GEZOND Acht feiten enfabels over het populairste Minister Kuipers, kunt u even meedenken over 113? Het dand' ;K- 20 René Diekstra Door corona en de gesloten sportscholen verdubbelden de kijkcij fers van Nederland in Beweging. Zo'n 300.000 lieffiebbers rekken en buigen nu elke dag thuis mee. Is dat kwartiertje genoeg om in conditie blijven? 'zelfmoord' verschrikke lijk oneerlijk gegoogeld dat het je Enige tijd geleden ont knoopte zich tussen mid delbare scholieren en mij een gesprek tijdens het les programma Levensvaardig heden waarin we het thema Om gaan met Depressie en Gedachten aan Zelfdoding bespraken. ,,Als je ie mand dood maakt, opzettelijk, is dat moord, toch?'' ,,Dat is moord ja.'' ,,Maar als je iemand dood maakt die dat wil, die dat aan je gevraagd heeft, dan is dat geen moord, toch?'' ,,Ik zou dat dood op verzoek noemen.'' ,,Maar als je jezelf dood maakt, om dat je niet meer wilt leven, dan noe men ze dat wel weer moord. Zelf moord. Dat klopt toch niet?'' ,,Dat klopt inderdaad niet.'' ,,Maar waarom noe men ze het dan zo? Het is toch geen mis drijf als je niet meer wilt le- ment is dat zelfmoord een wordt woord. Stel broer is, ofje vader.'' ,,Maar wat moet je dan zeggen?'' ,,Zoals het is. Dat iemand zichzelf gedood heeft. Dood door zelfdoding. Ook heel erg maar niet oneerlijk.'' Ik herinnerde me het voorval toen bekend werd dat Ernst Kuipers de nieuwe minister van VWS is. Zijn ministerie subsidieert '113' en 113 zendt al jaren 'dat vreselijk oneer- lijke' woord de samenleving in via een logo en via '113 Zelfmoordpre ventie'. Voor vele nabestaanden is het een uitermate kwetsend woord. 113 weet dat al lang. In een debat met haar helaas overleden oprichter Mokkenstorm heb ik hem daarop ge wezen alsook op de brieven en hand tekeningen van talloze nabestaanden die vragen ofsmeken om aub niet meer dat vreselijke woord te gebrui ken. Maar 113 weigert. Met als argu ment? Uit onderzoek zou blijken dat mensen in psychische nood eerder zelfmoord dan zelfdoding als zoek term gebruiken. Alleen, ik ken geen onderzoek dat dit overtuigend en als technisch onoplosbaar heeft aange toond. Zoals ik ook geen onderzoek ken waaruit blijkt dat 113 een sub stantieel deel van de zelfdodingen voorkomt. Ik zeg niet dat ze dat in in dividuele gevallen niet doet, maar een significant nationaal preven tie-effect is niet aangetoond. Dat is mede reden waarom ik moeite heb met de bewering van 113 dat elke zelfdoding de samenleving 2,8 mil joen euro kost en er jaarlijks zo'n 5 miljard euro te besparen is (circa 1850 zelfdodingen x 2,8 miljoen). Een slag in de lucht volgens statistici. ,,Ernst, suïcidepreventie gaat mij al bijna een halve eeuw zeer aan het hart. Maak subsidiëring van 113 mede afhankelijk van ofze haar zaakjes op orde brengt. Vooral het onnodig kwetsen van nabestaanden moet afgelopen zijn." OPROEP STEL JE VRAAG AAN RENÉ DIEKSTRA Al 21 jaar kunnen liefheb bers een of twee keer per dag een kwartier meedoen met Nederland in Beweging. De uitzen dingen bestaan uit vijf blokjes: warming-up, hartslag, oefeningen voor de benen, voor de romp en een coolingdown. Samen met een panel van wisselende deelnemers - dat in coronatijd is gekozen uit 25 keer zoveel aanmeldingen dan de gemiddelde 120 - brengen in structeurs Duco Bauwens en Olga Commandeur beweging en 'gezel schap' in de huiskamer. Acht fei ten en fabels over een programma dat ook thuiswerkers een spor tieve break op de dag kan bieden. Dit is gym voor bejaarden Olga Commandeur: „Helemaal niet! Dat is een achterhaald cliché. Je kunt de oefeningen zwaarder maken door net even dieper te gaan of ze vaker achter elkaar te herhalen. Oorspronkelijk was het programma bedoeld voor mensen van 30 tot 80 - wel heel breed. In de praktijk deden vooral 50'ers en 60'ers mee en een kleinere groep 70- tot 80-jarigen. Het was ook een hype onder studenten voor ze de collegebanken inschoven: daar werden ze alerter van. In corona- tijd haken ook andere leeftijds groepen aan. Zij vragen weleens: 'Blijf je de rest van de dag op je kont zit ten, dan heeft die in spanning weinig effect' 'Kan het wat pittiger?' Maar we kunnen het niet iedereen naar de zin maken.'' Van meedoen word je fit ,,Dat is waar. De mate waarin ligt ook aan je niveau en je conditie. Die verschilt nogal per persoon. Ben je een bankzitter, dan zul je na een paar weken meedoen denken: wow, ik voel me fitter, ik heb meer energie. Maar ben je goed getraind en loop je buiten elke dag 5 of 10 kilometer hard, dan zal je conditie niet verbeteren. Je wordt er niet per se fitter van, maar je gebruikt andere spieren. Hoe dan ook: met de oefeningen onderhoud je je fy siek. Ze zijn ook goed voor mensen die met een burn-out thuiszitten of voor vrouwen die na een beval ling wat meer willen doen.'' Alles wat je op de sportschool doet (cardio, kracht, duur) zit in het programma ,,Dat klopt, maar onze uitzending is eigenlijk maar kort: slechts vijf tien minuten. Even een war ming-up, snel de hartslag om hoog, wat oefeningen voor romp en benen en een coolingdown. Wil je echt conditie opbouwen, dan moet je meer doen, extra tijd nemen. Het programma zorgt voor onderhoud en een basis waardoor je een eind kunt fietsen of wandelen of andere activiteiten kunt ondernemen. Wil je echt stukken fitter worden, dan moet je meer van je lichaam vragen.'' Je valt af door twee keer per dag mee te doen ,,Nee. Je valt niet af door meer te DINSDAG 11 JANUARI 2022 GO René Diekstra grijpt de komst van de nieuwe minister van Volksgezondheid aan om '113' ertoe te bewegen niet langer over 'zelfmoord' te spreken maar het woord zelfdoding te gebruiken. Dat maakt verschil. c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl ren? Of heb je een vraag voor zijn nieuwe rubriek? Zoals: ik zie mijn kleinkinderen heel weinig, hoe ga ik om met het gemis? Mijn kinde ren vind ik softe opvoeders, heb ik recht van spreken? Stuur je vraag vóór morgen naar steljevraag@ dpgmedia.nl en vermeld daarbij je telefoonnummer. Wellicht komt de vraag aan bod tijdens ons (video) interview met René Diekstra. Op 25 januari verschijnt de laatste column van René Diekstra voor deze krant. Hij begint eind februari met een maandelijkse rubriek voor ZO waarin hij als psycholoog én opa advies geeft aan oma's en opa's. Heb jij een vraag voor hem? Bijvoorbeeld welke column de meeste reacties opriep of hoe hij de afgelopen decennia als colum nist de wereld heeft zien verande- 'Leg de lat eens wat hoger voor je lichaam' ANNEMART VAN RHEE - OLGA COMMANDEUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 20