraven wingstovictory.jouwweb.nl/ - Wendy de Jong Koudekerke krijgt definitief een pumptrackbaan. Waar die baan precies komt te liggen, is nog niet bekend. Maar het Veerse college van burgemeester en wethouders heeft wel besloten geld uit te trekken voor de aan leg ervan. - Emile Calon T De pumptrackbaan in Domburg ligt er sinds het voorjaar van 2021 FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38