Pluim voor Ride die doorging ondanks corona Zeeland krijgt schouderklopje minister voor huisvesten van 500statushouders 2 De dramatische steekpartij zondag zet de Middelburgse wijk Dauwendaele opnieuw in een negatief daglicht. Maar is dat terecht? ,,Er gebeuren hier ook veel mooie dingen." ,,Wat er ook gebeurt, de ride móet doorgaan", dat was het credo van het bestuur, vertelt voorzitter Henk Re mijnsen. Corona had in 2020 ook al een streep gezet door het fietseve- nement en dat wilde de organisatie niet nog eens laten gebeuren. Eerst werd de tocht al uitgesteld van juni naar september, maar toen een najaarseditie ook niet mogelijk bleek, kwam plan B uit de kast. 130.000euro Deelnemers konden de hele maand september de routes fietsen, indi vidueel of in kleine groepjes. ,,Dat bleek een vrij groot succes", blikt Remijnsen terug. ,,We waren met 500 deelnemers al blij ge weest, maar binnen een week zaten we al op 800 aanmeldingen. Uitein delijk zijn het er 1100 geworden." De deelne mers haalden samen 130.000 euro op voor KWF Kankerbestrij ding. Veel deelnemers stapten op 10 en 11 sep tember op de fiets, het weekend waarin het fietsevenement al ge pland stond. ,,Mensen die al jaren meededen, hebben dit jaar gefietst. Hiermee is bewezen dat het evenement nog steeds leeft", zegt Re- mijnsen. Een 12-jarig meisje dat samen met haar tante voor haar zieke moeder fietste, bleef Remijnsen bij. ,,Ze haalde in haar eentje 1500 euro op. Een for midabel bedrag. De Ride is niet alleen maar een fietstocht. Het is veel meer dan dat. Vreugde en verdriet ko men samen. Iedereen heeft zijn persoonlijke reden om mee te doen. Dat maakt het zo uniek. Dit evenement is be langrijk voor Zeeland. Het compliment van de provincie geeft ons een stimulans om vol door te gaan." PZC.NL Havens fuseren Hardrijders betrapt PvdA: Steun voor musea STEEKPARTIJ VERTELT NIET HELE VERHAAL VAN DAUWENDAELE ,,Dit valt echt niet meer in de cate gorie rottigheid of overlast", zegt wijkwethouder Johan Aalberts stellig over het steekincident in Dauwendaele. ,,Dit is poging tot doodslag. Van een heel andere orde dan wat zich tot nu toe afspeelde in de wijk. En ik heb echt het gevoel dat het rustiger is geworden in de wijk. Ja, ondanks de autobranden van december. We weten nog niet wat daar de achtergrond van is." ,,Ja, het is nu inderdaad weer Dauwendaele", verzucht jongeren werker Jos Wight van Welzijn Mid delburg. ,,Triest genoeg. Want ik heb het gevoel dat we op de goede weg zijn met de aanpak van de pro blemen in de wijk." Bende opgerold Eind 2020 nam het gemeentebe stuur maatregelen om problemen door criminele en overlast veroor zakende jongeren van met name de Dauwendaelegroep terug te drin gen. In juni 2021 rolde de politie een bende op die in de wijk actief was. Aalberts: ,,We zijn ook gestart met het Nieuw Perspectief, een aanpak waarin scholen, politie, hulpverle ners, jongerenwerkers en gemeente samenwerken. Zo hebben we afge lopen najaar met moeders gespro ken van dochters en zonen die voor overlast zorgden. Dat was heel posi tief." Aalberts presenteert vandaag de eerste resultaten van die aanpak aan het college van B en W. ,,Je moet niet vergeten dat dit een heel grote wijk is, er wonen hier bijna zesduizend mensen in een klein gebied", merkt jongerenwer ker Wight op. ,,Heel gedifferenti eerd ook: aan de ene kant de Mean derflat en aan de andere kant dure bungalows. Een groot verschil tus sen arm en rijk en veel nationalitei ten bij elkaar. Veel probleemgezin nen en kwetsbare kinderen die zich makkelijk laten beïnvloeden. We moeten ervoor zorgen dat de kinde ren van nu niet opgroeien tot een volgende Dauwendaelegroep." Wight haalt voorbeelden aan van Ja, het is nu inderdaad weer Dauwendaele. Triest genoeg projecten om de jeugd te helpen. ,,We beginnen al op de basisscho len. We hebben er drie in de wijk. Maar op één ervan zitten veel kin deren uit probleemgezinnen. Die groeien dus in eenzelfde cirkel met elkaar op. Ik ben daarom een groot voorstander van gemixte scholen. Dan zien en leren kinderen ook veel meer van elkaar. Wij gaan op de scholen in op zaken als: hoe ga je om met groepsdruk? Want dat is een groot probleem. We proberen de kinderen weerbaarder te maken. Maar we laten ze ook vertellen hoe hun ideale wijk eruit zou zien." De scholen zetten zelf ook extra projecten op om de kinderen een betere toekomst te bieden. Op ba sisschool het Element kunnen kin deren na schooltijd meedoen aan gratis lessen sport en cultuur om hun talenten te ontwikkelen. De Wilgenhof begint met een project waarin kinderen lessen krijgen van gastdocenten om te ontdekken Tot en met november kwamen vo rig jaar bijna 500 vluchtelingen met een verblijfsvergunning naar Zeel and. Gemeenten en de provincie krijgen hiervoor een schouders klopje van minister Kajsa Ollon- gren (Binnenlandse Zaken). De provincies Zuid-Holland, Drenthe en Zeeland hebben een grote bij drage geleverd, schrijft ze in een briefaan de provinciale en gemeen- telijke besturen. ,,In de huidige krappe woningmarkt is dat een prestatie van formaat." In de eerste elf maanden van 2021 vonden 484 statushouders een plek in Zeeland. Met nog een maand te gaan hadden Kapelle en Tholen al meer mensen onderdak geboden dan hun was gevraagd. De cijfers over december worden binnenkort bekend. Dan is duidelijk in hoe verre ook de andere elf gemeenten de doelstelling voor 2021 hebben gehaald. In de eerste helft van dit jaar heb ben de Zeeuwse gemeenten de taak om in totaal 223 statushouders op te nemen. Daarbij wordt de eventueel nog niet ingelopen achterstand op geteld. DINSDAG 11 JANUARI 2022 PC Henk Remijnsen, voorzitter van Delta Ride for the Roses op de markt in Terneuzen, start punt van de Ride in Zeeuws-Vlaanderen. FOTO ANNE HANA MIDDELBURG Het provinciebestuur deelt deze week complimenten uit aan mensen en organisa ties die afgelopen jaar een bijzondere prestatie geleverd hebben. De tweede pluim gaat naar de Delta Ride for the Roses. De organisatie wist, ondanks de co- ronapandemie, een succesvol alternatief fietsevenement neer te zetten. - Cornelleke Blok H WAT VINDT U? EH Doe ook mee aan de poll op pzc.nl Gisteren: Het is goed dat de scholen weer opengaan (2326 reacties) ANTWERPEN De havens van Antwerpen en Zeebrugge kun nen fuseren. De Belgische Mededingings autoriteit keurt het huwelijk tus sen de twee Vlaamse havens goed. Volgens de autoriteit leidt de krachtenbun deling niet tot een oneerlijk speelveld, meldt ze op zijn web site. Eind dit jaar moeten de twee havens officieel opgaan in de Port of Ant werp-Bruges, zoals de fusieha ven is gedoopt. CLINGE Op de Woestij nestraat in Clinge gingen zondagmiddag drie automobilis ten de fout in. De drie werden be trapt tijdens een snelheidscon trole van de poli tie. Twee snel heidsduivels re den 122 kilome ter per uur en 126 km/u, terwijl de toegestane snelheid 80 km/u is. Een 25-jarige be stuurder uit Bel gië reed 121 km/u. Hij zat dubbel fout; hij had alleen een voorlopig Bel gisch rijbewijs. Eens Oneens Nieuwe stelling: De Zêêuwse taele is de mooiste taele van oallemaele Zeeuwse musea mogen niet om vallen door de coronacrisis, vindt de PvdA. De Statenleden Ralph van Her- tum en Eddy Heerschop wil len daarom dat de provincie kijkt of de musea ex tra steun kunnen krijgen. Musea trokken 43 pro cent minder be zoekers dan in 2019. 'Er gebeurt hier Annemarie Zevenbergen Middelburg - Jos Wight, jongerenwerker Officier van Justitie Gerda Oosterveld gaf in 2021 een gast les op basisschool De Wilgenhof voor een project over criminali teit. FOTO LEX DE MEESTER MIDDELBURG De provincie Zeeland en de ge meenten zijn er vorig jaar gro tendeels in geslaagd het ge vraagde aantal statushouders een onderdak te geven. FOTO ARIE KIEVIT - Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34