Liquidatiepoging gezochte Nederlander NS laat minder treinen rijden in de avonduren 8 CRISISBERAAD MOET DRUK VAN DE KETEL HALEN VOORUITBLIK De komende dagen kunnen verlichting brengen in de crisis rond Oekraïne. Of niet. Er moet namelijk links en rechts water bij de wijn worden gedaan. aan het oefenen zijn, maar aan de an dere kant van de tafel heerst de vrees voor een invasie. De Oekraïners heb ben inmiddels hun leger in staat van paraatheid gebracht, al verwacht nie mand dat ze bij een eventuele inval enige kans hebben. De Russen heb ben wat dat betreft een slecht track record: in 2008 vielen ze Georgië bin nen en in 2014 veroverden ze de Krim op Oekraïne. Het zijn niet toevallig allebei landen die er geen geheim van maken dat ze graag bij de Navo en de Europese Unie willen. Het gaat dus niet alleen over Oe kraïne. Wat de Russische president Vladimir Poetin betreft, gaat het over heel Europa. Zijn eisen: alle raketten die Rusland kunnen bereiken, moe ten weg; geen wapens of troepen in ex-Sovjetstaten; een ledenstop voor de Navo. ,,En we doen geen conces sies'', heeft Ryabkov al aangekondigd. Dat zal wel, denkt tegelijkertijd Oekraïne (maar ook Finland en Zwe den), maar wij maken zelf uit of we wel of niet bij de Navo willen. De pi ketpaaltjes zijn al geslagen. Hoe is de sfeer? Niet zo goed. Er wordt nog steeds driftig met grote woorden gegooid en er is niemand die ook maar enig optimisme uitstraalt. Als de Navo en de Verenigde Staten niet doen wat de Russen willen, kunnen ze volgens Moskou 'ernstige politieke en mili taire gevolgen' tegemoetzien. En als de Russen ook maar één voet in Oe kraïne zetten, volgen er 'sancties als nooit tevoren, met enorme conse quenties', aldus de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken An tony Blinken. Ook de Navo 'staat paraat' als de onderhandelingen op C Russen en Amerikanen, Navo en OVSE, iedereen praat mee over de spanningen rond Oekraïne niets uitlopen. Wat dat precies bete kent, wilde secretaris-generaal Jens Stoltenberg zaterdag niet zeggen. Komen ze er deze week uit? Dat is niet erg waarschijnlijk. Daar voor liggen de standpunten te ver uit elkaar en zijn de verhoudingen wel licht iets te verstoord. Maar dat wil niet zeggen dat er geen afspraken kunnen worden gemaakt. De Zweed se minister van Buitenlandse Zaken Ann Linde gaf alvast een voorzetje: er zou bijvoorbeeld gesproken kun nen worden over wapenbeheersing, over maatregelen die het vertrouwen moeten herstellen en over het weder zijds beperken van militaire oefenin gen langs elkaars grenzen. Met an dere woorden: het is zaak om eerst de gemoederen wat tot bedaren te brengen. Wie gaan er allemaal om de tafel? Directe aanleiding is de crisis aan de grens tussen Rusland en Oekraïne. De Russen hebben daar de afgelopen maanden een troepenmacht bijeen gebracht van meer dan honderddui zend soldaten, inclusief tanks en zware artillerie. Ze zeggen zelf dat ze Het is de hele week raak. De onder handelingen beginnen vandaag in de Zwitserse stad Genève: neutraler kan bijna niet. Of eigenlijk zijn ze gister avond al van start gegaan, met een zakelijk diner waarbij de hoofdon derhandelaars de temperatuur van het water hebben gemeten (niet al te hoog). Dat zijn de Russische on derminister van Buitenlandse Zaken Sergei Ryabkov en zijn Amerikaanse tegenhanger Wendy Sherman. In Genève spreken namelijk alleen de Amerikanen en de Russen met el kaar. Het decor verschuift woensdag naar Brussel, waar het hoofdkwartier van de Navo zetelt. Hier gaan de der tig lidstaten van de verdragsorganisa tie om de tafel met de Russen. Ook Nederland praat daar dus mee, net als onder meer Frankrijk, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. Een dag later zit er weer een ander, en groter, gezelschap bij elkaar in Wenen. De hoofdstad van Oostenrijk is de thuishaven van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE). De 57 lidstaten, waaronder Nederland, werken al sinds 1973 samen op militair, econo misch en humanitair gebied. Het bij zondere van deze bijeenkomst is dat voor het eerst Oekraïne aanschuift. Waar gaan de gesprekken over? Het vervoerbedrijf heeft besloten om de ingekorte avonddienstrege ling eerder in te laten gaan dan oor spronkelijk de bedoeling was, om dat de reizigersaantallen nog alijd teruglopen door de aangescherpte coronamaatregelen. De Nederlandse Spoorwegen zeggen dat er in de afgelopen weken in de avonden soms treinen leeg rondreden. Zo rijden er vanaf vanavond half zeven minder intercity's tussen Den Haag Centraal en Amsterdam Centraal, Amsterdam en Sittard, tussen Amersfoort en Deventer, Arnhem en Rotterdam, Den Haag Centraal en Deventer en Rotter dam Centraal - Schiphol Airport - Amsterdam Centraal (HSL). Ook worden er door de Spoorwe gen minder sprinters ingezet op de trajecten Dordrecht - Rotterdam, Leiden Centraal - Utrecht Centraal, Utrecht Centraal - Hoofddorp en Den Haag Centraal - Gouda Gover- welle. De aanpassingen zijn verwerkt in de reisplanner, aldus de NS. De man werd donderdag aange houden in een ziekenhuis in Las Terrenas, een toeristenoord met paradijselijke stranden aan de noordoostkust van het eiland. Hij was aanvankelijk geïdentificeerd als de 44-jarige Margaret Soto Har vey Gerardo uit Costa Rica, maar die identiteit bleek vals, aldus de politie. In werkelijkheid ging het om een Nederlands staatsburger die op de zogenoemde 'rode lijst' van Interpol stond, een lijst van men sen tegen wie een arrestatiebevel is uitgevaardigd in een bepaald land. De 44-jarige Nederlander stond op die lijst omdat hij werd gezocht voor ernstige misdrijven in Nederland. Om wie het gaat, is nog niet bekend. Federale agenten, geassisteerd door collega's van Interpol en le den van het Openbaar Ministerie, vonden in twee kluisjes in de wo ning van de Nederlander een pis tool, enkele magazijnen en ruim honderd patronen. Er lagen ook een pruik, twee valse nummerpla ten, vier vervalste paspoorten en vijf nagemaakte identiteitskaarten uit Costa Rica. De Nederlander was dinsdag ge wond geraakt tijdens een achter volging door twee mannen op een scooter. Die mannen vuurden vol gens ooggetuigen vier kogels op hem af. Daarbij verloor de Neder lander de controle over het stuur van zijn witte SUV, die een andere auto ramde en door de hoge snel heid daarna op zijn kant op het wegdek belandde. De twee mannen op de scooter gingen er na de crash van hun doelwit vandoor. Een zoekactie naar het duo leverde tot dusver niets op. MAANDAG 10 JANUARI 2022 GO deze week gered? Mark van Assen Rotterdam/Genève Russische troepen oefenen in de regio rond Rostov. foto ap LAS TERRENAS UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen laten met ingang van vandaag in de avond op tien trajecten min der treinen rijden. Een vermoedelijke liquidatiepo ging in een toeristenoord in de Dominicaanse Republiek heeft een onverwachte vangst opge leverd. Het slachtoffer bleek geen Costa Ricaan te zijn, maar een gezochte Nederlander. - Caspar Naber

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8