Risk-achtig bordspel in dialect in de maak Deto Jeans sluit de deuren wegens geldboetes 4 Vrijgezellenfeestje, foute party, trouwfeest? Voor een hilarisch pak of de meest pompeuze jurk kom je naar het nieuwe Costuumpje in Vlissingen. Dansschool Sessadance heeft de hele collectie overgenomen. VLISSINGEN Het lijkt op Risk, maar de vragen zijn in dialect. Het bordspel in streektalen dat het Spraaklab van de Rijksuniversiteit Groningen ontwikkelt, is nog niet af. Het Spraaklab roept Zeeuwen die het dialect machtig zijn, goede vragen in te sturen. ,,We zoeken Zeeuwen die ons leuke weetjes over hun streek taal aan de hand kunnen doen. Mooie woorden of bijzondere liedjes, poëzie en proza in dia lect zijn ook welkom. Of be kende personen die nog dialect spreken. Wij verzinnen er dan vragen bij. We verzamelen per dialectgebied een representa tieve set vragen. Als we die alle maal hebben, kunnen we het bordspel voltooien. We hopen dat het tegen de zomer af is", zegt Raoul Buurke, promoven dus aan afdeling Taalweten schap van de Rijksuniversiteit Groningen. Buurke wil promoveren op een onderzoek naar de ontwik keling van dialecten in Neder land en Vlaanderen. Het bord spel in dialect dat hij samen met enkele collega-studenten van het Spraaklab Groningen in elkaar steekt, is 'een geinig zij paadje' naast dat onderzoek. Friezen Buurke: ,,Er is voor zover ik weet nog geen bordspel over taalwetenschap en dialect. Ons spel lijkt een beetje op Risk. Je begint in je eigen provincie. Door vragen goed te beant woorden, kun je andere regio's en provincies veroveren en zo jouw dialect opleggen. Het is toch grappig als je uiteindelijk de Friezen weet te dwingen om Zeeuws te spreken." Zeeuwen kunnen hun vragen inzenden via een website of mailen naar raoul.buurke@rug. nl. Voorbeeldvragen zijn online te bekijken. De groep studenten heeft ook een impressievideo van het bordspel online gezet. Een naam voor het spel wordt nog bedacht. DANSSCHOOL NEEMT COLLECTIE COSTUUMPJE OVER Gedistingeerde theater-, toneel- en muziekgezelschappen blijven als oude klanten van verkleedwinkel Costuumpje natuurlijk welkom. Net als voorheen in Arnemuiden vinden zij historisch verantwoorde japonnen en kostuums boven dansschool Sessadance aan de Gil- deweg in Vlissingen. Maar vooral jonge hond Kayleigh Geselle (22) is snel bang dat het te serieus wordt. Zij benadrukt dat iedereen de nieuwe verkleedwinkel kan bin nenstappen, zo gauw de corona maatregelen wat soepeler zijn. ,,Gewoon om iets leuks of iets geks uit te zoeken voor een speciaal feestje, zo gauw we dat weer kun nen vieren." Verdieping De moeder van Kayleigh, dans schoolhoudster Vanessa Gesel- le-Hoornick, nam eind vorig jaar alle kleding van Costuumpje over. Eigenaresse Els Korstanje wilde ja ren geleden al stoppen met Cos- tuumpje. Destijds was Vanessa er nog niet helemaal aan toe. ,,Boven- dien had ik de ruimte nog niet. Nu we gesetteld zijn in de dansschool kunnen we de verdieping erboven mooi inrichten als verkleedwin- kel." De dansdocente dacht eerder na over het inrichten van een ver huurbedrijf voor kleding. Ze be heert zelfal vele honderden outfits van talloze voorstellingen vol streetdance, afro en hiphop. De vo rige keren dat Costuumpje ter overname werd aangeboden, peinsde Vanessa af en toe ook al over overname. ,,We houden al lan ger feestjes, tijdens welke kinderen zich na een dansles ook kunnen verkleden en schminken. Maar pas sinds we naar Vlissingen verhuis den, hebben we echt de ruimte voor de verkleedwinkel." Vanessa (46) refereert aan de ver dieping boven de dansschool. Toen Els Korstanje eind vorig jaar be- Duizenden pakken en jurken, honderden hoofddeksels, pruiken moesten mee kend maakte Costuumpje echt van de hand te willen doen, viel alles op zijn plaats. ,,Juist nu in coronatijd hebben we vrienden en kennissen gemobiliseerd om in no time alles te verhuizen." De verhuizing werd ongeveer aangepakt als een mili taire operatie, betoogt Vanessa; met mannen als sjouwers en vrachtwagenchauffeurs, en dames die in Arnemuiden aanwezen welke kleding eerst mee moest en in Vlissingen vertelden waar die moest worden opgehangen. Kilometers stof ,,Mijn vader haalde stellingen en kledingrekken uit elkaar en mon teerde ze in Vlissingen opnieuw. En ik had een plattegrond in mijn hoofd van aan welk rek welke kleding moest hangen. Naast pak- ken en jurken in allerlei soorten en maten, gingen er ook honder den hoofddeksels, pruiken, siera den en dozen met accessoires mee. Om nog maar niet te spre- De gemeente Terneuzen legde Deto Jeans en de gelieerde Outlet- store dwangsommen op van 4000 euro, omdat de winkels ondanks de lockdownmaatregelen toch klanten in binnenlieten. Deto Jeans had iets bedacht om die maatregelen te om zeilen: er werd een karrenvracht aan wc-rollen aan het assortiment toegevoegd, waarmee de winkel 'essentieel' werd en dus open zou mogen. De actie oogstte veel sympathie; online regende het steunbetuigin gen en klanten stuurden bloemen, kaartjes en chocolade. Landelijke aandacht De broers wilden er vooral mee aangeven dat ze zich totaal niet konden vinden in de gedwongen sluiting van de winkels. Ze kregen landelijke aandacht voor hun actie. Buitengewoon Opsporingsambte naren van de gemeente Terneuzen constateerden meerdere malen overtredingen. Ze kregen zoveel aandacht, dat Junior en Jogi Deij be sloten zich van verder commentaar te onthouden. Inmiddels heeft Deto Jeans de strijd opgegeven. De winkel is in elk geval tot 14 januari, vooralsnog het einde van de huidige lockdown, ge sloten. Op Facebook verklaren de broers Deij hoe zij tot dit besluit zijn geko men: ,,Wij hebben ons statement gemaakt en tegen de overheid gaan we het niet winnen. Nog meer geldboetes is het ons niet meer waard. Daarom sluiten we nu écht de deuren tot 14 januari. Geen click collect, of wat dan ook. Gewoon helemaal niks!'' Deto Jeans hoopt, logischerwijs, zo snel mogelijk weer de deuren te mogen openen. DINSDAG 11 JANUARI 2022 GO - Frank Balkenende H< Brabants West-Vlaams Oost-Vlaams Voorbeeld van het dialectbordspel in wording van Spraaklab Groningen van de Rijksuniversiteit Groningen. foto raoul buurke Verkleden doe René Hoonhorst Vlissingen - Vanessa Geselle, dansschool Loïs Kokje, Vanessa Geselle, Kayleigh Geselle, Kiki van Duin en Nora Hoornick (vlnr) met (voor) Janisa van der Weijde. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA G Jogi (links) en Junior van Deto Jeans in Axel, eind vo rig jaar, in ge sprek met een betrokken passant. FOTO ANNE HANA Het statement is gemaakt, maar nu zijn de deuren van kleding winkel Deto Jeans in Axel toch dicht. Nog meer geldboetes is het de broers Junior en Jogi Deij niet waard. - Raymond de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 36