Niet-medisch, type II, FFP2: Medisch masker is afzien voor student 11 ^Grahams Als het aan het Outbreak Management Team ligt - het nieuwe kabinet moet de knoop nog doorhakken - wordt een mondkapje op meer plaatsen verplicht. Dat moet volgens de adviseurs een 'chirurgisch mondneusmasker, minimaal type II' zijn. Hoe herken je die? En hoe goed beschermen ze? Een zelf- of door een fabrikant ge maakt niet-medisch mondkapje is niet meer toegestaan als het kabi net de adviezen van het Outbreak Management Team (OMT) over neemt. Een leek zal niet meteen het verschil kunnen aanwijzen met een medisch mondkapje. Sterker, zegt Paul Scheepers, toxicoloog aan de Radboud Universiteit in Nijmegen: ,,Dat verschil zie je eigenlijk niet." Toch is er wel degelijk een verschil tussen medische- en niet-medische mondkapjes. Voor niet-medische mondkapjes zijn er namelijk geen richtlijnen of verordeningen. Volgens NEN, dat voor de Nederlandse markt normen bepaalt, worden de mond kapjes verkocht 'zonder enige claim met betrekking tot bescherming'. Ook aan de kwaliteit worden geen voorwaarden verbonden. De enige wettelijke eis is eigenlijk dat het ma teriaal waarvan ze gemaakt zijn niet gevaarlijk is, schrijft de NVWA. Handleiding Het zorgde er de eerste twee jaar van de pandemie voor dat alles wat enigs zins op een mondkapje leek, ook als mondkapje werd gedragen. Ook zelf gemaakte mondkapjes waren toege staan: de overheid publiceerde zelfs een handleiding waarin uitgelegd werd hoe je zoiets deed. Het gebrek aan kwaliteitseisen was mede het ge- volg van de te korten aan bescher mingsmiddelen in de ge zondheidszorg. De gecertificeerde mondkapjes gingen naar de zieken huizen en andere zorginstellingen. Voor medische mondkapjes be staan wel standaarden. Het type II, dat nu door het OMT geadviseerd wordt, houdt bijvoorbeeld 98 procent van de bacteriën die door de stof heen komen tegen. Dat onderscheidt het van type I, waarvoor een eis van 95 procent geldt. De mondkapjes moeten ook voldoen aan criteria op het gebied van ademweerstand. Die bepalen hoe makkelijk het is om door het masker te ademen. Eigenlijk lijken de medische mondneusmaskers dus op de mond kapjes die je in het straatbeeld het vaakst ziet, met dat verschil dat je er bij de medische mondkapjes van mag uitgaan dat ze ook een zekere bescherming bieden. Scheepers: ,,Bij een ge certificeerd medisch mondkapje weet je wat je koopt. Je kunt in principe gewoon de goedkoopste aanbieding volgen als je ze wil hebben. Je kunt ook nog kie zen voor een IIR-variant, die biedt nog wat extra bescherming, door een waterafstotend laagje." Stapje verder De rijksoverheid stelt dat zowel me dische als niet-medische mondkap jes er zijn om anderen te beschermen als jij besmettelijk bent. Omdat ze niet nauw sluiten rond het gezicht, beschermen ze niet tegen virussen van buitenaf, schrijft de NVWA. Om ook tegen het inademen van mogelijk besmettelijke lucht beter beschermd te worden, kiezen veel mensen voor het FFP-masker, meestal FFP2. Dat is onder meer in Oostenrijk en Duitsland verplicht. In Nederland adviseert het OMT dat niet Dat heeft alles te ma ken met de kenmerken van het FFP2-masker. Dat is niet alleen gemaakt van een stof die weinig bacteriën door laat, maar hij heeft ook een pasvorm die nauw sluit. Scheepers: „Als het masker meebeweegt met je ademha ling, zit hij goed." Dit nauwsluitende aspect, is meteen ook de reden dat het OMT het voor algemeen gebruik afraadt. Als mensen zo'n kapje langere tijd dragen, kunnen ze last krijgen van 'benauwdheid, kortademigheid, ver moeidheid en hoofdpijn', schrijft het adviesorgaan. Als dat gebeurt, be staat het risico dat mensen hun kapje sneller afdoen, aldus het OMT. Dat risico wordt onderschreven door de experts die deze krant raadpleegde: naast Scheepers is dat Ruud Verdaas donk, hoogleraar gezondheidstech nologie in Twente. Goed dragen Toch is het goed dragen van een mondkapje cruciaal bij de effectivi teit ervan, stellen beiden. Verdaas donk: ,,De meeste winst is in mijn ogen te behalen door mensen goed te adviseren hoe ze een masker goed op het gezicht kunnen laten aanslui ten, en lekkage kunnen voorkomen." Volledige bescherming is echter een illusie, weet Verdaasdonk. ,,Als je echt alle lucht door het masker wilt laten stromen, moet je tape ge bruiken.'' Volgens voorzitter Lisanne de Roos van het Interstedelijk Studenten Overleg kan extra mondkapjesge- bruik praktische uitdagingen ople veren bij bijvoorbeeld hybride les sen: fysiek onderwijs voor een deel van de groep, terwijl de rest tegelij kertijd het college vanuit huis volgt. De communicatie met stu denten op afstand wordt dan lasti ger, denkt ze, als ook de docent al tijd een masker moet dragen. De Roos: ,,Het zal geen populaire ingreep zijn. Maar als we weer naar de instellingen kunnen, is het de moeite waard. Het liefst hebben we fysiek onderwijs zonder maatrege len, maar ik zie de besmettingscij- fers ook. Dus als er mondkapjes of beperkingen van de groepsgrootte nodig zijn, dan is het niet anders." ,,Als het helpt om het onderwijs weer op een veilige manier te laten plaatsvinden, is het goed", zegt ook voorzitter Ama Boahene van de Landelijke Studentenvakbond. ,,Maar het is best heftig als je dat medische masker uren achtereen moet dragen. Ik zie dan eerder iets in afstand bewaren." Voorzitter Maurice Limmen van de Vereni ging Hogescholen benadrukt dat de inzet is om het onderwijs volle dig fysiek te laten plaatsvinden. Limmen: ,,De afweging hoe dat kan zonder de gezondheid van stu denten en docenten in gevaar te brengen, moet het kabinet maken. Maar het vaker dragen van mond kapjes wordt wel afzien voor stu denten en docenten." We moeten volgens Boahene waken voor maatregelen die wor den gebracht 'als een schot hagel', waarvan onduidelijk is of ze wer ken. ,,Ik zie liever dat instellingen zich richten op grotere colleges on line en op de campus vooral klei nere lessen geven." De Universitei ten van Nederland keren zich niete tegen zo'n maatregel: ,,Als hiermee het onderwijs veilig en verant woord open kan, dan is dit zeker een optie voor ons." Advertentie 'Eczeem? Gebruik Grahams, de succesformule uit Australië!' GO DINSDAG 11 JANUARI 2022 Rondleiding in het mondkapjeslabyrint Sander van Mersbergen Nijmegen Mondkapjes zijn er te kust en te keur, maar het enige 'serieuze' exemplaar in deze reeks van drie is het middelste: een FFP2-mondkap. FOTO'S GETTY IMAGES DEN HAAG Het OMT adviseert in het hoger onderwijs bij grotere groepen continu gebruik van medische mondneusmaskers, ook als stu denten bijvoorbeeld zitten tij dens colleges of tentamens. Is dat werkbaar? - Edwin van der Aa Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de eerder genoemde Eczeem Crème*, C+ Crème*, Psorias Crème*, maar ook bijvoorbeeld Rosacea Crème* en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. 'We krijgen dagelijks heel emotionele reacties', vertelt Van de Merwe tot slot. 'Je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd verschrikkelijk last van zijn/haar huid heeft en nu ineens aan den lijve ondervindt dat er ook een leven zonder krabben en schilfers mogelijk is.' Kijk voor alle verkooppunten op www.grahams.nl Dit is een medisch hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. contact: Grahams, WWW.grahams.nl Een Australische vader kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last had van eczeem en begon aan de keukentafel zelf een middel uit te vinden voor de klachten van zijn zoon. Nu, ruim twintig jaar later, is zijn huidverzorgingsproduct op natuurlijke basis in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en is het bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. Arjen van de Merwe haalde de crème naar Europa en introduceerde het om te beginnen in Nederland. Van de Merwe vertelt: 'Vrienden van mij hebben kinderen met eczeem die zich tot bloedens toe krabben. Op zoek naar een oplossing kwam ik op buitenlandse internetforums steeds goede ervaringen van het Australische "Grahams" tegen. Ik besloot een aantal producten uit het assortiment hierheen te halen en deelde die bij wijze van test uit aan mensen met eczeem, psoriasis, een jeukende hoofdhuid etc. Toen ik de reacties teruggekoppeld kreeg was duidelijk dat heel veel mensen hierin hadden gevonden wat zij al zo lang zochten; zij waren af van de ellendige jeuk en hun huid werd heel rustig'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11