Britten verguld met ontdekking fossiele 'zwemhagedis' Spanje wil corona als griep beschouwen 10 CORONA Zoiets hadden ze in Engeland nog nooit gevonden: een skelet van een 10 meter lange ichtyosaurus. „Bijzonder", zegt ook paleontoloog René Fraaije. „Zeker omdat het fossiel helemaal compleet is." Mark van Assen Leicester De Britten noemen het beest een 'zeedraak', vanwege zijn grote tan den en grote ogen. Het exemplaar dat per ongeluk is gevonden in het natuurreservaat Rutland Water, iets ten oosten van Leicester, leefde ongeveer 180 miljoen jaar geleden. Het kwam aan de op pervlakte door een geplande drooglegging. De Britse paleonto loog Dean Lomax kan zijn geluk niet op. ,,Dit is een unieke ontdek king, een van de belangrijkste in onze geschiedenis", zegt hij in The Guardian. De ichtyosaurus was een zeereptiel dat 250 miljoen jaar geleden voor het eerst ten tonele verscheen, en 90 miljoen jaar gele den is uitgestorven. Het dier leek een beetje op een dolfijn, en kon tussen de 1 en 25 meter lang wor den. De allereerste werd gevonden door Mary Anning, aan het begin van de 18de eeuw aan de Engelse Aanhouding na fakkelprotest zuidkust. Sindsdien duiken ze va ker op, ook in Duitsland en Neder land, waar dezelfde aardlagen met veel kalk voorkomen. De bekende Mosasaurus (gevonden bij Maas tricht) lijkt er een beetje op, al leefde die iets later. Ook de steen groeve van Winterswijk, waar kalksteen wordt gewonnen, is een plek waar veel fossielen worden gezocht en gevonden. ,,Dit skelet uit Rutland is zeker een mooi ex emplaar", zegt René Fraaije, pale ontoloog en directeur van het Oer tijdmuseum in Boxtel. Hij noemt het overigens een 'zwemhagedis', waar weer anderen spreken van een 'vishagedis'. ,,Het is geen we reldnieuws, maar voor Enge land zeker heel speciaal. Het is vooral bijzonder dat hij helemaal compleet is, ze ker voor zo'n groot dier. Hoe groter het skelet, hoe makkelijker er in de loop van de tijd stukken kwijtraken." Fraaije is altijd blij als er ergens een fossiel opduikt. ,,Het geeft ons steeds meer inzicht in de evolutie. We ontdekken zo stukje bij beetje hoe die dieren geleefd hebben, en hoe lang. Vaak vinden we botten met afdrukken van haaientanden erin. En omdat de ichtyosaurus le- vendbarend was, duikt er soms zelfs een fossiel op met drie of vier hagedisjes in haar buik!" Pfizer wil toelating coronapil in de EU Corona beschouwen als een gewone griep die regelmatig terugkeert. De Spaanse overheid is ver gevorderd met de plannen om monitoring en aanpak van Covid-19 drastisch te veranderen, het liefst zodra de huidige zesde golf aan besmettingen in Spanje voorbij is. Premier Pedro Sanchez bevestigde in een radio-interview het nieuws uit de krant El Pais dat de regering bijna klaar is met het ontwikkelen van een systeem om corona 'niet meer als een pandemie, maar als een endemische (beperkt in om vang, red.) ziekte' te beschouwen. ,,Daarvoor zijn nieuwe instru menten nodig, en dat debat zullen we ook op Europees niveau moe ten voeren." Dat nieuwe systeem zal zijn ge baseerd op hoe jaarlijks de griep in Protest van gedetineerden het land wordt gemonitord. Zo zullen niet alle besmettingen met corona worden gerapporteerd en gevolgd, zoals tot nu toe het geval is. Dat is volgens Sanchez met de explosie van de omikronvariant nu al vrijwel onmogelijk. In plaats daarvan zal een netwerk van huis artsenposten, in samenwerking met ziekenhuizen, de algemene ontwikkeling van de ziekte peilen. Restricties De huidige coronagolf, die ook in Spanje alle records qua besmettin gen breekt, maar relatiefgezien tot aanzienlijk minder ziekenhuisop names leidt, wordt in het land met opvallend weinig restricties be streden. Kende Spanje in het voor jaar van 2020 nog een van de strengste lockdowns van Europa, deze winter is er landelijk slechts een mondkapjesplicht, zowel bin nen als buiten. Wel zijn er iets meer beperkende maatregelen af hankelijk van elke regio, zoals een QR-code voor de horeca, een maximaal aantal gasten en sluiting van het nachtleven, maar overal De directe omgeving van ge vangenis De Schie werd enige tijd afgesloten voor het ver keer. foto anp zijn bijvoorbeeld de winkels en de horeca geopend. Ook is de quaran taine van positief geteste mensen versoepeld. Volgens Sanchez is dat logisch, omdat bij de eerste coro- nagolf het sterftecijfer nog 13 pro cent bedroeg, terwijl het nu slechts 1 procent bedraagt. In de af gelopen twee weken registreerde Spanje een record van 1,29 miljoen besmettingen. In de laatste zeven dagen overleden 331 mensen aan corona; bij de golfin de winter van vorig jaar waren er soms dagelijks bijna 600 doden te betreuren. De epidemie kostte al het leven aan bijna 90.000 mensen. Spaanse experts werken al sinds 2020 aan het systeem dat de rege ring wil invoeren. ,,Maar we moe ten voorzichtig zijn, het beetje bij beetje doen", zei Sanchez met het oog op de huidige situatie. Hij ver wacht dat deze golf binnenkort de piek zal bereiken. ,,Het is iets wat we bovendien met heel Europa moeten bespreken; onze minister van Gezondheidszorg heeft haar collega's al van onze plannen op de hoogte gesteld." Vijftien soorten roofvogels geteld DINSDAG 11 JANUARI 2022 GO Bij terugkeer naar school ondergaan kinderen in het Spaanse Archena een coronatest. foto epa AMSTERDAM Een 44-jarige vrouw is gisteren in Amsterdam aangehouden voor de bedreiging van D66-leider Sigrid Kaag. Deze vrouw filmde en livestreamde de 29-jarige man die vorige week woensdag met een bran dende fakkel voor het huis van de politica stond. De vrouw heeft geen vaste woon- of ver blijfplaats, meldt de politie. Ze ging op 5 januari samen met de eerder aangehouden man en enkele andere mensen naar de woning van de partijleider in Den Haag. Volgens de politie verstoorden zij daar de open bare orde. AMSTERDAM Farmaceut Pfizer heeft het Eu ropees Geneesmiddelenbureau (EMA) gevraagd om de corona- pillen die het ontwikkelde, toe te laten tot de Europese markt. De medicijnwaakhond zegt een oor deel over de pillen binnen een aantal weken klaar te kunnen hebben. Het middel heet Paxlo- vid en is bedoeld voor mensen van 12 jaar en ouder die na een coronabesmetting mogelijk ern stig ziek kunnen worden, door dat ze in een risicogroep vallen. EU-landen mogen de coronapil- len van Pfizer al gebruiken, maar Nederland wacht liever het offi ciële oordeel van EMA af. Edwin Winkels Madrid ROTTERDAM In de Rotterdamse gevangenis De Schie weigerden enkele tien tallen gevangenen gisteren na de lunch terug te gaan naar hun cel. Zij wilden met hun actie aan dacht vragen voor de in hun ogen te strenge coronamaatre gelen. De actie werd beëndigd na een gesprek met de directie. Wat er is besproken, is niet be kendgemaakt. Kort na de actie werd de politie gealarmeerd, die aanvankelijk sprak van een op stand. De omgeving van de ge vangenis was enige tijd afgeslo ten voor verkeer. Het ministerie van Justitie en Veiligheid sprak van een ordeverstoring. ZEIST Roofvogels doen het goed in Nederland. In 2021 hebben vijf soorten hier voor het eerst ge broed. Het gaat om de vis arend, de steppekiekendief, de zeearend en de zwarte en rode wouw gezien. In totaal broeden er nu vijftien soorten roofvo gels. Door betere bescherming komen soorten als de buizerd, de havik, de bruine kiekendief en sperwers nu algemeen voor, terwijl ze in de jaren 60 van de vorige eeuw dreigden te ver dwijnen. De Vogelbescherming en kennisinstituut Sovon Vo- gelonderzoek Nederland noe men dat 'verheugend nieuws'. De 10 meter lange ichtyosaurus in Rutland Water. foto anglian water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10