c OMT: Nederland moet nu aan de echte mondkapjes JOL Walcheren Soberheid troef in de kledingkast van dit kabinet Lastigste dossiers zijn voor de negen staatssecretarissen 'Het iedereen naar de zin maken, dat kan natuurlijk niet' Het OMT en de nieuwe coronaminister Ernst Kuipers zien weinig ruimte om veel te versoepelen. Wel raden de experts alleen nog medische mondmaskers aan. De nieuwe minister van Volksge zondheid Ernst Kuipers (D66) toonde zich gisteren sceptisch over het loslaten van de lockdown. ,,Er is nu heel weinig ruimte om veel te versoepelen", zei hij kort na de beë diging in gesprek met journalisten. ,,Het aantal besmettingen is hoog." Als dat nog verder oploopt, dreigt de samenleving te ontwrich ten, omdat veel personeel dan be smet of in quarantaine thuis zit. Toch wil de minister kijken naar 'wat wel kan', daarvoor komt er eerst nog een nieuw OMT-advies. De leden van het Outbreak Ma nagement Team komen morgen weer bijeen om de laatste progno ses van het RIVM te bespreken, donderdag is er Catshuisoverleg. Vrijdag volgt het besluit en is er weer een persconferentie. Voorzichtigheid geboden Daarbij staan Kuipers en zijn colle ga's voor het blok: de roep om ver soepelingen klinkt luid, zeker bij sportclubs, winkels en horeca. Maar tegelijkertijd schetst het OMT dat voorzichtigheid geboden is. Hoe wel de nieuwe mutant 'de helft tot twee derde' minder ziekenhuisop names oplevert, stijgt het aantal be zette bedden wel in landen waar de omikronpiek al eerder naderde. Als de situatie van die landen wordt vertaald naar Nederland, dan zouden hier twee keer zoveel co ronapatiënten moeten worden op genomen als in het voorjaar van 2020, toen het aantal bezette bed den een record bereikte. Zo'n piek kunnen de ziekenhuizen niet aan. Dus als het kabinet al wil versoepe len, dan kan het hoogstens op kleine onderdelen. In de besluitvorming neemt het kabinet ook een nieuwe mond- kaprichtlijn mee van het OMT van gisteren. Volgens de adviseurs heeft het (zelfgemaakte) textiele mond- masker zijn langste tijd gehad. De virologen vinden dat iedereen bin nen een mondneusmasker moet dragen waarvan op de verpakking staat dat het geschikt is voor medi sche doeleinden, zoals type II. Deze chirurgische kapjes be schermen beter tegen virusdeeltjes en verkleinen dus de kans op infec tie of het doorgeven van corona. Ook op drukke plekken buiten - winkelstraten, demonstraties, markten - zou dat mondmasker op moeten, vinden de experts. De wending volgt op jarenlang ge- zwabber - kapje op, kapje af- rond het Nederlandse mondmaskerbe- leid. c P11 Dauwendaele is niet slecht Mooie kanten aan Middelburgse probleemwijk Natuur van slag door de warmte Hartje winter, maar de hazelaar bloeit en de muggen dansen Nieuwsmedia Rutte IV aan de slag P3 P4 Het zojuist beëdigde kabinet-Rutte IV gaat op de foto in de balzaal van Paleis Noordeinde. foto anp Kuipers: 'Heel weinig ruimte voor versoepelen' Niels Klaassen en Hans van Soest Den Haag CZEELAND2 C P2 dinsdag 11 januari 2022 5°c Weeroverzicht lange termijn: C P16 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 264 PZC is onderdeel van: Prijs €3,10 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 1