Voortvluchtige 'tattookiller' gearresteerd na aanslag MilieuboodSchap verpakt in schattige animatie of rampenfilm 12 De succesvolle Netflix-film Don't Look Up heeft een unieke manier om het thema klimaat verandering te tackelen, maar Hollywood probeert ons al decennialang te waarschuwen. Heeft het eigenlijk wel effect? Humor helpt Don't Look Up is technisch gezien niet eens een 'klimaatfilm', maar de metafoor is onmogelijk te missen. De door Leonardo DiCaprio en Jennifer Lawrence gespeelde astronomen krijgen het maar niet aan de man dat de aarde snel wordt getroffen door een meteoriet die de wereldbe volking zal wegvagen. Over de kwaliteit van de film zijn de me ningen verdeeld, maar dat ieder een het er nu over heeft, zit hem waarschijnlijk in de vorm. Zo'n serieuze bedreiging in de vorm van een komedie gieten, is zeld zaam. ,,Humor helpt een ramp te begrijpen", meende DiCaprio in menig interview. De ultieme grap is dat de Net- flix-hit handig inspeelt op het begrip 'fake news'. Zelfs als de me teoriet voor iedereen waarneem baar dichterbij komt, zijn we in staat de realiteit naar onze eigen hand te zetten. Dus gewoon lek ker negeren en vooral niet naar boven kijken. De ironie: dit associëren we mo menteel misschien vooral met de coronapandemie. Hebben we het nóg niet over die klimaatverande ring! Jeugd heeft de toekomst De boodschap in de geniale Pixar- animatiefilm Wall-E (2008) ont gaat mogelijk veel jeugdige kijkers. Toch kunnen kinderen, naast dat ze genieten van al die kleuren pracht en schattige wezentjes, zich ineens tot papa en mama wenden met de vraag: waarom zijn al die mensen in dat ruimteschip zo dik? 'Dat krijg je als we niet beter om gaan met het milieu, lieverd! Ter wijl robots als Wall-E de aarde op ruimen, gaan wij de ruimte in op zoek naar een andere bewoonbare planeet. En inmiddels heeft de techniek alles van ons overgeno men, zodat we alleen nog maar zitten en ons volvreten.' Zoiets, maar dan misschien meer in jip- en-janneketaal. Andere opvoedkundige kinder films in een iets bredere natuur- context die zulke vragen kunnen oproepen: Frozen ('Mama, blijft het altijd zo koud daar?'), Happy Feet ('Waarom stikt die pinguïn bijna in een colablikje?'), Ferngully ('Waarom kappen we al die mooie bomen om?') en Free Willy ('Waarom jagen ze toch op die lieve orka?'). De antwoorden ma ken vooral indruk op een jonge leeftijd, wanneer de term nep- niews nog niet tot het vocabulaire behoort. Ramp om van te smullen Eerlijk is eerlijk, ellende is de ide ale voedingsbodem voor aantrek kelijk popcornentertainment. Vooral wanneer het wereldbedrei- gend is. Dat half ondergesneeuw de Vrijheidsbeeld in rampenfilm The Day After Tomorrow (2004) maakt wel indruk, net als die tsunami die bijna compleet Man hattan (het betreft meestal alleen de VS) overspoelt in The Abyss (1989). In Snowpiercer (2013) woont het laatste restje mensheid in een eeuwig door bevroren landschap pen rijdende trein. En in Water- world (1995) zoekt Kevin Costner naar 'Droogland' in een wereld die na het smelten van de ijskappen voor 99 procent uit water bestaat. Hollywood kiest soms ook voor de route waarin de opwarming re sulteert in een woestijndecor (de Mad Max-films bijvoorbeeld). Pro- Twee mannen op een scooter be schoten Cor P. in zijn witte terrein wagen in het centrum van het toe ristenoord Las Terrenas, waar hij waarschijnlijk al enige tijd woonde. Hij probeerde te ontkomen, maar botste tijdens een korte achtervol ging op een andere terreinwagen, waarna zijn auto op de kant kwam te liggen. Hij klom uit de auto en rende een steegje in, waar de schut ters hem zwaargewond achterlie ten. Volgens de lokale politie is hij door drie kogels geraakt. In zijn appartement werden in twee kluizen een pistool, enkele magazijnen, volop kogels en een pruik gevonden, plus twee valse nummerplaten, vier vervalste pas poorten en vijf nagemaakte identi teitskaarten uit Costa Rica. De politie dacht eerst dat het slachtoffer uit Costa Rica kwam, zoals een van P.'s valse identiteits bewijzen vermeldde. Toen bleek dat het Cor P. was, die internatio naal stond gesignaleerd, is hij don derdag in het ziekenhuis opgepakt. Met drie medeverdachten werd Cor P. in 2014 veroordeeld tot 12,5 jaar cel. Die straf kreeg hij voor de po ging de Amsterdamse crimineel Marlon D. met tientallen kogels te liquideren in de Andries Vier- linghstraat in Amsterdam-Sloter- vaart, in augustus 2009. Justitie ziet hem als een van de leiders van de 'tattookillers', verwijzend naar de Chinese tekens die ze op hun rug gen hebben laten tatoeëren. In januari 2020 stond Cor P. met anderen ook terecht voor het liqui deren van de gewezen tattookiller Onno Kuut, wiens lichaam in maart 2009 door wandelaars was gevon den in een ondiep duingraf bij Hoek van Holland. Nadat levens lang tegen P. was geëist, knipte hij zijn enkelband door waarmee hij onder voorwaarden was vrijgelaten en vluchtte. Volgens ingewijden verbleefhij al lange tijd in de Domi nicaanse Republiek. Eerder werd hij verdacht van be trokkenheid bij de moord op de oud-kickbokser Peter Smit. In die zaak is hij in hoger beroep vrijge sproken. In het criminele milieu wordt Cor P. aan meer moorden ge- linkt. Zijn bijnaam is 'De Paling'. Dit omdat hij meestal wist te ont komen aan straf. De exacte toedracht van de moordaanslag op P. is niet bekend. Nederland heeft geen officieel uit leveringsverdrag met de Domini caanse republiek. Sinds hij zijn en kelband doorknipte, stond P. inter nationaal gesignaleerd. De recht bank heeft de 'tattookillers' vrijge sproken van de moord op Kuut. Jus titie is in hoger beroep gegaan. - Paul Vugts DINSDAG 11 JANUARI 2022 PC Gudo Tienhooven Rotterdam Hollywood als klimaatactivist Klimaatverandering komt in films en docu mentaires op heel ver schillende manieren aan bod. Boven: Don't Look Up. Rechtsbo ven: The Day After To morrow en Wall-E. Rechts: An Incon venient Truth. Onder: Planet Earth. FOTO'S AP, REUTERS, LAS TERRENAS De beruchte 'tattookiller' Cor P. (38) is vorige week dinsdag in de Dominicaanse Republiek zwaargewond geraakt bij een poging hem te liquideren. Hij was in januari 2020 uit Neder land gevlucht nadat levenslang tegen hem was geëist voor een onderwereldmoord. Cor P. zou de leider zijn van de 'tattookillers'. foto's politie Wouter Laumans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 12