Rechtse thema's in Franse campagne l b it a x w 13 0 (2) - bleem is dat dergelijke producties bomvol oogstrelende effecten vooral 'drijven' op een hoog wow- gehalte. Zodra de lol plaatsmaakt voor een milieuboodschap, wor den ze vervelend. Was er in 2009 iemand die moest huilen bij de oorlog tussen de natuurvernieti- gende mens en die uit de kluiten gewassen smurfwezens in Avatar? Donderpreek dan maar Klimaatverandering is niet be paald een sexy of makkelijk 'klik- baar' onderwerp, maar films kij ken we allemaal. Vaak bevatten sciencefictionfilms van een ernsti gere aard een natuurboodschap. De noodzaak van het ruimtereizen is meestal het vinden van een plek om als mens opnieuw te beginnen (denk aan Interstellar uit 2014). Een bijna letterlijke donderpreek krij gen we in First Reformed (2017) waarin een dominee zich afvraagt of het verstandig is onder alle kli maatdreiging nog kinderen te krij gen. Misschien maken documen taires, die hun boodschappen niet verstoppen in metaforen, meer in druk. Al Gore gaf in 2006 een col lege met een pessimistisch toe komstbeeld in An Inconvenient Truth. En in veel BBC-natuurfilms kan David Attenborough het niet laten ons tussen de beelden door een standje te geven. 'Ziet u die kolibrie? Als we zo doorgaan, zien onze kinderen ze voortaan alleen nog in sprookjesboeken!' Maar helpt het ook? Het antwoord is even teleurstel lend als voorspelbaar. „Nauwe lijks", zegt hoogleraar psychologie Jan Derksen van de Radboud Uni versiteit Nijmegen. ,,Er zijn onder zoeken naar gedaan en die wijzen uit dat films op een klein deel wél van invloed zijn op ons gedrag, maar dit is dan van snel voorbij gaande aard. De meeste films zijn te ver verwijderd van de werke lijkheid en nemen ook de nuance en complexiteit van die werkelijk heid niet mee. Een plezierige bele ving is belangrijker." Een stevige documentaire dan? ,,Ook dan is de impact beperkt. Het probleem is dat je menselijk gedrag niet mak kelijk verandert. Bij corona zie je dat ook: we krijgen steeds meer verstand van het virus, maar niet van hoe we daarop reageren." Over drie maanden worden er in Frankrijk presidents verkiezingen gehouden. De campagne is flink aan het verrechtsen. Het gaat over veiligheid en migratie. Frank Renout Parijs President Emmanuel Macron reisde gisteren naar Nice, achter volgd door een stoet aan journalis ten en cameramensen. Hij bezocht er het aanstaande nieuwe hoofd kantoor van de politie. ,,Waar de president 200 miljoen euro voor heeft uitgetrokken", laten zijn me dewerkers subtiel weten. Macron greep het bezoek vooral aan om zichzelf op de borst te kloppen. De afgelopen vijf jaar kwamen er tijdens zijn president schap tienduizend agenten bij in Frankrijk, vertelde hij. ,,En het aantal agenten op straat gaan we tussen nu en 2030 nog eens ver dubbelen.'' Het budget voor het ministerie van Binnenlandse Za ken, dat gaat over de politie, wordt de komende vij fj aar met 15 milj ard verhoogd, beloofde Macron. De aankondigingen zijn niet toevallig. Op 10 en 24 april worden presidentsverkiezingen gehou den. Eén van Macrons tegenstan ders is de rechtse Valérie Pécresse en zij was onlangs ook in Zuid Frankrijk. ,,Het is de hoogste tijd dat we een grote schoonmaak hou den in de wijken waar rechteloos heid geldt'', zei Pécresse. Ze be loofde uitbreiding van de gevange nissen met twintigduizend cellen en zei niet uit te sluiten dat ze het leger probleemwijken in stuurt. Links liberaal De verkiezingscampagne lijkt meer en meer te gaan over traditi oneel 'rechtse' thema's als veilig heid en migratie. Logisch: bijna alle grote kanshebbers bij de ver kiezingen zijn rechts. In de peilin gen gaat president Macron - naar eigen zeggen 'links liberaal' - aan kop, maar de nummers twee, drie en vier zijn uitgesproken rechts. President Macron bezocht gisteren Nice, de stad waar in 2016 86 mensen omkwamen bij een aanslag. foto ap Valérie Pécresse van de vroegere regeringspartij Les Républicains (Chirac, Sarkozy) is conservatief, maar komt steeds vaker met uitge sproken standpunten om ook radi calere kiezers te trekken. ,,Er is een verband tussen immigratie en ter rorisme. Er is een verband tussen immigratie en misdaad'', zei ze op nieuwszender BFM. Pécresse ver hardt haar koers omdat ze naast Macron twee belangrijke rivalen heeft: Marine Le Pen en Éric Zem- mour. Die worden allebei tot het extreemrechtse kamp gerekend. Volgens een recente peiling zou Le Pen nu 17 procent van de stem men krijgen, Pécresse 16 procent en Zemmour 12 procent. Macron blijft op nummer één staan met 26 procent, hoewel hij nog niet offi cieel kandidaat is voor zijn opvol ging. Linkse kandidaten volgen vanaf de vijfde plaats. Het aantal agenten op straat gaan we tussen nu en 2030 verdubbelen - Emmanuel Macron, president De drie rechtse kandidaten heb ben samen nu dus zo'n 45 procent van de kiezers achter zich. Dat is van belang bij de tweede ronde van de verkiezingen, op 24 april. Daaraan doen de twee kandidaten mee die bij eerste ronde, op 10 april, de meeste stemmen kregen. Tweede ronde Dat Macron doorgaat naar de tweede ronde staat vrijwel vast. En als één rechtse kandidaat doorgaat, zou die wel eens de kiezers van de twee andere rechtse kandidaten achter zich kunnen krijgen. En zo is 'rechts' een serieuze bedreiging voor de zittende president. Dat verklaart de reis van Macron naar Nice en zijn plotselinge liefde voor de politie. De politieke strijd gaat over rechtse thema's, vooral veiligheid en migratie. Maar die koers is riskant. Fransen maken zich óók zorgen over hun koop kracht en over de volksgezond heid, lees: corona. En die thema's komen nu veel minder aan bod. En er is nóg een factor die de campagne de komende drie maan den een nieuwe wending kan ge ven: onzekerheid. Heel veel Fran sen weten nog niet óf ze gaan stemmen en weten ook nog zeker niet op wie ze gaan stemmen. Bestel op DonaldDuck.nl/history PC DINSDAG 11 JANUARI 2022 ii lI Ij L—I 1—1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13