gymkwartiertje voor de buis Ik ben op mijn oude dag gaan hardlopen. Waar moet ik op letten? Iedereen zweert opeens bij gemberthee. Is dat ook ergens goed voor? Mijn moeder gedraagt zich als mijn dochter. Hoe stop ik dit? 21 VRAAG AAN DE SPECIALIST m bewegen. Gewicht verliezen heeft meer met voeding te maken. Door een actievere levensstijl gaat wel je verbranding omhoog, tegelijker tijd krijg je daardoor meer trek. Bevredig je die gelijk met een ex tra boterham, dan raak je echt geen kilo's kwijt. Afvallen doe je door te kiezen voor gezonde voe ding en portiebeheersing. Bewe gen doe je voor je gezondheid. Het is wel zo dat die twee elkaar ver sterken en bijna altijd hand in hand gaan.'' Vrouwen zijn betere deelnemers dan mannen ,,Euuhh, ja. Ze hebben vaak een beter ritmegevoel. Mannen wor stelen meer met hun coördinatie, sommige bewegingen met hun ar men en benen tegelijk vinden zij ingewikkeld. We hadden eerder ook moeite om voldoende man nen voor ons panel te vinden, maar in coronatijd kregen we in plaats van rond de 120 aanmeldin gen zo'n drieduizend reacties van belangstellenden. We moesten de aanmeldprocedure zelfs stopzet ten. Onder de geïnteresseerden za ten veel meer mannen dan tijdens vorige edities. Vandaar dat het pa nel is uitgebreid van vier vrouwen en een man naar vier vrouwen en twee mannen.'' 'Spieren bouw je elke drie maanden op en breek je weer af. Elk kwartaal heb je een nieuwe spierbal in je armen' Meedoen helpt dementie te voorkomen ,,Nou, voorkomenHet is wel bewezen dat mensen die meer be wegen, dementie 'een beetje bui ten de deur kunnen houden'. Het vertraagt het proces en je blijft beter functioneren. Zelfs kijken naar bewegen helpt, dat merk ik in de zorgcentra die ik bezoek. Als ik voor een bewoner met alzhei mer ga staan bewegen, dan zal die gene met mij en met de muziek in de maat meedoen. Het verbetert dus tegelijkertijd ook de onder linge contacten.'' Met twee tv-uitzendingen per dag hoef je verder niets te doen ,,Dat is echt een fabel. Een half uur matig intensief bewegen - waar door je hartslag omhooggaat en je een beetje hijgt - is goed voor een mens. Maar blijf je daarnaast op je kont zitten, dan heeft die inspan ning weinig effect. Ook de rest van de dag moet je er een zo'n actief mogelijke levensstijl op na probe ren te houden. Minder zitten, bui ten lopen, even de trap op en af. Ik neem thuis zo'n zeventig keer de trap, bij wijze van training. Al dan niet met kettlebells. En wees ook niet te lief voor je lichaam, prikkel het. Door de lat steeds iets hoger voor jezelf te leg gen, word je fitter en zul je ook sneller herstellen na bijvoorbeeld een blessure.'' Doe je een week niets, dan ben je weer helemaal terug bij af ,,Nee, niet na een week. Spieren vernieuwen zich elke drie maan den. In die tijd bouw je ze op en breek je ze af. Elk kwartaal heb je een compleet nieuwe spierbal in je armen. Doe je helemaal niets, dan breken de cellen af. Het resultaat zie je goed bij mensen die na zes weken uit het gips komen: ze heb ben een heel dun armpje of been tje. Hervatten ze hun normale pa troon, dan zie je daar na een peri ode helemaal niets meer van. En gaan ze aan krachttraining doen, dan worden die spiercellen zelfs veel sterker.'' GO DINSDAG 11 JANUARI 2022 ILLUSTRATIE TRIK - OLGA COMMANDEUR Ook een vraag? zo@dpgmedia.nl FYSIOTHERAPEUT BERT MUTSAERS Allereerst complimenten voor deze ge zonde keuze. Hardlopen bevordert de gezondheid en werkt bescher mend tegen een aantal ongemak ken. Belangrijk is om te beseffen dat hardlopen een betrekkelijk zware sport is. Bij elke landing krijgt u flinke krachten te verwerken. Om daar goed mee om te kunnen gaan, moet u over voldoende kracht, le nigheid en coördinatie beschikken. Beginnen met krachtoe feningen is dan ook een logisch advies. Verder is het ver standig om een begeleide opbouw te volgen. Zonder rem of stimulans van een programma, lopen mensen het risico niet consistent te zijn, of te snel te veel te doen. Een programma (of app) zorgt voor een passende opbouw in afstand, tempo en hersteltijd. Wat kleinere passen nemen valt ook aan te ra den. Grote passen vormen een risicofactor voor blessures. Tenslotte zijn signalen van belang. Zo is spierpijn de dag erna geen probleem. 'Goede' spierpijn zit in de dikke delen van de spieren en is symmetrisch. Aanhoudende, niet-sym- metrische pijn bij een gewricht is reden voor alertheid. Vaak is het tijdelijk bijstellen van de loopafstand en/of het tempo voldoende als maatregel. Mocht dat echter niet baten, dan is een bezoek aan uw fysiotherapeut een logische optie. KARINE HOENDERDOS Gember'thee' maak je door schijfjes gember wortel te laten trekken in kokend water. Het is een gezonde drank, net zoals water, thee en koffie. Sommige mensen drinken hun gember thee met honing. Als je dat vaak doet, krijg je op die manier wel vrij veel suiker binnen. En is gember nou gezond? Er worden veel eigenschappen toege schreven aan gember, bijvoorbeeld dat het beschermt tegen migraine, menstruatieklachten en diabetes. Helaas: dit soort uitspraken - ook wel claims genoemd - zijn allemaal niet we tenschappelijk bewezen. De enige claim met een kern van waarheid is dat gember kan helpen bij misselijkheid. Er zijn vrij veel (kleine) wetenschappelijke studies die dat aantonen. Om die reden wordt gember vaak geadviseerd bij misselijk heid als bijwerking van chemotherapie, misselijkheid bij migraine, ochtendmisselijkheid bij zwangerschap of bij een buikgriepje. Het effect is echter mild. PSYCHOLOOG STEVEN PONT Het komt soms voor dat ouders zo onzeker zijn, dat ze het liefst bij hun kinderen onder de vleu gels kruipen. Ze draaien de rollen om. Nu is het aan het eind van het bestaan vaak logisch dat kinderen zich over hun ouders ontfermen, maar voor een vrouw van begin 50 is het wel wat vroeg. Allereerst is het goed om te proberen haar te be grijpen. Het zou me namelijk niet verbazen als haar moeder hetzelfde bij haar heeft gedaan. Vroeger werd ze wellicht overvraagd en ze heeft nu dus een soort recht opgebouwd om bij jou hetzelfde te doen. Misschien is het ook iets an ders. Wellicht heeft ze een paar andere klappen van het le ven gehad waarom ze dit doet. Reageer dus niet vanuit je er gernis, maar bespreek het eerst rustig. Je hebt namelijk het recht je grenzen duidelijk aan te geven en haar te vertellen wat je in jullie relatie wel en niet wilt. Als je in het leven je grenzen niet aangeeft, dan ben je gedwongen te leven met de grenzen die anderen voor je trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 21