Door pandemie gingen veel werknemers nadenken over wat ze écht willen 18 In de VS raast een 'Grote Ontslaggolf' rond - in november zegde een recordaantal Amerikanen hun werkgever vaarwel, soms en plein public. „Corona zette voor mij alles in perspectief.'' aar liefst 4,5 miljoen werknemers kon digden afgelopen november bij hun baas aan dat ze ver trekken. Daarmee zwelt de ont slaggolf die sinds vorig jaar door Amerika raast, alleen maar aan. Het vorige record, van 4,3 miljoen ontslagbrieven in één maand, stamt uit september. The Great Re signation is de trend gaan heten, de Grote Ontslaggolf. Sommige Amerikanen zijn bui tengewoon open over hun beslis sing er de brui aan te geven. Jonge ren posten screenshots van de ont- slag-sms'jes aan hun baas en op TikTok werd de hashtag #QuitTok ('OntslagTok') populair. Een video waarin Gabrielle Ian- niello (28) aan de hand van een foto van een deprimerend tl-ver- licht bureau uitlegt waarom ze zonder alternatief haar baan heeft opgezegd, ging viral. ,,Dit laat wel zien waarom niemand terug wil naar een rotbaan in het bedrijfsle ven", zegt ze in het filmpje. ,,Corona zette voor mij alles in perspectief. Het leven is het te kort, dit is hét moment om de stap te zetten'', zegt Ianniello nu. ,,Ik heb geen spijt, ik wou bijna dat ik het eerder had gedaan." In haar nieuwe bestaan als ondernemer draagt ze geen kokerrokken meer, werkt ze alleen nog over voor ei gen gewin en schrijft ze e-mails als haar ongedwongen zelf, in plaats van het formele personage dat ze was in haar marketingbaan bij een vastgoedbeheerder. ,,Ik heb invloed op wanneer ik werk, hoe, met wie, hoeveel geld ik verdien." Ianniello geeft als The Corporate Quitter nu advies aan andere jon geren die van hun negen-tot-vijf- bestaan afwillen en zoals zij on line een inkomen proberen te ver dienen. ,,Je bent het bedrijf waar je voor werkt niets verschuldigd", vertelt ze volgers. „Innerlijke rust is het nieuwe succes." Sociaal vangnet Dat is de boodschap van de ont slaggolf: Amerikanen zijn de werkdruk in hun land beu en wil len betere arbeidsvoorwaarden en meer voldoening in hun werk. De term Great Resignation komt van psycholoog Anthony Klotz, werk zaam aan universiteit Texas A&M. Hij realiseerde zich vorig jaar dat Ik heb nu invloed op wanneer ik werk, hoe, met wie, hoeveel geld ik verdien het hele land tegelijkertijd thuis had gezeten, angstig voor een po tentieel dodelijk virus, met tijd om na te denken over het leven. Dat moest wel resulteren in een nieuw perspectief op hun leven en hun baan. Tel daarbij op dat de overheid een sociaal vangnet op tuigde, dat veel mensen hun spaarrekening spekten toen alle openbare gelegenheden gesloten waren, en dat veel werkenden overweldigd werden door de com binatie van thuiswerken en de zorg voor hun kinderen. Er zou een Grote Ontslaggolf komen, voorspelde Klotz. Vooral mensen die zich door hun werkgever niet gesteund voelden in de pandemie hebben het besluit genomen te vertrekken, bleek uit onderzoek van universiteit Stan ford. In beroepen waarin online- werken de norm is, hebben ze plots een keur aan mogelijkheden ver buiten eigen stad of dorp. Een aanzienlijk deel probeert het on dernemerschap, zoals Gabrielle Ianniello. De meeste opgestapte werkne mers werken overigens in lagelo- nenbanen in de horeca en retail. In die sectoren worden tegelijk ook veel mensen aangenomen. De ver trekkers stappen dus op om elders een job aan te nemen met meer sa laris of werkuren die beter bij hun persoonlijke leven passen. Onder de opgestapte werknemers is ook een flinke groep senioren die ver vroegd met pensioen is gegaan. Maar ook jongere werknemers besloten soms dat ze liever thuis blijven, omdat ze bang zijn voor corona of om zorg op zich nemen. De Amerikaanse arbeidsparticipa tie lag op 63,3 procent in februari 2020, en was in november gedaald tot 61,8 procent. Dat verschil van 1,6 procentpunt bestaat uit zo'n 5 miljoen mensen die zich hebben teruggetrokken. Moeders Onder hen zijn opvallend veel moeders, waarschuwen economen van de Amerikaanse overheid. Vo rig jaar waren 1,4 miljoen minder moeders aan het werk dan een jaar eerder. „Moeders dragen gemid deld een zwaardere last van onbe taalde huishoudelijke taken en kinderopvang. Tijdens een pande mie die iedereen thuishoudt, ver stoort die het vermogen om actief tegen betaling te werken", stelt onderzoeker Misty Heggeness. Winkeliers hebben nu moeite hun zaken open te houden, doordat de omikronvariant van het coronavirus veel personeel besmet thuishoudt. Warenhuis Macy's beperkt in januari de openingstijden in alle filialen. Horecazaken hangen briefjes op die klanten waarschuwen voor gebrekkige service. Grote ketens als Target en BestBuy hebben inmiddels hun lonen verhoogd. McDonald's en Amazon bieden startbonussen van tot wel 3000 dollar. Wie ho- geropgeleiden als Gabrielle Ian niello nodig heeft, moet vooral flexibiliteit en een goede balans tussen werk en privé bieden. ,,We dwingen onze werkgevers te verbeteren", zegt ze. ,,Zodat we kunnen werken en leven, in plaats van alleen maar werken." Maar zitten werkgevers te wachten op iemand die eerder zo openlijk afgaf op het kantoor leven? Toen Gabrielle Ianniello online over haar leven als 'zom bie' in haar marketingbaan be gon uit te weiden, dacht ze niet na over wat potentiële volgende werkgevers daarvan zouden vinden, erkent ze. Ze heeft voorlopig geen be hoefte aan een nieuwe ne gen-tot-vijfjob, maar als een werkgever negatief oordeelt over haar besluit te stoppen met een baan waarin ze zich niet ge waardeerd voelde, zegt dat meer over het bedrijf dan over haar, vindt ze. Ze hoopt dat haar onli- nefaam als quitter zelfs een plus punt kan worden in de heden daagse arbeidsmarkt. „Uitge sproken zijn, authentiek, men selijk - dat is ook waar het be drijfsleven naartoe gaat." DINSDAG 11 JANUARI 2022 GO Miljoenen Amerikanen zeggen hun negen-tot-vijfoaan op Karlijn van Houwelingen New York - Gabrielle Ianniello, sinds kort zelfstandig ondernemer YOU ARE NOT DEFINED Gabrielle Ianniello nam zelf ontslag en geeft nu onder de naam The Cor porate Quitter via TikTok advies aan jongeren die, net als zij, voor zichzelf willen beginnen. BY YOUR RESUME föfë SnëtpMS© ipssgfe k°> (spffl feftsg •iTuditfc:.rfffl Ï-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18